
- 8 października 2019
Spis treści:
Elementy instalacji fotowoltaicznej – ogniwa, moduły, inwertery
Czym jest instalacja fotowoltaiczna? Z jakich elementów się składa? Są to ogniwa, moduły, inwertery (falowniki), liczniki, okablowanie, akumulator i inne. W cywilizowanych krajach coraz wyraźniej rośnie świadomość związana z potrzebą wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. W związku z tym rośnie zainteresowanie fotowoltaiką, która stanowi najłatwiej osiągalny, relatywnie najtańszy i najbardziej ergonomiczny sposób na pozyskanie darmowego prądu ze słońca. Instalacja taka osiągalna jest dla każdego, kto posiada dom lub skrawek wolnej działki. System składa się z ogniw tworzących moduły oraz inwertera. Jak są zbudowane i w jaki sposób działają?
Fotowoltaika – rozwiązanie przyszłości
Słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Ludzie czuli to od zarania dziejów, jednak nie potrafili wykorzystać tego potencjału w taki sposób, jak dziś. Owszem podgrzewano wodę lub dokonywano liofilizacji produktów spożywczych, ale postęp technologiczny nie pozwalał na wiele więcej. Dawniej po prostu nie było dzisiejszych możliwości. Czasy się jednak zmieniły. Teraz potrafimy wykorzystać energię słoneczną i zmienić ją w prąd zmienny, czyli taki sam, jaki znamy z naszych kontaktów. Rosnąca popularność i sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, ma miejsce między innymi przez wzgląd na takie aspekty jak:
Ekologia
Jesteśmy społeczeństwem, które ma dostęp do edukacji, informacji. Dzięki temu zwiększa się nasza świadomość dotycząca tego, co dzieje się z naszą planetą. A niestety, nie dzieje się dobrze. Dlatego jednostki świadome starają się działać na korzyść środowiska naturalnego. Możemy zadbać o nie, rezygnując z plastikowych słomek, segregując śmieci, ale również poprzez zaopatrywanie się w energię wyprodukowaną ze słońca.
Ekonomia
Nikt z nas nie lubi przepłacać, a nieustanne podwyżki cen energii są faktem. Ponad to lubimy być niezależni. Niektórzy nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawach prądu, chcą mieć pewność, że do nich nie dojdzie. Dzieje się tak na przykład w przypadku firm czy gospodarstw, które do działalności potrzebują dużych zasobów prądu. Ogólnie rzecz ujmując robi się taniej, bezpieczniej i bardziej niezależnie.
Odejście od nieodnawialnych źródeł energii
Produkowanie energii elektrycznej z paliw kopalnianych doprowadzi do ich ostatecznego wyczerpania. Wpłynie również destrukcyjnie na jakość powietrza, tym samym na nasze zdrowie. UE wytycza co chwilę państwom członkowskim plany, które muszą zrealizować. Dążą one do tego, by coraz większy procent udziału w produkcji energii miały odnawialne źródła energii.
Dostępność rozwiązań PV
Coraz więcej firm, producentów, długie gwarancje, profesjonalne konsultacje, doradztwo, montaż, serwis a nawet pomoc w znalezieniu odpowiednich dotacji.
Inne udogodnienia
Uregulowania prawne dotyczące OZE, liczne programy dofinansowujące inwestycję, mniejszy koszt niż kilka lat temu, gdy fotowoltaika była zupełną nowością. Ponad to możemy liczyć na ulgi kredytowe i podatkowe.

Jakie są elementy instalacji fotowoltaicznej? Budowa paneli fotowoltaicznych (schemat):
Jak wygląda budowa paneli fotowoltaicznych? Elementami instalacji fotowoltaicznej są:
- Ogniwa słoneczne czyli panele fotowoltaiczne – Konstrukcja każdego poszczególnego panelu oparta jest na szeregowo połączonych ze sobą ogniwach fotowoltaicznych. Jak wygląda budowa ogniwa fotowoltaicznego? W zależności od rodzaju ogniw można wprowadzić podział na dwie grupy: panele monokrystaliczne i polikrystaliczne.
- Moduły fotowoltaiczne – To układy połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych. W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem pod postacią płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych.
- Inwerter zwany również falownikiem – Jest to urządzenie stanowiące centrum operacyjne całej instalacji. To ono kieruje wszystkimi procesami. Falownik jest bardzo ważnym elementem całości, ponieważ to on przekształca prąd o napięciu stałym wytwarzanym przez panele w prąd o napięciu zmiennym, o napięciu częstotliwości zgodnej z tą, która występuje w naszych gniazdkach.
- Inne elementy – Należą do nich: licznik zużycia i produkcji energii elektrycznej, potrzebne okablowanie, akumulator, niektórzy decydują się na zakup akumulatorów do gromadzenia wyprodukowanej energii i zużycia jej kiedy indziej.

Fotowoltaika schemat
Jak widać, schemat instalacji fotowoltaicznej składa się z szeregu elementów, takich jak: ogniwa, inwertery zwane też falownikami, moduły fotowoltaiczne i nie tylko. Jednak poza elementami składowymi, tworzącymi schemat instalacji fotowoltaicznej, ważne są również takie elementy jak wymiary i liczna modułów, które musimy zastosować.To, ile paneli będzie koniecznych do zastosowania zależy od konkretnego zapotrzebowania. Możemy być jednak spokojni, bo od wyliczeń są specjaliści, którzy pomogą nam wszystko ustalić.
Zwykle klienci decydują się na moc około 10-15 kW. Jednak przedział ten tyczy się raczej zwyczajnych domów jednorodzinnych. W przypadku bardziej wymagających gospodarstw schemat fotowoltaiczny jest nieco inny i moc może być znacznie większa. Ze strony specjalistów możemy również liczyć na pełne doradztwo związane z optymalnym umiejscowieniem instalacji, a później na fachowy montaż i pełne wsparcie konserwacyjne.