
- 9 marca 2021
Fotowoltaika nie jest przelotną modą, to inwestycja na lata, kluczowy element rewolucji energetycznej, która rozgrywa się na naszych oczach. Dla użytkowników mikroinstalacji fotowoltaika oznacza przede wszystkim niższe koszty prądu, większą niezależność energetyczną i czystsze powietrze.
Polacy coraz bardziej docenią zalety odnawialnych źródeł energii (OZE), które kojarzą przede wszystkim z fotowoltaiką i wiatrakami. Z zeszłorocznego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że aż 82 proc. naszych rodaków uważa, że „zieloną energię” to inwestycja nowoczesną i przyszłościową. 78 proc. jest zdania, że OZE mają korzystny wpływ na środowisko i klimat, a 76 proc. – że zwiększają bezpieczeństwo energetyczne kraju. Tyle samo sondowanych jest przekonanych, że ze źródeł odnawialnych powinna pochodzić większość wytwarzanej energii.
Spis treści:
Słońce i wiatr wypierają węgiel. Europa idzie w OZE pełną parą
Wyniki sondażu IBRiS są bardzo pocieszające. Świadczą o przychylnym nastawieniu Polaków do OZE i ich rosnącej wrażliwości ekologicznej. Nastroje naszych rodaków są też zbieżne z aktualnymi trendami w energetyce, polegającymi na odchodzeniu od paliw kopalnych i zastępowaniu ich źródłami odnawialnymi. W 2018 r. Parlament Europejski zatwierdził przepisy, w myśl których do 2030 r. udział energii z OZE w łącznym zużyciu energii na terenie państw Unii Europejskiej ma wynieść co najmniej 32 proc. Według niedawnych doniesień ten cel w najbliższym czasie może wzrosnąć nawet do 40 proc.
Założenia są ambitne, ale z wdrożeniami jest różnie. Część krajów UE świeci przykładem. Na szczycie stawki znajduje się Szwecja, która od dawna ogranicza wykorzystanie kopalin i intensywnie rozwija energetykę odnawialną. W rankingu transformacji energetycznej opracowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) została sklasyfikowana na pierwszym miejscu. Kraj Trzech Koron do roku 2040 zamierza oprzeć swoją energetykę w całości na źródłach odnawialnych
Transformacja energetyczna to konieczność. Polacy zaczynają to dostrzegać
Znacznie gorzej pod tym względem radzi sobie Polska, która w zestawieniu WEF uplasowała się na… 69. miejscu. Również niedawny raport przygotowany przez think tanki Ember i Agora Energiewende sytuuje nasz kraj na szarym końcu państw porzucających paliwa kopalne na rzecz OZE. Można to uznać za powód do niepokoju, ale można podejść do sprawy bardziej optymistycznie.
Fakt, że Polska odstaje obecnie od „zielonego” peletonu wróży tylko bardziej dynamiczny rozwój odnawialnym źródłom w przyszłości. Odejście od węgla jest przesądzone. W 2020 r. w krajach UE po raz pierwszy wyprodukowano więcej prądu z OZE niż z paliw kopalnych. Coraz większe ograniczenia nakładane na emisje CO2 i niska rentowność kopalń nie pozostawiają nam zbyt wielu opcji poza inwestycją w fotowoltaikę, energię wiatrową i inne ekologiczne technologie wytwarzania energii.
Jaskółki zmian są już widoczne. W 2019 r. nastąpił prawdziwy boom w polskiej fotowoltaice, a rok 2020 okazał się pod tym względem jeszcze lepszy. Polska uplasowała się na piątym miejscu w UE pod względem przyrostu mocy fotowoltaicznych. Przybywa nie tylko dużych elektrowni, ale przede wszystkim mikroinstalacji, których pod koniec grudnia było już ok. 375 tys. Choć polska energetyka wciąż zależna jest od paliw stałych, to jednak Polacy coraz bardziej zwracają się ku energii ze słońca. To inwestycja nie tylko ekologiczna, ale przede wszystkim opłacalna.
Inwestycja w PV to oszczędności rzędu nawet 3 tys. zł rocznie
Ceny prądu nad Wisłą rosną z roku na rok o ok. 5–7 proc. Podwyżkami przywitał nas również styczeń. Obecnie ceny energii elektrycznej w Polsce są niewiele niższe niż w sporej części krajów Zachodu – przy znacznie niższych zarobkach nad Wisłą. W tej sytuacji ograniczanie zależności od prądu z sieci jest rozwiązaniem optymalnym dla większości gospodarstw domowych. Dobrze dobrana instalacja pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd 70–80 proc. rocznie, a w niektórych przypadkach nawet… 100 proc. Chodzi o kwoty rzędu 3 tys. zł, a czasem więcej w skali roku. W efekcie mikroinstalacja zwraca się już po sześciu latach, a niekiedy nawet szybciej (w przypadku zakupu na kredyt okres zwrotu wynosi przeciętnie 8 lat).
Warto pamiętać, że opłacalność instalacji PV dodatkowo zwiększają rozmaite dopłaty, ulgi i rabaty. Chodzi w szczególności o rządowy program dofinansowania Mój Prąd oraz ulgę termomodernizacyjną. Pozwalają one odliczyć koszty związane z zakupem i montażem paneli PV od podstawy opodatkowania. Do tego dochodzą dopłaty oferowane przez niektóre miasta (m.in. Warszawę) oraz inne instytucje państwowe, jak Bank Gospodarstwa Krajowego. Warto też wspomnieć o atrakcyjnych rabatach oferowanych przez dostawców fotowoltaiki. Przekonaj się jakie obecnie promocje i rabaty oferujemy dla naszych Klientów.
Ogniwa PV są coraz bardziej wydajne. Kluczem jest nowoczesna konstrukcja
Inwestycja w fotowoltaikę to energetyczny „pewniak”, który będzie zyskiwał na popularności w kolejnych latach. Przyczynia się do tego m.in. rozwój technologii i wzrost wydajności urządzeń. Sprawność ogniw polikrystalicznych, które cieszą się największą popularnością wynosi obecnie 15 proc. Dla najnowszych modeli ten wskaźnik przekracza 20 proc. Technologie monokrystaliczne pozwalają uzyskać sprawność o wartości powyżej 25 proc., a perowskity, które dopiero wchodzą na rynek, zapewniają konwersję energii pochodzącej ze słońca na prąd na poziomie 30 proc.
Warto podkreślić, że panele PV świetnie radzą sobie nie tylko w krajach południa Europy, ale również na naszej i wyższych szerokościach geograficznych. Dobrym tego przykładem jest intensywny rozwój OZE w Szwecji, a także sukcesy naszych zachodnich sąsiadów na polu fotowoltaiki. Niemcy to europejski lider w generowaniu prądu z energii słonecznej, a przecież do ogniw PV zlokalizowanych nad Renem dociera przeciętnie tyle samo promieni słonecznych co do paneli zamontowanych na dachach polskich domów.
Kluczem do uzyskania odpowiedniej wydajności z fotowoltaiki jest nowoczesna konstrukcja paneli. Pozwala ona na konwersję energii słonecznej nie tylko w pogodne dni, ale również wychwytywanie światła rozproszonego, docierającego do powierzchni ziemi w warunkach zachmurzenia.
Inwestycja w fotowoltaikę? Przekonaj się czy to dla Ciebie
Wypełnij poniższy formularz, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i umówi wizytę doradcy na bezpłatny audyt.