
- 28 marca 2019
Inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz popularniejszą formą inwestowania kapitału. Rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE) stają cię coraz popularniejsze. Przede wszystkim ze względu na niezbyt optymistyczne przewidywania dotyczące cen prądu w najbliższych latach, a także w związku z doświadczeniami niedalekiej przeszłości. Dlatego zwiększa się liczba osób inwestujących w pozyskiwanie taniej energii ze źródeł odnawialnych, w tym z promieni słonecznych. Systemy fotowoltaiczne nie są już takie drogie, jak jeszcze kilka lat temu, ponadto objęte są różnego rodzaju dofinansowaniami czy ulgami (między innymi dla rolników – odliczanie części kosztów instalacji od podatku rolnego). Dokładając do tego ich wysoką żywotność, wieloletnią gwarancję i znaczną efektywność po jej upływie, panele fotowoltaiczne wydają się idealną inwestycją na lata, która zwróci się szybciej, niż można by się tego spodziewać. W dobie dynamicznego rozwoju mikroinstalacji OZE, fotowoltaika jest niezaprzeczalnie (co potwierdzają statystyki) tego rozwoju awangardą i główną siłą.
Spis treści:
Panele fotowoltaiczne – jak to działa?
Panele fotowoltaiczne to w największym skrócie instalacja, za pomocą której można w tani sposób produkować energię elektryczną, wykorzystując do tego promieniowanie słoneczne. Systemy fotowoltaiczne na potrzeby gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych czy różnego rodzaju instytucji (na przykład szpitali) najczęściej montowane są na dachach, gdzie stopień nasłonecznienia siłą rzeczy jest bardzo duży. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby były one ustawiane na gruncie, jeśli tylko taka możliwość występuje. Panele fotowoltaiczne montowane są na ruchomych konstrukcjach, aby móc pracować jak najefektywniej wraz ze zmianami położenia słońca na niebie w ciągu dnia.
Do zmiany energii słonecznej w energię elektryczną służą ogniwa fotowoltaiczne, które są niczym innym jak krzemowymi płytkami (choć trzeba dodać, że niekoniecznie; na przykład ogniwa PV trzeciej generacji, które wykorzystują dodatkowe lustra i soczewki w celu podniesienia efektywności ogniw, są budowane z innych niż krzem tworzyw). Na jeden panel fotowoltaiczny składa się zwykle około 40 ogniw fotowoltaicznych, a żeby zaspokoić zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego potrzeba od 15 do 30 paneli (do dokładniejszych, przykładowych wyliczeń jeszcze dojdziemy).
Zalety inwestycji w fotowoltaikę
Nie jest żadną tajemnicą, że mikroinstalacja fotowoltaiczna zakładana jest przede wszystkim z myślą o redukcji wydatków na energię elektryczną, której ceny w ostatnich latach rosły – i nie zanosi się, aby w przyszłości trend ten miał się zmienić. Jednak nie jest to jedyna zaleta paneli fotowoltaicznych.
– Główną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich niezawodność, lekkość, nieinwazyjność w krajobraz oraz możliwość uzyskiwania darmowej energii elektrycznej o parametrach sieciowych na potrzeby danego budynku, czy gospodarstwa domowego w sposób praktycznie bezobsługowy. Jednocześnie jest to najbardziej przystępna propozycja wdrożenia instalacji OZE przez osobę prywatną, ponieważ w porównaniu z innymi, koszt wybudowania instalacji jest zdecydowanie niższy – czytamy w artykule Marty Wujek na stronie INNPoland.
Fotowoltaika – ile energii trzeba wyprodukować?
W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na dwa pytania, nurtujące każdego, kto w fotowoltaice szuka rozwiązań swoich energetycznych problemów. Po pierwsze: ile paneli fotowoltaicznych trzeba zainstalować, aby zaspokoić własne potrzeby energetyczne? Rzecz jasna, zależy to od szeregu czynników. Przede wszystkim od możliwości powierzchniowych (czy to dachowych, czy gruntowych), a przede wszystkim od rocznego zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe (albo rolne, instytucję czy przedsiębiorstwo, w zależności o jakim typie konsumentów mówimy). Ponadto zależy to od planów właściciela: w jakim stopniu chce on pokrywać swoje zapotrzebowanie? Przykładowo jednak: jeśli gospodarstwo domowe zużywa rocznie 4 000 kWh energii elektrycznej, czyli płaci rachunki w okolicach 2 200 zł (przyjmując cenę 1 kWh = 0,55 zł). Wówczas będziemy potrzebować instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW.

Po ilu latach zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?
Drugie z praktycznych pytań brzmi: po ilu latach zwrócą się koszty instalacji fotowoltaicznej? Jest to kluczowa kwestia, którą należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że instalacje rzędu wspomnianych 4 kW to wydatek rzędu 20 tysięcy złotych (choć jak wspomnieliśmy wyżej, w porównaniu z innymi instalacjami OZE jest to i tak niewiele). Jeśli rachunki za elektryczność to (jak obliczyliśmy powyżej) około 2 200 złotych rocznie, wystarczy podzielić zainwestowaną kwotę przez te wydatki. Wychodzi z tego, że instalacja paneli fotowoltaicznych powinna zwrócić się nam w przeciągu około 9 lat. Przy tym należy pamiętać, że panele fotowoltaiczne są bardzo wydajne (nawet 35 lat), a ich efektywność po okresie gwarancyjnym (czyli 25 latach) oscyluje w okolicach 80 procent, czyli cały czas na bardzo wysokim poziomie.
Źródła:
Cena prądu w Polsce, http://www.cena-pradu.pl/ (dostęp: 17.02.2019)
M. Wujek, Jak zbudowana jest i jak działa instalacja fotowoltaiczna, https://innpoland.pl/123423,jak-zbudowana-jest-i-jak-dziala-instalacja-fotowoltaiczna (dostęp: 17.02.2019)
Zasada działania ogniw, http://www.fotowoltaika.edu.pl/baza-wiedzy/zasada-dzialania-ogniw/ (dostęp: 17.02.2019)