
- 4 października 2019
Sprawność fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak montaż, pogoda, pora roku czy producent. Panele fotowoltaiczne są znacznie łatwiej dostępne niż kilka lat temu, a dodatkowo wygrywają większość konkurencji z innymi Odnawialnymi Źródłami Energii. Dzieje się tak przez wzgląd na praktyczność ich zastosowania, ale także cenę, która relatywnie nie jest zaporowa, jak na przykład przy budowie wydajnej elektrowni wiatrowej czy wodnej. Wraz z coraz większym zainteresowaniem mnożą się jednak pytania. Jednymi z najczęściej zadawanych są te o ich wydajności czas działania. Jak długo więc działają i jak bardzo są wydajne?
Spis treści:
Wydajność paneli fotowoltaicznych – od czego zależy?
- Odpowiednia moc instalacji – Nie za duża, nie za mała a w sam raz. Specjaliści pomogą nam to odpowiednio wyliczyć tak, byśmy mogli cieszyć się darmową energią elektryczną przez cały rok w zrównoważonym i zbalansowanym stopniu
- Pory roku – Nasłonecznienie w przeciągu roku jest różne, ale nie powinno stanowić to większego problemu. Poniżej znajdziemy więcej informacji na ten temat.
- Odpowiedni montaż paneli – Musi być wzięty pod uwagę kąt nachylenia oraz odpowiednie miejsce (dach lub ogród).
- Dbanie o czystość paneli – Należy je konserwować poprzez mycie oraz oczyszczać co jakiś czas (głównie z liści, śniegu i innych przypadkowych elementów).
- Regularna konserwacja techniczna – Polegająca na dokładniejszych przeglądach, również przy użyciu kamery termowizyjnej. Zajmują się tym specjaliści, którzy ją montowali.
- Wybór sprawdzonego producenta – Na szczęście na rynku mamy coraz bardziej gęstą konkurencję, a dzięki temu coraz lepsze oferty. Przy dobrze producenta warto zaufać temu, który kompleksowo zajmuje się kwestią inwestycji w fotowoltaikę.
- Gromadzenie wyprodukowanej energii – Czy decydujemy się na sprawienie sobie odpowiednich akumulatorów do magazynowania energii, czy nasz system będzie działać na zasadzie sprzężenia zwrotnego, zależy od naszej decyzji. Niemniej jednak, zawsze dobrze jest mieć choć jeden porządny akumulator, na wypadek sytuacji awaryjnych.
Wydajność paneli fotowoltaicznych a pory roku
Wcale nie jest powiedziane, że system będzie działać tylko latem, a zimą już nie. Owszem, dni letnią porą są dłuższe i to jedyny czynnik, który powinien być tu brany pod uwagę. Bo znaczenia nie ma pogoda tak bardzo słoneczna jak w Hiszpanii, a to czy dzień jest jasny. System bowiem czerpie energię ze światła, a nie z ciepła. Dlatego, biorąc pod uwagę ogólną kalkulację opłacalności fotowoltaiki bierze się pod uwagę sumę dni bez deszczu w naszej szerokości geograficznej. Może bowiem być brzydko, a instalacja i tak będzie działać.
Sprawność fotowoltaiki a pogoda
Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, w kontekście pór roku jest fakt, czy panelom coś przeszkadza w sposób fizyczny, czy nie. Należy zadać sobie pytania, czy na panelach zalega śnieg lub liście albo czy mają łatwy dostęp do światła. Biorąc pod uwagę wydajność ich działania, paradoksalnie najlepiej będą funkcjonować wiosną i jesienią. Lato, z ekstremalnymi temperaturami, może lekko zmniejszać wydajność systemu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że naprawdę gorących dni jest u nas nie tak wiele, ogólne wnioski przy kalkulacjach okażą się bardzo korzystne.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce
By najłatwiej odpowiedzieć na ewentualne wątpliwości, musimy przywołać casus naszych najbliższych zachodnich sąsiadów. W Niemczech panuje wręcz fotowoltaiczny szał. Już 15% energii pochodzi właśnie z tego źródła. Jakie są tego efekty? Gdy spojrzymy na smogową mapę zimą, Polska będzie niemal cała w czerwonych, alarmujących wskaźnikach. Niemcy za to najprawdopodobniej będą zielone, co oznacza dobre, czyste powietrze. Czy na pewno ma to stuprocentowy związek z fotowoltaiką? Oczywiście, że nie. W tym wypadku musi być wzięty pod uwagę cały szereg czynników, takich chociażby jak lokalna pogoda. Wiatr i deszcz potrafią bowiem przegonić smog. Jednak coś musi być na rzeczy i z pewnością bardziej ekologiczne podejście naszych sąsiadów ma tutaj znaczenie.
Dlaczego jednak, jako przykład, zostały tu przywołane Niemcy? Dlatego, że ich klimat jest bardzo podobny do naszego. I wszystko wskazuje na to, że właśnie w takich warunkach fotowoltaika sprawdzi się najlepiej. Wydawać by się mogło, że przy tego typu rozwiązaniu najwięcej skorzysta Hiszpania, Włochy, Portugalia i inne dobrze nasłonecznione kraje. Fakty jednak są takie, że ich słońce jest zbyt intensywne i może wpływać na wydajność systemu. Dlatego to właśnie Polska ma szanse na stanie się Królestwem Energii Słonecznej. Jeśli tylko pójdziemy po rozum do głowy i zaczniemy zmieniać nasze przyzwyczajenia. Jeszcze nie jest za późno, by przegonić Niemców i dać przykład całemu regionowi.
Sprawność fotowoltaiki – o czym warto pamiętać?
Jeśli zdecydujemy się już na fotowoltaikę, musimy pamiętać o tym, żeby zimą usuwać śnieg, a jesienią zalegające liście. Warto też, od czasu do czasu, przemyć panele, jeśli są zakurzone lub zapylone (przeczytaj o myciu paneli). To wszystko zwiększy wydajność paneli fotowoltaicznych. Można też przemyśleć kwestię magazynowania nadwyżek energii. Nie dość, że może się nam przydać podczas sytuacji bardziej awaryjnych, to jeśli jej nie wykorzystamy, jesteśmy w staniej odsprzedać ją do sieci, stając się tym samym prosumentem.