
- 9 maja 2019
Mikroinstalacja fotowoltaiczna to niewielka, przydomowa instalacja fotowoltaiczna, zwykle o niewielkiej mocy, zasilająca w energię elektryczną budynek. Pozwala na znaczące ograniczenie lub całkowitą eliminację wydatków na prąd i stanowi dobrą inwestycję dla gospodarstwa domowego.
Spis treści:
Mikroinstalacja fotowoltaiczna
Czym różni się mikroinstalacja od instalacji fotwoltaicznej? Jaka jest definicja mikroinstalacji fotowoltaicznej? Choć fotowoltaika powoli zadomawia się w Polsce, wciąż wiele osób nie rozumie, na czym polega pozyskiwanie prądu ze Słońca. A przede wszystkim: czy to się opłaca? Wszak, aby założyć mikroinstalację fotowoltaiczną trzeba zainwestować niemałe środki. Pada też pytanie: kiedy taka inwestycja się zwróci?
Jeszcze inną kwestią jest różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi, która też nie jest do końca dostrzegalna. Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna? Na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych? Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Czy rzeczywiście potrzeba dużych nakładów finansowych, aby się na nie zdecydować? Przyjrzyjmy się bliżej powyższym kwestiom.
Pozyskiwanie prądu ze Słońca
Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) przez lata wydawało się melodią przyszłości. Niby wszyscy zdawali sobie sprawę, że źródła nieodnawialne, takie jak ropa naftowa czy węgiel, sukcesywnie się kurczą, a w dodatku mają katastrofalny i coraz mniej dający się ignorować szkodliwy wpływ na środowisko. Mało kto jednak wyobrażał sobie, że OZE mogą odgrywać rzeczywiście kluczową i wiodącą rolę w światowej energetyce. Patrząc na dzisiejszą dynamikę w sektorze energetycznym, dostrzegamy, że jest to droga, którą wszyscy będziemy podążać przez następne dziesięciolecia. Nie tylko na poziomie państwowym, ale także indywidualnie, poprzez masowe zakładanie mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Na początek odpowiedzmy na podstawowe pytanie dotyczące definicji mikroinstalacji fotowoltaicznej. Najprościej rzecz ujmując, jest to instalacja oparta na pozyskiwaniu energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii (OZE), której łączna moc zainstalowana nie przekracza 50 kW. Choć rzecz w zasadzie dotyczy odnawialnych źródeł energii, w tym artykule skupimy się na jednym z nich, czyli promieniach słonecznych. Mikroinstalacje o mocy do 50 kW nie wymagają specjalnych pozwoleń, więc można je swobodnie zakładać. Mówiąc ściślej, na tyle swobodnie, na ile nie ograniczą nas koszty, choć tutaj z pomocą przychodzą różne programy dofinansowania (w różnych formach). Koszt i wielkość mikroinstalacji zależeć będzie rzecz jasna od naszych zapotrzebować i ilości paneli zainstalowanych w gospodarstwie domowym.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna cena
Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej zależy od zużycia energii w gospodarstwie domowym. Przy zużyciu ok. 3,5 MWh rocznie koszty instalacji to ok. 20 tys. zł. Przy czym oblicza się, że rodzina 2+2 (czyli rodzice plus dwoje dzieci) zużywa w okolicach 2,5-3 MWh. Taka inwestycja zwraca się po około 10 latach.
Korzyści związane z fotowoltaiką – mikroinstalacje w gospodarstwach domowych
Korzyści związanych z decyzją o przejściu na produkcję energii elektrycznej z promieni słonecznych jest co najmniej kilka. Ci, którzy wybierają fotowoltaikę, wskazują oczywiście na zbawienny wpływ na zasób ich portfeli. Inwestycja zwraca się w mniej niż dekadę. Natomiast panele, objęte gwarancją, pracują bez przerwy przez co najmniej ćwierć wieku, łatwo więc obliczyć potencjalne zyski podobnego rozwiązania. Mikroinstalacja fotowoltaiczna to też optymalne rozwiązanie dla środowiska naturalnego, które cierpi przede wszystkim wskutek intensywnego eksploatowania paliw kopalnych. Energia elektryczna pozyskiwana ze słońca jest więc nie tylko tania, ale i ekologiczna.
W końcu należy wspomnieć, że mikroinstalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Co to za argument? – spyta ktoś zdziwiony. Na pierwszy rzut oka żaden, ale biorąc pod uwagę, że jeszcze w 2015 roku „Rzeczpospolita” pisała o jedynie kilkuset prosumenckich instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii, a dziś rocznie powstaje kilkaset MW w tym sektorze – ma to pewne znaczenie.
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne
W końcu należy wyraźnie zaznaczyć różnice, jakie zachodzą między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi, zwłaszcza że przez niektórych te dwie formy bywają mylone. W istocie ich działanie opiera się na zupełnie innych zasadach, a same urządzenia służą nieco do innych celów. Celem kolektorów słonecznych jest przede wszystkim podgrzewanie wody. Proces działania wygląda następująco: kolektor pochłania promienie słoneczne, przemieniając je w ciepło; następnie niezamarzający płyn odbiera je i rozprowadza domowej instalacji przewodowej. Natomiast mikroinstalacja fotowoltaiczna służy ściśle do produkcji prądu. Można go wykorzystać zarówno do ogrzewania wody, jak i napędzania urządzeń elektrycznych.
Dobrze pamiętać o tych istotnych w końcu różnicach między dwoma instalacjami napędzanymi przez to samo odnawialne źródło energii – Słońce. Przeczytaj więcej na temat różnic pomiędzy panelami słonecznymi a fotowoltaiką.