
- 6 marca 2020
Odnawialne Źródła Energii są jednym z tych nowoczesnych rozwiązań, którą mogą bardzo pomóc niszczejącemu środowisku naturalnemu naszej planety. Wśród nich fotowoltaika zdaje się być koncepcją najbardziej przystępną i relatywnie ekonomiczną. Wszak nie wszędzie możliwe jest zbudowanie silni wiatrowej lub wodnej. Słońce za to jest dostępne dla wszystkich. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na czerpanie energii z naszej najbliższej gwiazdy. Czy możliwy jest jednak samodzielny montaż fotowoltaiki w obrębie własnego gospodarstwa domowego?
Moment, w którym decydujemy się na posiadanie paneli fotowoltaicznych, rodzi z pewnością różne pytania: o ich umieszczenie, skalę instalacji, formalności związane z przyłączeniem do sieci, koszty, zwrot inwestycji, dofinansowania oraz montaż. Czy warto samemu podjąć się tego ostatniego zadania, czyli zamontowania paneli na własną rękę?
Spis treści:
Co bierze się pod uwagę przed montażem paneli?
Bardzo ważne jest to, by instalacja fotowoltaiczna była możliwie jak najbardziej wydajna. Dlatego jeszcze na etapie planowania bierze się pod uwagę takie elementy jak:
Zacienienie terenu
Drzewa na działce, to prawdziwy skarb. Dają osłonę od wiatru, ale także błogi cień w gorące letnie dni. Niemniej jednak ów cień nie będzie sprzymierzeńcem w kontekście instalacji fotowoltaicznej. Musi mieć ona bowiem jak najbardziej optymalny dostęp do światła słonecznego.
Ustawienie wobec stron świata
Przestrzeń, na jakiej zainstalowane zostaną panele, musi mieć odpowiednią ekspozycję względem wędrówki Słońca po niebie. Dobrze jest, gdy zaprojektujemy instalację tak, by ustawiona była na południe.
Szerokość geograficzna
To czynnik, który należy wziąć pod uwagę, gdyż w zależności od miejsca na mapie promienie słoneczne operują pod nieco innym kątem. Niby drobiazg, ale właśnie dzięki temu elementowi możliwe jest zoptymalizowanie działania naszej instalacji w możliwie jak największym stopniu.
Potrzebny kąt nachylenia paneli
To kolejny ważny element. Na szczęście współcześnie dostępne narzędzia oferują możliwość automatycznego i komputerowego obliczenia jak najbardziej optymalnego kąta w danym miejscu.
Samodzielny montaż fotowoltaiki
Na pytanie o samodzielny montaż fotowoltaiki, uczciwie da się odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Tak, jest to możliwe. Dana osoba musi jednak posiadać wszelkie niezbędne umiejętności i certyfikaty, by instalacja była bezpieczna i efektywna. Jednak w koncepcji samodzielnego montażu istnieje pewne bardzo istotne „ale”. Otóż kupno materiałów na własną rękę oraz ich zainstalowanie w nawet najbardziej odpowiedni sposób, bez stosownego nadzoru, wiąże się z faktem utraty gwarancji. Żaden z profesjonalnych dystrybutorów energii słonecznej nie zdecyduje się na ryzyko powierzenia tego odpowiedzialnego zadania nawet najbardziej uzdolnionej „złotej rączce”.
Warto zaznaczyć, że poważne firmy udzielają wieloletniej gwarancji na wszystkie komponenty i montaż instalacji. A dodatkowo, w ramach konkretnej umowy, oferują również cały pakiet najróżniejszych usług związanych nie tylko z samym transportem, instalacją i cyklicznym przeglądem.
Samodzielny montaż fotowoltaiki jest także poruszony w Ustawie o OZE. Osoby montujące instalacje muszą bowiem posiadać odpowiednie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Oszczędność nie zawsze ma sens
Profesjonalny montaż to nie tylko pojedyncza usługa. W ramach umowy zawieranej z dystrybutorem, możemy liczyć na cały pakiet poszczególnych i istotnych ruchów ze strony sprzedającego. Dzięki temu otrzymujemy wsparcie specjalistów na każdym kroku: od odpowiedniego audytu i oszacowania mocy instalacji, przez projekt, aż po montaż i wsparcie posprzedażowe. W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu i unikniemy ewentualnej pomyłki już na starcie. Dystrybutor zwykle gwarantuje nam w pełni profesjonalną konsultację, ostateczne potwierdzenie wstępnych wyliczeń i finalny projekt, zgodny z lokalnymi warunkami. To jednak nie wszystko.
Jak wiemy z instalacją fotowoltaiki wiąże się także pomoc prawna i doradcza. Nie każdy zainteresowany jest na tyle obeznany w oferowanych aktualnie programach wsparcia, by na własną rękę mógł poznać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Doradca – Ekspert ds. OZE jest w stanie podpowiedzieć, o jakie dotacje można aktualnie ubiegać się na danym terenie. Dobrze przeprowadzony proces może znacznie zmniejszyć ostateczną cenę całego przedsięwzięcia. Oczywiście wszystkiego można dowiedzieć się na własną rękę, ale nie każdy jest jednocześnie uzdolnionym monterem i osobą obeznaną w dokumentach.
Profesjonalny montaż nie jest też ostatecznym etapem współpracy. Oprócz niego możemy także liczyć na stały monitoring instalacji, który odbywa się poprzez cykliczne inspekcje dronem, a w razie jakichkolwiek problemów, odbywa się szybki i sprawny proces naprawczy. Więcej na temat profesjonalnego montażu paneli fotowoltaicznych przeczytacie tutaj.
Dlaczego warto zaufać specjalistom od fotowoltaiki?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oczywiście jeśli bardzo mocno postawimy na samodzielne działanie w tym względzie, możemy podjąć się instalacji, jednak wskazane jest by wykonali ją profesjonalni monterzy z certyfikatem. Dlaczego?
Bezpieczeństwo
Jeśli nie mamy doświadczenia w montażu fotowoltaiki, może grozić nam porażenie prądem lub poparzenie przez łuk elektryczny. Z jednej strony zasady ostrożnego postępowania z energią znane są wszystkim, z drugiej nie każdy bierze je na poważnie. Dodatkowo montaż instalacji na dachu wiąże się z ryzykiem upadku. Wyspecjalizowani monterzy są przeszkoleni do prac na wysokościach oraz w do pracy z urządzeniami elektrycznymi.
Gwarancja
Profesjonalny producent, który zapewnia pełny montaż, zapewnia również gwarancję nie tylko na swój produkt, ale także na całą usługę. Jest to uczciwy układ i powinniśmy w pełni zdawać sobie sprawę z jego zasady. W momencie, gdy sami zdecydujemy się na założenie instalacji, nikt nie udzieli nam na to gwarancji. Ale także stracimy ją względem zakupionego produktu.
Poprawność instalacji
Osoby, dla których montaż jest ich codzienną pracą, doskonale wiedzą, jak zamontować panele, jak odpowiednio ustawić kąt nachylenia, jak zabezpieczyć całość. Chodzi nie tylko o samą świadomość poprawnie zainstalowanych ogniw, ale przede wszystkim o ich wydajność i bezproblemowe działanie.