
- 2 marca 2021
Jak powszechnie wiadomo, celem każdego przedsiębiorcy jest po pierwsze: maksymalizacja zysków i po drugie: minimalizacja kosztów. Dziś pomożemy Ci z zadaniem nr 2. Każda firma co miesiąc musi płacić ogromne rachunki za prąd – od kilkuset złotych w przypadku małego biura po kilka tysięcy złotych, jeśli chodzi o duży zakład produkcyjny. Do tego z roku na rok ceny za prąd stale rosną. Jak sobie z tym poradzić? Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej w Twoim przedsiębiorstwie? Oto poradnik ekspertów Stilo Energy.
Spis treści:
Zmień taryfę i negocjuj warunki współpracy z dystrybutorem
W jakich godzinach głównie korzystacie z energii elektrycznej? Macie u siebie “nocną zmianę“ w zakładzie i prężnie działacie przez całą dobę, czy pracujecie w biurze tylko od 8 do 16? Ta wiedza pomoże podjąć decyzję, którą taryfę najlepiej wybrać u dostawcy prądu, aby płacić jak najmniej.
W zależności od tego, jak duże jest Twoje przedsiębiorstwo, masz do wyboru taryfę A (np. duże fabryki i zakłady produkcyjne), taryfę B (np. galerie handlowe, obiekty sportowe, hotele) i taryfę C (np. małe biura, gospodarstwa rolne).
Następnie musisz ustalić umowną moc niezbędną dla działania Twojej firmy – poniżej (taryfa 1) lub powyżej (taryfa 2) 40 kW miesięcznie i zdecydować, w których momentach dnia zużywasz najwięcej energii.
Jeśli okaże się, że jesteś obecnie rozliczany za opcję nr 2, a zużywasz poniżej 40 kW na miesiąc, warto renegocjować warunki umowy i wartość mocy umownej z dostawcą – przez to niepotrzebnie ponosisz koszty za każdy niewykorzystany 1 kW, który kosztuje Cię od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Czy warto w skali roku tracić kilkaset złotych zupełnie bez sensu?
W odwrotnym przypadku, jeśli deklarujesz mniejsze zużycie, poniżej 40 kW, a zużywasz więcej prądu, niż zakładałeś, dopłacasz 10-krotność stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy nadprogramowy 1 kW.
Uwaga: niektórzy sprzedawcy prądu umożliwią Ci zamawianie zróżnicowanego limitu mocy w określonych miesiącach. Na przykład przed Świętami Bożego Narodzenia, gdy Twój sklep pracuje dłużej. To najbardziej efektywne finansowo rozwiązanie, więc sprawdź, czy Twój dostawca ma je w swojej ofercie.
Dobra analiza statystyk z zeszłych lat i odpowiednie planowanie pracy w przedsiębiorstwie pozwoli Ci dobrać najlepszą dla Ciebie taryfę i zmniejszyć opłatę dystrybucyjną.
Zmień sprzedawcę prądu (lub chociaż spróbuj!)
Każda firma w portfelu sprzedawcy prądu jest o wiele bardziej rentownym Klientem niż odbiorca indywidualny. Dlatego dystrybutorom naprawdę będzie zależeć, aby utrzymać Cię u siebie lub przekonać Cię do zmiany. Sam wniosek o rozwiązanie umowy może już zachęcić Twojego dostawcę do przedstawienia Ci lepszej propozycji, niż ta dotychczasowa, więc warto próbować!
Przy podpisywaniu nowej umowy, podczas negocjacji lub przy okazji zmiany sprzedawcy prądu dla firmy zwróć uwagę na:
- okres obowiązywania umowy, najlepiej z gwarancją ceny w tym czasie (ceny prądu od lat tylko rosną, więc taka gwarancja to dodatkowe oszczędności każdego roku)
- okresowe promocje, które pojawiają się, podobnie jak w przypadku np. telefonii komórkowych dla firm
- opłaty dystrybucyjne i handlowe, wskazane w umowie, które mogą się znacząco różnić u różnych dystrybutorów
Zadbaj o każdy detal w Twoim przedsiębiorstwie
Jeśli chodzi o obniżenie rachunków za prąd w Twojej firmie, bardzo dużo zależy od Ciebie i Twoich Pracowników. Co możesz zrobić Ty sam jako oszczędny szef, który chce być finansowym ninją i nie płacić fortuny za energię elektryczną?
- Wymień sprzęty firmowe na nowocześniejsze i bardziej energooszczędne, np. Zamień stare żarówki na oświetlenie LED.
- Zadbaj o czyste okna w biurze, aby maksymalnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne w codziennej pracy.
- Modernizuj hale zakładowe i biura regularnie, uszczelniaj drzwi i okna, aby uniknąć strat ciepła i energii elektrycznej.
- Zamów audyt energetyczny w profesjonalnej firmie audytorskiej i sprawdź, co konkretnie możesz poprawić w swojej firmie, aby zaoszczędzić na prądzie.
Co mogą zrobić Twoi Pracownicy i o czym powinni pamiętać, aby generować mniej kosztów za prąd?
- Wyłączajcie światła w biurze, czy w zakładzie produkcyjnym po zakończeniu pracy.
- Nie przełączajcie urządzeń (np. laptopów, drukarek, ksero) w tryb czuwania, kiedy wszyscy wychodzicie z biura.
- Klimatyzatory i grzejniki elektryczne? Niech będą włączone tylko wtedy, jeśli jest to NAPRAWDĘ konieczne.
Drobne zmiany codziennych nawyków, tak Twoich, jak i Twoich Pracowników, mogą naprawdę zdziałać cuda i wyraźnie obniżyć rachunki za prąd.
Zainwestuj w fotowoltaikę w przedsiębiorstwie
Ostatnim, ale prawdopodobnie najlepszym pomysłem na największe oszczędności na energii elektrycznej w Twojej firmie, jest inwestycja w fotowoltaikę. Przy dobrym planowaniu i profesjonalnym projekcie instalacji fotowoltaicznej zwrot z inwestycji nastąpi już po 6 latach. Brzmi jak plan?
Masz kawałek dachu, nawet skomplikowanego, lub fragment terenu, na którym możesz stworzyć własną farmę fotowoltaiczną? W takim razie produkuj prąd ze słońca. Uniezależnij się od dostawców prądu i obniż swoje firmowe rachunki za prąd do minimum. Sprawdź nasz program Stilo Energy Dla Firm i dołącz do grona firm, które płacą tylko kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie za energię elektryczną zamiast kilkuset lub kilku tysięcy!