
- 10 sierpnia 2020
Panele fotowoltaiczne pokrywają coraz więcej dachów domów w całej Polsce. Rośnie także świadomość, że energia odnawialna pomaga obniżyć rachunki za prąd. Jeśli budujemy dom, instalację fotowoltaiczną warto zaplanować na etapie projektu. Kto w końcu nie chciałby zainwestować w samowystarczalny, ekologiczny dom?
Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce nie maleje. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że w połowie u łączna moc wszystkich zainstalowanych w naszym kraju paneli fotowoltaicznych wynosiła 1953,1 MW. To oznacza, że była wyższa o 120,4 MW w porównaniu do maja 2020 roku. Warto podkreślić, że w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła aż o 176%.
Instalację fotowoltaiczną można bez problemu zamontować na kilkudziesięcioletnim domu, ale warto o niej pomyśleć szczególnie wtedy, gdy planuje się budowę nowego domu ekologicznego. Uwzględnienie fotowoltaiki jeszcze przed rozpoczęciem budowy otwiera zupełnie nowe możliwości.
Spis treści:
Ekologiczny dom i fotowoltaika: jakie aspekty uwzględnić
Podjęcie decyzji o montażu fotowoltaiki, zanim jeszcze zostanie wbita pierwsza łopata na placu budowy, pozwala uniknąć dostosowywania „na siłę” instalacji do zabudowy i działki. Mało tego, decyzję o korzystaniu z fotowoltaiki najlepiej podjąć jeszcze przed zakupem działki. Taka kolejność postępowania sprawi, że będzie można uzyskać najlepsze efekty z instalacji bez konieczności kompromisu wynikającego z warunków panujących na danej posesji.
Najważniejsze aspekty, jakie trzeba uwzględnić już na wstępie, to:
- wybór działki (położenie), która uwzględniałaby zarówno potrzeby inwestora, jak i pozwalałaby najlepiej wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej;
- wybór projektu domu uwzględniający montaż paneli fotowoltaicznych na dachu;
- zaplanowanie najlepszego usytuowania domu na działce;
- dobranie odpowiedniej dla danego gospodarstwa domowego mocy instalacji fotowoltaicznej.
- identyfikacja występowania możliwych zacienień;
- zaplanowanie miejsca, gdzie można umieścić urządzenia techniczne instalacji.

Fotowoltaika dla nowego domu a wybór działki
Wymagania związane z fotowoltaiką warto wziąć pod uwagę już na etapie wyboru działki budowlanej. Trzeba dokładnie przeanalizować jej sąsiedztwo i zwrócić uwagę, czy nie występują tam zacienienia. Ich źródłem mogą być:
- wysokie drzewa,
- kominy,
- inne budynki,
- słupy.
Każde zacienienie powoduje ograniczenie ilości promieni słonecznych, jakie docierają do powierzchni paneli fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na spadek sprawności instalacji fotowoltaicznej.
Kolejny ważny aspekt to kształt i usytuowanie działki. Teren musi pozwalać na odpowiednie umiejscowienie nowego domu. Chodzi o to, żeby część dachu, na której będą znajdowały się panele fotowoltaiczne, skierowana była w kierunku południowym. Dzięki temu uzyska się największą sprawność instalacji fotowoltaicznej. Każde odchylenie od południa oznacza spadek sprawności i powoduje konieczność zwiększenia powierzchni paneli fotowoltaicznych.
Fotowoltaika a projekt domu
Należy także dobrać odpowiedni projekt domu, uwzględniając obecność instalacji fotowoltaicznej. Dobrze zaprojektowany dom pod fotowoltaikę powinien charakteryzować się następującymi cechami:
- Dach dwuspadowy – zapewnia największą powierzchnię połaci, gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne.
- Część dachu od południa prosta, bez żadnych okien połaciowych, lukarny, stopni kominiarskich, bez znajdujących się w pobliżu kominów mogących powodować zacienienie.
- Kąt nachylenia dachu 30°, maksymalnie 40°. Umożliwi to osiągnięcie największej efektywności instalacji.
- Odpowiednie rozmieszczenie krokwi pod planowanym usytuowaniem paneli fotowoltaicznych – obniży koszt montażu konstrukcji pod panele.
- Projekt powinien uwzględniać miejsce montażu falownika – kotłownia, garaż lub piwnica. Wyjątkiem są instalacje z mikrofalownikami – wówczas falownik znajduje się tuż pod panelem i nie potrzeba dodatkowego pomieszczenia.
- Obecność kanału technicznego na przewody instalacji fotowoltaicznej.

Nowy, ekologiczny dom – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej w przypadku domów już istniejących nie jest żadnym problemem. Wystarczy wziąć pod uwagę średnią wartość rachunków za prąd. Dużo trudniej dobrać moc instalacji, gdy budynek dopiero zostanie wybudowany. W takiej sytuacji najlepiej się do nas zgłosić, a nasz doświadczony specjalista oszacuje moc konieczną do zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa domowego. Przy szacowaniu analizowane są takie aspekty jak:
- projekt domu,
- wielkość gospodarstwa domowego – liczba domowników,
- ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym,
- sposób ogrzewania.
Instalacja fotowoltaiczna pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd. Takie rozwiązanie jest wręcz konieczne, gdy planuje się budowę domu ekologicznego. Dzięki fotowoltaice można nie tylko zredukować wydatki, ale i zatroszczyć się o środowisko naturalne. Fotowoltaika to przecież odnawialne źródło energii, które w żaden sposób nie zanieczyszcza naszej planety. Uwzględnienie instalacji fotowoltaicznej jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu pozwala na uzyskanie maksymalnej efektywności tej instalacji, o czym powinien pamiętać każdy inwestor.