
- 1 marca 2020
Polacy budują solidnie. Murowany dom jest u nas standardem. Z nieufnością patrzymy na eksperymentalne konstrukcje szkieletowe, czy budynki modułowe. Nic w tym dziwnego. Żyjemy w takiej szerokości geograficznej, że sezon jesienno-zimowy mocno daje się we znaki pod kątem temperatur. Jakkolwiek postawiony przez nas dom nie byłby jednak solidny i tak musimy go czymś ogrzać. Wszyscy jednak wiemy, ile to kosztuje i z jak wieloma problemami się wiąże. Może należy zatem rozważyć jak wygląda kwestia ogrzewania na prąd z użyciem paneli fotowoltaicznych?
Spis treści:
Ogrzewanie elektryczne ogółem
Ogrzewanie na prąd jest bardzo wygodne. W przeciwieństwie do innych sposobów generowania ciepła nie wymaga od użytkownika myślenia o paliwie (oleju grzewczym, pelecie, węglu, gazie). Dodatkowo ogrzewanie prądem jest możliwe właściwie wszędzie gdzie występuje sieć elektryczna. Budując nowy dom, nie trzeba zatem stosować odrębnego, skomplikowanego systemu. Wielkim i zasadniczym minusem takiego rozwiązania jest jednak jego kosztowność. Wszak pozyskiwany prąd skądś trzeba wziąć, a ceny za kilowat ciągle galopują w górę. Oczywiście można ratować się specjalną taryfą, ale na dłuższą metę daje to raczej niewiele. Należy też pamiętać, jak w przypadku każdego sposobu ogrzewania, o właściwej izolacji budynku, by uniknąć uciekania ciepła. To znacznie zmniejsza koszty eksploatacji grzania prądem, ale i tak czyni je nadal dość ekskluzywnym sposobem.
Koszty
Wysoki koszt ogrzewania domu prądem elektrycznym nie jest jednak jedyną niedogodnością takiego rozwiązania. Wymaga ono bowiem większej mocy przyłączeniowej. Nie da się pozyskać odpowiedniej ilości energii cieplnej przy domu zbyt dużym i zbyt wymagającym, który zamieszkuje więcej domowników, a który podłączony jest pod sieć nieprzystosowaną do zbyt dużego poboru mocy. Mimo ogromnej wygody grzania na prąd, warto pamiętać, że w Polsce takie rozwiązanie nie jest przyjazne środowisku, bo zwykle korzystamy z energii wygenerowanej przez elektrownie węglowe, które stanowią większość elektrowni w naszym kraju. Istnieje jednak koncepcja, która sprawia, że możemy ogrzewać dom prądem… za darmo!
Ogrzewanie na prąd i panele fotowoltaiczne
Istnieje rozwiązanie, które pozwoli nam nie rezygnować przez wzgląd na koszty z wszelkich pozytywnych aspektów związanych z ogrzewaniem domu na prąd, takich jak:
- brak inwestycji w specjalną instalację grzewczą (piece oraz inne elementy instalacji),
- unikanie tzw. strat kominowych (pod warunkiem, że dom jest dobrze wyizolowany),
- brak konieczności doglądania elementów innych instalacji grzewczych (sprawdzanie pieca, poziomu oleju w zbiorniku, nieustanne zapewnianie paliwa energetycznego)
Jeśli zdecydujemy się na instalację ogrzewania elektrycznego, z której prąd będzie generowany przez panele fotowoltaiczne, możemy przyjąć, że będziemy mogli ogrzać dom za darmo. Panele fotowoltaiczne działają dość prosto. Pobierają energię ze słonecznego światła, a podłączony pod nie inwerter przerabia ją na prąd elektryczny. Taki sam, jaki płynie w naszych gniazdkach. Nawet pozornie znikoma ilość słońca jesienią i zimą sprawia, że są one bardzo wydajne. Jeśli chcemy zdecydować się na takie rozwiązanie, z pewnością będziemy potrzebować większej ilości paneli, jednak inwestycja relatywnie szybko się zwróci. W doborze pomoże nam specjalista, musimy go poinformować o tym, że będziemy chcieli wygenerowany prąd spożytkować na ogrzewanie, gdyż wtedy ich moc musi być o ok. 20% większa niż w przypadku konwencjonalnej instalacji.
Zobacz też: Fotowoltaika na dachu czy na gruncie? Podpowiadamy!
Zalety ogrzewania z wykorzystaniem fotowoltaiki
- Niskie koszty – Prąd, który generujemy jest darmowy. Choć, oczywiście, wymaga to większej inwestycji początkowej, finalnie jednak jest to rozwiązanie, które znacząco obniża wszelkie koszty (grzania i prądu) w perspektywie przyszłości.
- Ekologia – Wiele osób chcących zdecydować się na ogrzewanie elektryczne ze względu na jego wygodę, rezygnuje z pomysłu przez wzgląd nie tylko na koszty, ale sposób wytwarzania prądu w naszym kraju. Większość elektrowni zasilających nas w prąd to nadal elektrownie węglowe, więc takie, które jednak generują dużo szkód dla środowiska naturalnego. Tymczasem nowoczesne rozwiązania, oparte o Odnawialne Źródła Energii to nie chwyt marketingowy, a realne działanie, mające pomóc nie tylko nam, ale także przyszłym pokoleniom. A przecież fotowoltaika wykorzystuje jedynie światło z naszej najbliższej gwiazdy i nie generuje smogu.
- Ogrzewanie podłogowe – Przy projektowaniu domu i braniu pod uwagę fotowoltaiki, można od razu pomyśleć o ogrzewaniu podgłowym. Jest to rozwiązanie nie tylko przyjemne dla domowników, ale również bardzo estetyczne. Rezygnujemy bowiem z tradycyjnych kaloryferów. Ponad to jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a zatem bardzo oszczędne. Ogrzewanie podłogowe potrzebuje bowiem znacznie niższej energii. Np. jeśli chcemy mieć w domu temperaturę rzędu około 20 stopni Celcujsza, to przy tradycyjnych kaloryferach musimy pogrzać wodę do 50 stopni. Tutaj tylko do 25 stopni Celcujsza.