
- 10 kwietnia 2020
Odnawialne źródła energii, do których należą systemy fotowoltaiczne są coraz powszechniej wykorzystuje się zarówno w pojedynczych gospodarstwach domowych, jak i dużych przedsiębiorstwach. W Polsce energię odnawialną pozyskuje się z takich źródeł jak np. wiatr, woda, zasoby geotermalne, biopaliwa ciekłe i stałe, biogaz oraz z promieniowania słonecznego.
Do pozyskiwania energii z tego ostatniego źródła wykorzystuje się panele, w których zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne. Dane dotyczące rozwoju fotowoltaiki w Polsce, zebrane przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV i redakcję GLOBEnergia wskazują że, przyrost mocy pochodzącej z instalacji PV w roku 2018 wzrósł prawie sześciokrotnie niż w roku 2017. Coraz więcej przedsiębiorców zakłada farmy fotowoltaiczne. Jakie warunki należy spełnić, aby móc zrealizować taką inwestycję? Czym jest farma fotowoltaiczna?
Spis treści:
Farma fotowoltaiczna – co to jest?
Farmy fotowoltaiczne to stosunkowo nowy rodzaj inwestycji energetycznej w Polsce. Liczba instalacji fotowoltaicznych, zarówno mikroinstalacji, jak i większych przedsięwzięć, rośnie w Polsce systematycznie każdego roku. Nie jest to specjalnie szokujące. Nowoczesne rozwiązania, do których bez wątpienia należą odnawialne źródła energii, stają się coraz bardziej popularne, gdyż pozwalają oszczędzić konkretne środki finansowe, a także zadbać o środowisko naturalne naszej planety. Niektórzy inwestorzy jednak idą o krok dalej, decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej.
Moc instalacji fotowoltaicznej na farmie
Instalacje fotowoltaiczne na farmie mają zwykle moc od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów. Wykonanie farmy fotowoltaicznej jest o wiele szybsze od innych instalacji energetycznych. Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce ma łączna moc ponad 3 MW. Z powodzeniem funkcjonują już one od jakiegoś czasu, przy czym największa znajduje się w gminie Czernikowo (okolice Torunia). Jej łączna moc wynosi 3,77 MW. Grupa Energia ma dwie duże farmy o łącznej mocy 6 GWh, natomiast farma w Gdańsku jest nieco mniejsza – 1,64 MW. Nie tylko jednak tak duże inwestycje zaliczamy do grona farm słonecznych. Każdy przedsiębiorca może zdecydować się na uruchomienie takowej na swoim własnym polu.
Mikroinstalacja czy farma fotowoltaiczna?
W Polsce nadal największą popularnością cieszą się mikroinstalacje fotowoltaiczne. Są to instalacje o łącznej zainstalowanej mocy nie przekraczającej 50 kW. Zwykle przyłącza się je do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym mniejszym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu i nie większej niż 150 kW. Ich zastosowanie na ogół nie wymaga pozwolenia na budowę. Właściciel mikroinstalacji wytwarza w niej energię elektryczną głównie na zaspokojenie potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Jeśli jednak wyprodukuje tej energii więcej, może ją odsprzedać do sieci energetycznej.
-> Zobacz też: Wymiary paneli fotowoltaicznych – ile paneli na dom?
Usytuowanie farmy
Farma fotowoltaiczna jest większą inwestycją o dużej mocy. Instalacje takie zwykle buduje się na ziemi podczas, gdy mikroinstalacje najczęściej na dachach budynków. Energia wyprodukowana na farmie fotowoltaicznej w całości przekazywana jest do sieci energetycznej, skąd dopiero kierowana jest do jej odbiorców.
Lokalizacja i rodzaj działki
Wszelkiego typu instalacje zasilane energią słońca muszą mieć możliwie jak najlepszy dostęp do jego promieni. Dlatego, decydując się na budowę farmy fotowoltaicznej, należy w pierwszej kolejności mieć na względzie usytuowanie całej inwestycji. Farma powinna powstać na płaskim terenie, na gruncie klasy IV lub niższej. Ponadto najlepiej, aby w niedalekiej odległości od inwestycji znajdowała się sieć niskiego lub średniego napięcia (od rodzaju sieci zależy wielkość instalacji, jaką można do niej wpiąć). Dzięki temu łatwiejszym zadaniem będzie otrzymanie warunków przyłączenia oraz zawarcie przyłączeniowej umowy.
