
- 28 września 2020
W wielu przypadkach zbyt wysokie rachunki za prąd mogą oznaczać, że dom zużywa więcej energii, niż wynosi jego realne zapotrzebowanie. W takim wypadku należy zadbać, by zwiększona została jego efektywność energetyczna. Jak? Wyjaśniamy poniżej!
Zwiększając energooszczędność domu, możesz znacznie obniżyć miesięczne rachunki za prąd. Energooszczędna modernizacja domu pozwala również na zmniejszenie ilość emisji dwutlenku węgla, która uwalniana jest do atmosfery. Dzięki temu pomożesz zarówno środowisku, jak i swojemu portfelowi.
Spis treści:
Co to jest efektywność energetyczna?
Efektywność energetyczna to stosunek uzyskanego efektu użytkowego określonego obiektu, urządzenia lub instalacji w typowych warunkach ich użytkowania do ilości zużycia energii, która jest konieczna do uzyskania tego efektu. Działania podejmowane w celu poprawy efektywności energetycznej polegają na tym, że wprowadza się zmiany lub usprawnienia, np. w budynku, w wyniku których obniżone zostają koszty eksploatacyjne, a także zmniejszone zostaje zużycie energii pierwotnej.
Sprowadza się to do tego, że zwiększenie efektywności energetycznej budynku zmniejsza całkowite zużycie energii. Wiąże się to z dwiema głównymi korzyściami:
- obniżenie rachunków za energię elektryczną,
- zmniejszenie śladu węglowego, co ma korzystny wpływ na środowisko.
Uczyń swój dom bardziej energooszczędnym – krok po kroku
Aby swój dom uczynić energooszczędnym, należy dokonać w nim kilku ulepszeń, modernizacji. Niektóre z nich są stosunkowo proste do wykonania, inne to większe inwestycje. Jednak w dłuższej perspektywie wszystkie pozwolą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Poniżej wskazaliśmy najważniejsze wskazówki Stilo Energy dotyczące zwiększenia efektywności energetycznej Twojego domu:

Zrób audyt energetyczny budynku
Pierwszym krokiem do zwiększenia energooszczędności domu jest wykonanie jego audytu energetycznego lub oceny zużycia energii w nim. Czynności te wskażą, jakie ulepszenia efektywności energetycznej pozwolą na zmniejszenia zużycia energii budynku. Audyt energetyczny wskaże także miejsca, w których powietrze wydostaje się z domu oraz przedostaje do jego wnętrza. Ma to również duży wpływ na energooszczędność budynku. W trakcie audytu energetycznego zostaje przeprowadzony szereg testów oraz inspekcji, których celem jest określenie, jakie ulepszenia będą najkorzystniejsze dla domu.
Wymień żarówki żarowe na energooszczędne
Wymiana tradycyjnych żarówek żarowych na energooszczędne to jedna z najprostszych rzeczy, które można zrobić w celu zwiększenia efektywności energetycznej domu. Żarówki energooszczędne, inaczej żarówki LED, zużywają 75% mniej energii niż typowe żarówki. Ponadto działają one aż 25 razy dłużej! Pozwala to na zaoszczędzanie pieniędzy nie tylko dzięki zużyciu mniejszej ilości energii, ale także dzięki temu, że nie musisz tak często wymieniać żarówek.
Zainstaluj inteligentne termostaty
Najwięcej prądu w gospodarstwie domowym zużywa się na ogrzewanie i chłodzenie domu. Jest to więc pole, na którym można poczynić znaczne oszczędności. Pomogą w tym inteligentne termostaty. Dzięki nim można zaprogramować żądaną temperaturę w domu oraz plan dnia. Na podstawie harmonogramu, termostat dostosowuje temperaturę np. tak, aby była niższa, gdy w domu nie ma nikogo lub zapewniała odpowiednią temperaturę przy przechodzeniu przez drzwi wejściowe.
Zainwestuj w energooszczędne urządzenia
Energooszczędny sprzęt elektryczny AGD charakteryzuje się wysoką klasą energooszczędną – A. Należy również dbać o jego stan techniczny, konserwować go, naprawiać i czyścić. Stan urządzeń również wpływa na wysokość rachunków. Lodówka i zamrażalka powinny być regularnie rozmrażane, gdyż warstwa lodu zwiększa pobór prądu. Odpowiednia temperatura dla lodówki to 7°C, a dla zamrażarki -18°C.
Dociepl swój dom
Dom może tracić ciepło przez dach i ściany, a także przez okna i drzwi. Zamontowanie odpowiedniej termoizolacji pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 25%. Przez nieszczelne okna i drzwi potrafi uciec bardzo dużo ciepła. Najważniejsza jest kontrola szczelności zawiasów i uszczelek. Jeśli nie są szczelne, czasami wystarczy ich regulacja, a czasami potrzebna będzie wymiana drzwi lub okien.
Zainstaluj panele słoneczne na dachu
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej domu jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Odnawialne źródła energii, np. energia słoneczna, pozwalają na obniżenie rachunków za prąd, uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, a ponadto są przyjazne dla środowiska. Współczesne rozwiązania i najnowsze osiągnięcia technologiczne w zakresie fotowoltaiki pozwalają na niemal całkowite zaspokojenie zapotrzebowania na prąd, a zwroty za nadprodukcję można wykorzystać w zimie, w nocy czy w pochmurne dni.
Inne sposoby na zwiększenie
Inne sposoby na zwiększenie efektywności energetycznej domu to:
- odpowiednie zaplanowanie instalacji elektrycznej,
- używanie w miarę możliwości naturalnego światła,
- używanie oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem,
- obniżenie temperatury w domu,
- montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Przy odpowiednim planowaniu i korzystaniu ze sprawdzonych rozwiązań można zwiększyć efektywność energetyczną swojego domu. Przełoży się to na obniżenie rachunków za prąd i sprawi, że Twoje gospodarstwo domowe będzie przyjazne dla środowiska.
[1] https://www.teraz-srodowisko.pl/slownik-ochrona-srodowiska/definicja/efektywnosc-energetyczna.html.