
- 31 maja 2019
Alternatywne źródła energii to energia geotermalna, słoneczna, powietrzna, wodna. Przykładowe alternatywne źródła energii to: elektrownie wodne, wiatraki, turbiny, ogniwa fotowoltaiczne i panele słoneczne, koła wodne, biomasy, biogaz.
Spis treści:
Czym jest alternatywne źródło energii?
Alternatywne źródła energii to inaczej odnawialne źródła energii (OZE). Charakteryzują się tym, że mają zdolność do samoregeneracji. Wykorzystuje się je do produkcji energii niekonwencjonalnej czyli odnawialnej.
Alternatywne źródła energii – przykłady
Jakie znamy rodzaje alternatywnych źródeł energii elektrycznej? Zalicza się do nich energię: wiatru, promieniowania słonecznego, pływów morskich, wód geotermalnych, wód płynących, wiązania jądra atomowego oraz biogaz, biomasę roślinną i zwierzęcą.
Biomasa
Do wytworzenia energii można stosować biomasę pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, która ulega biodegradacji. Wytwarza się ją poprzez bezpośrednie spalanie produktów zwanymi biopaliwami stałymi takimi, jak: drewno, słoma, rośliny energetyczne (np. wierzba wiciowa), nawóz naturalny oraz biopaliwami ciekłymi do których zalicza się bioetanol czy biodiesel.
Technologie spalania biomasy można podzielić następujące procesy:
- Piroliza – najpowszechniejszy sposób wytwarzania energii, pozyskuje się z niego zarówno energię ciepłą jak i elektryczną. Prowadzi się go w temperaturze ponad 600°C, w warunkach beztlenowych. Do tego procesu wykorzystuje się kotły, w których spalane jest drewno, zrębki, trociny i słoma.
- Gazyfikacja – produktem tego procesu jest gaz, który po spaleniu dostarcza energii cieplnej. Można go też wykorzystywać do produkcji elektryczności w specjalnych turbinach.
- Kogeneracja – polega na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej.
- Biochemiczne – podczas których wykorzystuje się biomasę z dużą ilością wody. Produktem rozkładu jest alkohol z którego wytwarzane są biopaliwa ciekłe.
Biogaz
Biogaz powstaje w procesie biologicznym nazywanym fermentacją metanową (beztlenową), która przeprowadzana jest w biogazowniach, w kontrolowanych warunkach. Wykorzystuje się do tego odpady spożywcze, roślinne (np. resztki pożniwne), zwierzęce (nawozy naturalne) lub komunalne (np. osady ściekowe). Może też on wytwarzać się w sposób naturalny np. na torfowiskach, na dnie mórz czy w żwaczach przeżuwaczy.
W skład biogazu wchodzi metan i dwutlenek węgla oraz niewielkie ilości wodoru, siarkowodoru, amoniaku i innych gazów śladowych.
Wykorzystuje się go do produkcji energii elektrycznej (w silnikach iskrowych lub turbinach) i cieplnej (poprzez spalanie w kotłach gazowych). Biogaz można również używać jako paliwo do pojazdów po odpowiednich przystosowaniu silników. W celu uzyskania jednocześnie prądu elektrycznego i ciepła należy go spalić w kogeneratorze.
Energia wiatru
Energia wiatru to jedno z najpopularniejszych alternatywnych źródeł energii. Przy zastosowaniu siłowni wiatrowych (wiatraków) można przekształcić siłę wiatru w energię elektryczną. Najczęściej takie elektrownie zlokalizowane są w pobliżu brzegów morskich, ponieważ prędkość wiatrów w takich miejscach jest dwukrotnie większa niż na lądzie. Tak wytworzoną energię można wykorzystywać w gospodarstwach domowych i w zakładach przemysłowych, np. w do oświetlania pomieszczeń, pompowania wody czy nawadniania pól.
Energia słoneczna
Energia słoneczna ma bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza w budownictwie. Można ją przekształcać w energię elektryczną poprzez ogniwa fotowoltaiczne lub energię cieplną w kolektorach słonecznych.
W ogniwach fotowoltaicznych fotony światła są zamieniane bezpośrednio na prąd elektryczny. W przypadku kolektorów słonecznych, promieniowanie słoneczne podgrzewa wodę, która następnie jest przepompowywana do zbiornika ciepłej wody. Dzięki temu może być ona bezpośrednio wykorzystana przez użytkownika. Więcej na temat dofinansowania do fotowoltaiki przeczytacie tutaj.
Przeczytaj również: Jak założyć prywatną elektrownię fotowoltaiczną?
Energia geotermalna
Energia geotermalna pochodzi z wód podziemnych lub gejzerów powstających podczas erupcji pary wodnej czy gorącej wody z wnętrza ziemi. Można też ją pozyskać z tzw. gorących skał. Polega to na wywierceniu otworu, przez który wtłacza się zimną wodę. Ta woda po nagrzaniu jest wypompowywana i wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń lub do napędzania turbin parowych, w zależności od jej potencjału temperaturowego. Jeżeli chce się z niej dodatkowo wyprodukować energię elektryczną to w pobliżu musi zostać wybudowana elektrownia geotermalna.
W Polsce podziemne wody geotermalne znajdują się na obszarze całego kraju poza północno-wschodnią częścią. Temperatura takich wód wynosi od 30 do 120°C