Bardzo częstą praktyką jest wykorzystywanie nieużytków rolnych o minimalnej powierzchni 2 hektarów, klasie gruntu IV lub gorszej, niezacieniona przez drzewa, budynki, płaski teren, 200 m od linii energetycznej średniego napięcia.
Jakie dokumenty, poza pozwoleniem na budowę farmy fotowoltaicznej?
Do wykonania inwestycji, jaką jest farma słoneczna, prócz pozwolenia na budowę wydanego przez starostę powiatowego należy dysponować:
- projektem budowlanym (w przypadku mikroinstalacji wystarczy posiadanie projektu wykonawczego lub koncepcji technicznej)
- warunkami przyłączeniowymi instalacji (te uzyskuje się po złożeniu stosownego wniosku, w którym muszą być sprecyzowane parametry elektrowni).
Ponadto inwestor musi sprawdzić, czy nieruchomość, na której ma powstać inwestycja, objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeśli tak, to jej realizacja musi być zgodna właśnie z MPZP.
Decyzja środowiskowa
Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się również z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Czy w każdym przypadku jest ona niezbędna? Mówi o tym Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Zgodnie z zapisami tej ustawy (pkt. 2, poz. 54) zabudowa systemami fotowoltaicznymi zaliczana jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Jeśli jej powierzchnia wraz z towarzyszącą infrastrukturą wynosi nie mniej niż 0,5 ha i jest zlokalizowana na obszarach objętych formami ochrony przyrody lub w otulinach form ochrony przyrody, to obowiązkowym jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli powierzchnia zabudowy farmy przekracza 1 ha i znajduje się na pozostałych obszarach. Natomiast, jeśli elektrownia powstanie na takich właśnie terenach, a jej powierzchnia nie przekroczy 1 ha, to uzyskanie decyzji środowiskowej nie jest wymagane.
Koncesja
Aby podjąć się produkcji prądu elektrycznego w ramach działalności gospodarczej (produkcja energii jako główny przedmiot tej działalności), należy uzyskać odpowiednią koncesję. Szczegółowe warunki zawarte są w ustawie Prawo energetyczne. Mając dodatkowo warunki przyłączenia, powinien on wystąpić do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o uzyskanie koncesji na produkcję energii z odnawialnego źródła. Po otrzymaniu takiego upoważnienia, rejestracji na giełdzie TGE (Towarowa Giełda Energii) oraz uruchomieniu i odbiorze farmy fotowoltaicznej przez firmę energetyczną, elektrownia może rozpocząć swoją działalność.
Tytuł prawny nieruchomości
Bez względu na moc instalacji inwestor musi posiadać tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, na której ma się znaleźć farma fotowoltaiczna.
Opłacalność, zyski, opinie
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną trzeba przemyśleć. Należy wziąć pod uwagę między innymi takie aspekty dofinansowanie do budowy farmy fotowoltaicznej.
Warto zorientować się, czy władze terenu, na którym chcemy założyć farmę, nie oferują wsparcia finansowego w ramach programów związanych z OZE. Ponadto warto rozpatrzeć również dotacje ministerialne i dotacje ze środków Unii Europejskiej.
Dofinansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej
Inwestorzy planujący budowę farmy fotowoltaicznej mogą skorzystać z programów finansowych, które mogą znacząco obniżyć koszty całej inwestycji. Pomoc w uzyskaniu dofinansowania znajduje się w ofercie Stilo Energy, firmy zajmującej się m.in. montażem paneli. Przedsiębiorcy, którzy chcą przyczynić się do produkcji prądu za sprawą odnawialnych źródeł energii, mogą starać się o pomoc finansową z programów regionalnych, rządowych, bądź też unijnych.
Energię słoneczną już od kilkunastu lat powszechnie wykorzystuje się do produkcji prądu. Jej udział w energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii cały czas bardzo dynamicznie rośnie. W latach 2007-2017 w całej Unii Europejskiej (UE-28) wzrósł z poziomu 0,7% do aż 12,3%. Fotowoltaika jest bardzo dobrym kierunkiem dla przedsiębiorców i inwestorów, zarówno tych dużych, jak i mniejszych.