
- 28 września 2020
Zmiana nawyków związanych z używaniem energii elektrycznej nic nas nie kosztuje, a może przynieść spore korzyści. Rachunki za prąd wyraźnie się zmniejszą, a nasza postawa będzie przyjazna środowisku. Poznaj 5 sposobów na efektywne oszczędzanie energii.
Droga do niższych rachunków za prąd powinna przebiegać dwutorowo. Pierwszym krokiem jest bycie bardziej oszczędnym. Chodzi przede wszystkim o działania mające na celu mniejsze zużycie energii elektrycznej na co dzień. Przykładem mogą być proste czynności – gaszenie za sobą światła czy odłączanie urządzeń elektrycznych, kiedy z nich nie korzystamy. Drugi krok to efektywność. Mowa tu o wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które zapewnią mniejsze zużycie energii, a także pozyskanie jej bez dodatkowych kosztów. Jeśli wcielimy w życie te dwa elementy – oszczędność oraz efektywność – szybko zauważymy pozytywne skutki wprowadzonych zmian.
Spis treści:
1. Gaś światło
Oszczędzanie energii zacznij od światła. W odpowiednio oświetlonych pomieszczeniach czujemy się bardziej komfortowo. Niektórzy przyzwyczaili się do tego, że niemal w każdym pomieszczeniu mają włączone światło. Jest to tak naturalne, że nie dostrzegamy kosztów takiego ciągłego doświetlania naszego domu. Jeśli przeszkadzają nam promienie słoneczne, które padają na telewizor, potrafimy nawet zasłonić żaluzje i włączać sztuczne światło w ciągu dnia. Pozbycie się tego typu nawyków może znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Nauczmy się w pełni korzystać ze światła dziennego, a po zmroku miejmy zapalone żarówki tylko w pomieszczeniu, w którym przebywamy.
Dobrym krokiem w kierunku mniejszego zużycia energii elektrycznej będzie również wymiana zasłużonych żarówek wolframowych na nowoczesne, a przy tym dużo bardziej energooszczędne żarówki LED. Są one trwalsze i emitują znacznie mniej ciepła.
2. Wyłączaj urządzenia, kiedy z nich nie korzystasz
Telewizor włączony przez cały dzień, komputer pracujący 24 godziny na dobę czy zawsze włączone listwy antyprzepięciowe – wszystko to zużywa sporo prądu. A wystarczy kilka prostych czynności, żeby znacząco ograniczyć energochłonność niektórych urządzeń.
- Ustaw czasowy wyłącznik w telewizorze, dzięki któremu przejdzie on w tryb stand-by, jeśli nikt go nie ogląda przez np. godzinę.
- Podobnie możesz zrobić w przypadku konsoli do gier, komputera stacjonarnego lub laptopa.
- Oszczędzić można też, ściemniając ekran komputera wieczorem. Nie dość, że słabsze światło pochłania mniej energii, to na dodatek nie męczy tak bardzo wzroku.
- Warto także pamiętać o wyłączaniu z gniazdek ładowarek, listew antyprzepięciowych czy zasilaczy sprzętów, których nie używamy.
Czasami tylko jeden ruch wystarczy, żeby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.
3. Zaplanuj mniejsze zużycie na czas nieobecności
Jesienią i zimą lubimy ciepłe mieszkanie, jednak czy piec lub pompa ciepła muszą pracować także w czasie, kiedy np. jesteśmy w pracy? Obecnie niemal każdy termostat ma funkcję planowania ogrzewania, dzięki czemu możemy dostosować jego pracę do naszego trybu życia.
Inne urządzenia również są wyposażone w podobne funkcje. Przeważnie jest to tzw. tryb wakacyjny. Jeśli wyjeżdżamy na urlop, warto uruchomić taki program np. w lodówce, która będzie w tym czasie zużywać mniej energii, ponieważ nie będziemy jej otwierać.
4. Używaj mniej gorącej wody
W wielu mieszkaniach ogrzewanie wody wiąże się ze zużyciem prądu. Czy to w przypadku pieca, czy grzałki w pralce, często działamy nieroztropnie. Dlatego warto zmniejszyć maksymalną temperaturę wody lub korzystać z ekologicznych programów zmywania. Pranie ubrań w zimnej wodzie może być tak samo skuteczne jak w gorącej dzięki odpowiednim detergentom. W ten sposób zaoszczędzimy prąd potrzebny do nagrzania wody.
5. Zainwestuj w odnawialne źródła energii
Montaż paneli fotowoltaicznych czy zakup lamp na energię słoneczną może w pierwszej chwili kojarzyć się z dużą inwestycją, więc gdzie tu oszczędności? Te z pewnością pojawią się z czasem. Generowanie własnego prądu pozwala przynajmniej częściowo uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej, która drożeje z roku na rok. Ponadto nowoczesne panele fotowoltaiczne nie są już tak dużym wydatkiem jak jeszcze dziesięć lat temu. W wielu przypadkach już po 7 latach można zrekompensować sobie zakup ogniw fotowoltaicznych, a potem jeszcze przez wiele lat cieszyć się darmową energią. Wystarczy sprawdzić ofertę Stilo Energy i dowiedzieć się, jak szybko zwróci się inwestycja, jak uzyskać dofinansowanie zakupu oraz jak zaplanować swoją własną, ekologiczną elektrownię. Wszystkie przedstawione sposoby na oszczędzanie energii wiążą się nie tylko z zyskiem finansowym. Rezygnując z nadmiernej eksploatacji urządzeń elektrycznych czy inwestując w zieloną energię, przyczyniamy się też do poprawy jakości naszego klimatu. Dobre praktyki połączone z niewielkimi zmianami zaowocują lepszym środowiskiem w przyszłości.
