
- 28 marca 2019
Fotowoltaika czy warto? Jakie korzyści z fotowoltaiki można uzyskać? Takie pytania często zadają sobie osoby zainteresowanie pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych.
Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, wzbudza coraz szersze zainteresowanie. Pomógł w tym cały system dofinansowań, przede wszystkim z funduszy UE, która kładzie bardzo duży nacisk na promocję czystej energii. Fotowoltaiką powinien zainteresować się jednak każdy, kto tylko ma możliwość instalacji paneli, czy to na dachu czy na ziemi. Dlaczego powinien? Nie tylko dla poszerzenia swojej wiedzy, ale być może dla wyciągnięcia z tej wiedzy dla siebie wymiernych korzyści. Wszystko bowiem wskazuje, że w najbliższych dziesięcioleciach energia pozyskiwana z promieni słonecznych będzie odgrywała bardzo dużą rolę.
Spis treści:
Dlaczego fotowoltaika? Niższe rachunki za prąd
Największą korzyścią korzystania z paneli fotowoltaicznych jest oczywiście znaczne ograniczenie wydatków na energię elektryczną. Zwłaszcza w obliczu faktu, że przyszłość rysuje się pod znakiem podwyżek cen prądu. Jak przestrzegają analitycy Instytutu Jagiellońskiego, za energię będziemy płacić coraz więcej nawet do 2030 roku. Panele fotowoltaiczne mogą być więc skuteczną walką ze zwyżkującymi cenami energii elektrycznej i udaną inwestycją na lata. Zainstalowanie systemu o mocy 4 kW pozwala na produkcję 4000 kWh rocznie, co jest w stanie spokojnie zaspokoić domowe potrzeby. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można ponadto oddawać do sieci, odbierając je w późniejszym czasie (o czym w dalszej części tekstu).
Fotowoltaika korzyści: Energia przyjazna dla środowiska
Kolejną korzyścią, dla której wybiera się panele fotowoltaiczne, jest ich nieemisyjny charakter. To cecha charakterystyczna dla produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE). W dzisiejszych czasach ekologiczne rozwiązania to coraz częściej kwestia wartości oraz odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia. Negatywny wpływ CO2 na środowisko przekłada się bezpośrednio na podwyżki cen prądu. Rozwiązaniem często zdaje się być własna instalacja fotowoltaiczna.
Przekazywanie nadwyżek do sieci
Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej, która jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, może mieć dodatkowe korzyści w postaci oddawania nadwyżek wyprodukowanego prądu. W ten sposób znikają obawy, że część wyprodukowanej energii po prostu przepadnie.
Na czym polega owo „oddawanie”? Funkcjonuje to na zasadzie przekazywania do sieci nadwyżek energii z możliwością odbioru w momencie większego zapotrzebowania. W przypadku instalacji fotowoltaicznych jest to rozwiązanie bardzo dobre. W końcu nie zawsze świeci Słońce, a przez to produkcja energii jest ograniczona. Wówczas możemy pobrać z sieci energię, którą wcześniej – w czasie intensywnego promieniowania słonecznego – do niej oddaliśmy. Przechowywanie energii jednak kosztuje, dlatego możemy odebrać 80% z wcześniej oddanego prądu z instalacji do 10 kWp oraz 70% z instalacji do 50 kWp.

Bardziej wszechstronne niż panele słoneczne
Warto również zauważyć w tym miejscu różnicę, jaka występuje między panelami fotowoltaicznymi a panelami słonecznymi, zwanymi również kolektorami czy solarami. Niektórzy mogą nie do końca ją dostrzegać, w końcu oba wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii. Problem polega na tym: jakiej energii? Nie wchodząc w szczegóły dotyczące zasad działania obu systemów, wystarczy wiedzieć, że panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, natomiast kolektory słoneczne – do produkcji energii cieplnej. Panele fotowoltaiczne są zatem bardziej uniwersalne niż solary, gdyż za pomocą energii elektrycznej przez nie wyprodukowanej można zarówno zasilić żarówkę, jak i ogrzać wodę.
Gwarantowany zwrot kosztów
Panele fotowoltaiczne to gwarancja szybkiego zwrotu kosztów inwestycji. Z reguły instalacja fotowoltaiczna posiada gwarancję 25 lat, a czas efektywnego użytkowania jej oblicza się na ponad 30 lat. Należy przy tym pamiętać, że zwrot inwestycji następuje już po kilku latach.
Masz pytania odnośnie montażu instalacji fotowoltaicznej? Zapraszamy do formularza kontaktowego.