
- 26 marca 2020
Od kiedy fotowoltaika pojawiła się w Polsce, jej popularność nieustannie rośnie. Początkowo byliśmy raczej nieufni. „Kolejny dziwny wynalazek”, mówili niektórzy. Inni mylili fotowoltaikę z kolektorami solarnymi, które były znane już od dawna. Bardzo szybko jednak okazało się, że i jedni i drudzy nie mieli racji.
Spis treści:
Popularność fotowoltaiki cały czas rośnie
Coraz więcej właścicieli domów decyduje się właśnie na to rozwiązanie, jako podstawowe, w kontekście zasilania gospodarstwa energią. Można śmiało zauważyć, że rynek fotowoltaiki w Polsce prężnie się rozwija. Oto kilka najważniejszych powodów:
- W przeciwieństwie do energii wiatrowej lub wodnej, fotowoltaika stanowi o wiele bardziej niezależny system – od warunków pogodowych czy lokalizacji. Innymi słowy, do elektrowni wodnej potrzebne nam stabilnie przepływający ciek. A jak wiadomo, nie każde gospodarstwo położone jest nad rwącym strumykiem. Rozwiązania wiatrowe są z kolei bardzo kosztowne, a dodatkowo wymagają otwartej przestrzeni, na której porządnie wieje. Fotowoltaika wymaga jedynie światła słonecznego. Dodatkowo wcale nie musi ono świecić bezpośrednio. System działa również w pochmurne dni.
- Zwiększyła się ilość profesjonalnych dystrybutorów. Możemy więc przebierać w rynkowych ofertach, a zwiększona konkurencyjność sprawia, że każdy sprzedawca bardziej się stara. Możemy ponadto liczyć na bardzo bogatą i złożoną ofertę. Kompleksowe usługi, od projektu, odpowiedniego doradztwa, pomocy w zdobyciu dotacji, transport, montaż, monitoring, opieka.
- Od 2010 do 2020 cena instalacji spadła o ok. 70%. Fotowoltaika przestała być już drogim wynalazkiem tylko dla bogatych. Dziś niemal każdy właściciel gospodarstwa domowego może sobie na nią pozwolić.
- Ilość dotacji, programów unijnych i kredytów na preferencyjnych warunkach jest tak imponująca, że obecnie Polska wypada najlepiej na tle całej Europy.
Dlaczego decydujemy się na fotowoltaikę?
Powodów jest przynajmniej kilka. Nie dla każdego wszystkie z nich będą ważne w takim samym stopniu, ale gdy się przyjrzeć poszczególnym elementom bliżej, mają one sens.
Ekologia
Sytuacja w przyrodzie się zmienia. Współczesna inwazyjna działalność człowieka doprowadziła do zachwiania równowagi w przyrodzie i dziś widać to gołym okiem. Możemy jednak nie pogarszać sprawy, myśląc w bardziej ekologiczny sposób. Wśród koncepcji jest m.in. korzystanie z Odnawialnych Źródeł Energii, w tym z fotowoltaiki. W ten sposób znacząco obniżamy produkcję CO2 do atmosfery i zmniejszamy ślad węglowy.
Oszczędności
Dobrze dobrana i zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zwraca się w przeciągu 6-9 lat. Po tym czasie o wysokich opłatach za prąd można już zapomnieć, pozostają jedynie opłaty stałe.
Niezależność energetyczna
Ceny za pojedynczy kilowat są coraz wyższe. Decydując się na własną elektrownię, uniezależniamy się od dostawców oraz rosnących cen prądu.
Interesujesz się fotowoltaiką? Na jakie dotacje warto zwrócić uwagę
Głównymi programami, z których możemy pozyskać środki na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej są:
Program skierowany jest do osób fizycznych. Obejmuje on zwrot do 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 3000 zł na instalację. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem można odliczyć od podatku na podstawie ulgi termomodernizacyjnej. Więcej szczegółów jest dostępnych na stronie NFOŚiGW.
„Czyste powietrze” to kompleksowy i długofalowy (do 2029 roku) program skierowany do osób fizycznych. Jego celem jest poprawa efektywności energetycznej oraz zniwelowanie lub zmniejszenie zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez gospodarstwa i domy jednorodzinne.
-
Programy Regionalne
Programy Regionalne umożliwiają otrzymanie bezzwrotnych dotacji w wysokości aż do 70% na inwestycje w OZE. Warto sprawdzić programy w swojej okolicy!
Gdyby jednak wstępne koszty okazały się za duże, istnieje jeszcze możliwość wzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach. Banki oferują takowe na środki związane z zieloną energią.
Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii to zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego.