
- 8 maja 2019
Jak obniżyć koszt utrzymania domu? Ile kosztuje utrzymanie domu? Jak wyglądają koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego? Zwolennicy posiadania własnego domu, w kontrze do mieszkania w bloku, na każdym kroku powtarzają, że takie rozwiązanie jest o wiele bardziej korzystne ekonomicznie. Choćby przez wzgląd na brak konieczności płacenia czynszu oraz innych zobowiązań, jakie związane są z życiem w budownictwie wielomieszkaniowym. W podobnych osądach nie bierze się pod uwagę licznych obowiązków związanych z konserwacją domu jednorodzinnego oraz faktu, że ewentualne awarie czy inne koszty eksploatacji są zawsze po naszej stronie, a nie po stronie spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej.
Jeśli jednak założymy, że na własnej posesji możemy więcej, czy istnieje sposób na skuteczne obniżenie stałych kosztów?
Spis treści:
Jakie są plusy mieszkania w domu jednorodzinnym?
– Co do zasady większy metraż. To, rzecz jasna, nie zawsze się sprawdza, ale zwykle jest tak, że mamy więcej pokojów niż w klasycznym mieszkaniu w bloku.
– Posiadanie własnego podwórka. Choć dziś oszczędza się na wszystkim i ludzie szukają jakichkolwiek działek, byle tylko móc coś na nich postawić, to jednak zawsze będzie istniała szansa, że jak dom to i podwórko. Choćby małe, ale takie na którym możemy postawić grilla, basen dla dzieci, leżaki, czy powiesić hamak.
– Możliwość posiadania własnego ogródka. A jeśli mamy chociaż trochę wolnej przestrzeni, nie zaszkodzi pobawić się w ogrodnika. Własne pomidory, brokuły, ziemniaki, czy zioła to nie tylko gwarancja zdrowej żywności, ale również sposób na spędzanie wolnego czasu.
– Większa niezależność od sąsiadów. Oczywiście zawsze występuje jakieś, bliższe lub dalsze sąsiedztwo, ale w przypadku niezależnych domów jednorodzinnych, jednak sąsiedzi są zwykle trochę dalej. O korzyściach życia w większej intymności pisać nie trzeba.
– Większa przestrzeń nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. O tym jak nasi pupile potrafią męczyć się w bloku wspominać nie trzeba. Własne podwórko to idealnie miejsce do wybiegania się ergo szczęśliwego psiego żywota.
– Większa elastyczność aranżacji domu. Klasyczne mieszkanie w bloku ma zwykle narzucony plan, który trudno jest zmienić. Jeśli posiadamy dom możemy już bardziej zaszaleć i podzielić przestrzeń wedle własnego uznania.
Wysoki koszt utrzymania domu – minusy domów jednorodzinnych
– Wysokie opłaty za ogrzewanie, szczególnie w okresie zimowym
– Dojazdy (nierzadko związanie ze staniem w korkach)
– Brak transportu zbiorowego na takim poziomie jak w mieście
– Brak dostępu do miejskich wygód i atrakcji
– Sprzątanie i konserwacja na własną rękę i własny koszt.
Jak obniżyć koszt utrzymania domu?
Koszty utrzymania domu można obniżyć skutecznie. Jak to zrobić? Jeśli rozważyliśmy powyższe punkty i nadal chcemy posiadać niezależny dom jednorodzinny powinniśmy uczynić wszystko, by koszty utrzymania takiego domu były jak najniższe. Wówczas cała idea będzie miała jeszcze większy sens. Nie tylko ekonomiczny, ale również w wymiarze ekologicznym. To żaden bowiem sens oszczędzać, nie oszczędzając.
Przeczytaj również: Wysokie ceny prądu – jak im przeciwdziałać?
Co możemy zrobić, by koszty utrzymania domu były jak najniższe?
– Już na etapie planowania budowy dobrze jest pomyśleć nie tylko o takich podstawach jak ustawienie okien zgodnie z kierunkami świata (działanie promieni słonecznych), ale również o nowoczesnych patentach takich jak: rekuperacja, czujniki ruchu, rolety oszczędzające energię cieplną.
– A jeśli o oknach mowa – lepsze będą te z atestami. Nie tylko antywłamaniowymi, ale również energetycznymi. Dopilnujmy, by energia nie uciekała, gdy nie ma to sensu.
– Izolacja domu. Nawet najlepsze centralne ogrzewanie nie zadziała na 100%, jeśli domu dobrze nie wyizolujemy. Dlatego dobra izolacja to kolejny istotny punkt pod względem obniżenia kosztów utrzymania domu.
– Energooszczędne żarówki i urządzenia w klasie A+ i wyżej. Początkowo zapłacimy więcej, ale później te koszty się zwrócą. Zresztą, tak jest ze wszystkim. Im bardziej zaoszczędzimy na etapie budowy, tym później przyjdzie nam ponosić większe straty. Czasem lepiej od razu zainwestować gotówkę w święty spokój i mieć go przez całe lata.
– Dobre materiały i dobra wykończeniówka, której nie trzeba będzie poprawiać. Owszem są domy, w których trwa wieczny remont, ale na dłuższą metę nie ma to sensu
– Niezależne źródło wody (własna studnia).
– Ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków (jeśli tylko warunki lokalne na to pozwalają).
– Zastosowanie odnawialnych źródeł energii takich jak panele fotowoltaiczne.

Niejednokrotnie zastanawiamy się pewnie, czy w legalny sposób można pozyskać energię elektryczną za darmo. Można i powyższe rozwiązanie jest znakomitym pomysłem, jeśli chcemy by proces ten odbywał się korzystnie pod względem ekonomicznym i ekologicznym. Historia pozyskiwania prądu z energii słonecznej sięga bardzo długa, a opisywaliśmy ją w artykule: Historia wykorzystywania promieni słonecznych przez ludzkość, czyli jak powstała fotowoltaika.
Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii w postaci fotowoltaiki, które pomogą zredukować koszty prowadzenia domu to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.