
- 25 lutego 2021
Kontrowersyjna opłata mocowa pojawiła się na naszych rachunkach za prąd od 01.01.2021 r. i już wywołała pierwsze negatywne skutki – wyraźny wzrost cen energii. Skąd się tam wzięła i dlaczego w ogóle opłata mocowa została wprowadzona? Co zmieniła w naszych rozliczeniach z dostawcami energii elektrycznej? Czy fotowoltaika może być antidotum na opłatę mocową?
Spis treści:
Opłata mocowa – jak to działa?
Już 8 grudnia 2017 roku ustawa o rynku mocy zapowiadała wprowadzenie opłaty mocowej. Finalnie pojawiła się ona w rachunkach za prąd w Polsce od 1 stycznia 2021 r.
Ile wynosi opłata mocowa brutto?
Urząd Regulacji Energetyki wprowadził dla odbiorców końcowych stawki miesięczne, uzależnione od rocznego zużycia prądu w wysokości:
- 2,30 PLN brutto (dla zużycia poniżej 500 kWh),
- 5,51 PLN brutto (dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh),
- 9,19 PLN brutto (dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh),
- 12,87 PLN brutto (dla zużycia powyżej 2800 kWh).
Średnie polskie gospodarstwo domowe lub rolne, w którym mieszkają 4 osoby (2 dorosłych i dwoje dzieci) z przeciętnym zużyciem na poziomie 1200 – 2400 kWh powinno zmieścić się w drugim lub trzecim przedziale. Oznacza to, że rocznie zapłaci około 66 – 110 PLN więcej za prąd niż w 2020 roku.
Nie można zapominać także o opłacie OZE. Została ona podniesiona z zera do 0,022 PLN za 1 kWh. To wszystko sprawiło, że rachunki za energię elektryczną naprawdę wyraźnie wzrosły.
Opłata mocowa – koszty dla firm
Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa, za każdą 1 kWh, pobraną z sieci energetycznej w dni robocze od 07:00 do 21:59, firma dopłaca od 01.01.2021 r. aż 0,0937 PLN brutto. W skali roku może to być nawet kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych, kiedy mówimy o dużych zakładach produkcyjnych.
Opłata mocowa będzie rosnąć?
Powyższe stawki to kwoty na rok 2021. W kolejnych latach URE ma do 30 września każdego roku przedstawiać aktualizacje tych danych na następny rok kalendarzowy. Można się tylko domyślać, że opisane powyżej koszty dla firm i odbiorców indywidualnych będą rosnąć…
Po co wprowadzono opłatę mocową?
Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Dokładniej, żeby zadbać o rezerwy energii w elektrowniach węglowych, które pozwolą na nieprzerwane dostawy prądu do naszych domów i firm. Wcześniej, bez tej opłaty, krajowy rynek energetyczny nie był gotowy na wyzwania, jakie niesie ze sobą tak szybki rozwój technologii, które wymagają dostępu do prądu. Teraz ma się to zmienić. Środki z opłaty mocowej (szacunkowo około 5,4 mld złotych rocznie) mają być przeznaczane na inwestycję w polską energetykę i unowocześnienie polskich elektrowni.
Opłata mocowa a fotowoltaika
Odbiorcy, którzy zużywają naprawdę dużo energii elektrycznej, już poczuli te zmiany w swojej kieszeni. Receptą na rosnące z roku na rok koszty prądu może okazać się własne źródło wytwórcze, czyli… inwestycja w fotowoltaikę dla domu lub montaż fotowoltaiki w firmie.
Instalacja fotowoltaiczna to dziś jedna z najbardziej rentownych inwestycji. Przy dobrym planowaniu i odpowiednim projekcie może zwrócić się już w 6 lat. Jeśli wszelkie dodatkowe opłaty i podatki za prąd będą rosnąć w tak zatrważającym tempie, jak obecnie, zwrot z inwestycji nastąpi jeszcze szybciej.
Fotowoltaika dla firm
Instalacja fotowoltaiczna jako lek na opłatę mocową to dobry wybór. Szczególnie w przypadku przedsiębiorców, u których zużycie energii elektrycznej jest największe właśnie w godzinach szczytu w dni robocze.
Fotowoltaika w domku jednorodzinnym
Dla prosumentów na osiedlach domów jednorodzinnych także mamy dobre wieści . Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna obniży roczne zużycie prądu w domu, rachunki za energię. Pozwoli zejść z kwotą za opłatę mocową do najniższego poziomu, czyli 2,30 PLN brutto miesięcznie.
Inwestycja w fotowoltaikę vs. opłata mocowa – kto wygrywa to starcie?
Z całą pewnością lepiej być prosumentem, niż tylko konsumentem energii elektrycznej. Własna instalacja fotowoltaiczna w domu lub w firmie to realne oszczędności i dobry pomysł na inwestycję. Choć fotowoltaika nie sprawi jeszcze, że nie zapłacimy za prąd ani złotówki. Zapewni nam jednak rachunki za dostawę energii w wysokości nawet kilkunastu złotych miesięcznie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile dokładnie zaoszczędzisz na fotowoltaice, napisz do nas i umów się na niezobowiązującą konsultację z ekspertem Stilo Energy. Lepiej wiedzieć, co, jak i za ile – szczególnie jeśli ta wiedza jest bezpłatna!