
- 8 lutego 2019
Fotowoltaika dla domu – dlaczego to rozwiązanie, które wybiera coraz więcej osób? Czy fotowoltaika w domu rzeczywiście się opłaca? Panele fotowoltaiczne to jedno z popularnych rozwiązań, które w dużym stopniu może przełożyć się na wysokość rachunków za elektryczność dla domu rodzinnego. Przy czym jest to energia całkowicie czysta, ekologiczna, wykorzystująca jedno głównych odnawialnych źródeł energii (OZE), jakim są promienie słoneczne. Czy jednak rzeczywiście jest to interes opłacalny? Jakie koszty się z tym wiążą? Jak wygląda montaż? Ile paneli trzeba ułożyć, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego? I w końcu – co zrobić z ewentualnymi nadwyżkami energii?
Odpowiedzi na te pytania będą różne, ponieważ każdy dom jednorodzinny będzie miał indywidualne cechy, potrzeby, możliwości (choćby powierzchniowe) czy wizję działania samej instalacji (podłączona do krajowej sieci elektroenergetycznej lub nie). W każdym razie można pokusić się o kilka spostrzeżeń, które będą przydatne dla każdego, kto rozważa pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych.
Spis treści:
Fotowoltaika w domu – co to daje?
Instalacja fotowoltaiczna w domu jednorodzinnym to przede wszystkim inwestycja na lata. Jej celem jest oczywiście zmniejszenie kosztów użytkowanej energii elektrycznej. W czasie, kiedy zewsząd słychać o nieuchronnych podwyżkach cen prądu w 2019 roku, instalacja fotowoltaiczna może okazać się skutecznym rozwiązaniem, aby w dłuższej perspektywie znacząco ograniczyć koszty związane z rachunkami za prąd dla domu jednorodzinnego. A nawet na tym zarabiać, zostając prosumentem, czyli kimś, kto nie tylko konsumuje energię elektryczną wytworzoną z OZE, ale również produkuje ją, wprowadzając nadwyżki do krajowej sieci elektroenergetycznej.

Koszty instalacji paneli
Podstawową kwestią jest oczywiście koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego. Wiadomo, że aby zacząć oszczędzać, trzeba najpierw nieco zapłacić. Koszty w tym przypadku będą jednak rzeczą względną, bo cenę zakupu i montażu traktować należy mając w tyle głowy zwrot kosztów w kolejnych latach. Jednak trzeba pamiętać, że początkowy koszt nie będzie mały. Po pierwsze, to nie tylko panele, ale również cały sprzęt im towarzyszący, czyli inwerter (falownik) – służący do zmiany prądu stałego na przemienny, liczniki, kable, ewentualnie akumulator z regulatorem ładowania (w zależności od wybranego rodzaju instalacji). Koszty instalacji będą oczywiście zależeć od rocznego zużycia prądu – im ono większe, tym droższa będzie instalacja.

Ile paneli potrzebuje dom jednorodzinny?
Każdy wie, że fotowoltaika jest świetnym sposobem na obniżenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od rosnących cen prądu. Kiedy już zdecydujemy się na inwestycję we własną instalację fotowoltaiczną, przychodzi czas na kolejne decyzje. Skąd mamy wiedzieć, jaką moc powinna mieć nasza mikroinstalacja? Ile paneli w ogóle zmieści się na naszym dachu?
W odpowiedzi na powyższe pytania pomoże nam zdecydowanie doświadczony dostawca rozwiązań fotowoltaicznych. Moc instalacji potrzebnej do zasilenia naszego domu w dużej mierze zależy od rocznego zużycia prądu, jak i wysokości rachunków. By ustalić moc instalacji często przeprowadza się audyt energetyczny (w Stilo Energy zawsze bezpłatny!), podczas którego doradca – ekspert ds. OZE, oszacuje idealną moc instalacji dla nas i naszej rodziny. Doradca wykona także wstępną wycenę całości inwestycji.
Chciałbyś umówić się na audyt i poznać możliwości Twojej przyszłej instalacji? Zadzwoń do nas pod 799 399 898 lub skorzystaj z formularza kontaktowego.
Instalacja fotowoltaiczna – dofinansowanie
W związku z rozwijającą się popularnością inwestycji w fotowoltaikę, Polska i UE rozpoczęły akcję dofinansowań do inwestycji. Pozyskanie dofinansowania na odnawialne źródła, a przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne, jest bardzo proste. Istnieje wiele programów pomocowych.
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz władze wojewódzkie na terenach gmin, wykorzystują środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wspierają one programy dofinansowań dla instalacji prosumenckich wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), które w najbliższych latach będą się ciągle rozwijać. Warunki dofinansowania są bardzo różne, w zależności od programu. Do tych, które dofinansowują fotowoltaikę zaliczamy przede wszystkim: Program „Mój Prąd”, Program „Energia Plus”, Program „Czyste Powietrze”.
Urzędy miast również dofinansowują OZE. Dla przykładu Urząd Miasta St. Warszawa udziela bezzwrotnych dotacji 30% na inwestycje wykorzystujące m.in. fotowoltaikę. Maksymalna kwota dofinansowania jaką można uzyskać to 15 000 zł. Warto zatem śledzić także lokalne