
- 23 stycznia 2020
Gdy już zdecydowaliśmy się na zastosowanie fotowoltaiki w obrębie naszego gospodarstwa domowego lub firmy, z pewnością będziemy musieli podjąć kilka ważnych decyzji związanych z właściwą realizacją tego planu. Na szczęście nie jesteśmy sami. Specjaliści i eksperci, zatrudnieni w firmach zajmujących się fotowoltaiką, są od tego, by nam pomóc. Dlaczego jednak nie przygotować się do wstępnych rozmów i choć trochę być zorientowanym w podstawowej siatce pojęciowej? Wśród zagadnień, pojawi się między innymi temat, na jakie ogniwa się zdecydować. Dlatego warto poznać podstawową klasyfikację i wiedzieć, na którą z opcji najlepiej się zdecydować. Jakie jednak istnieją na rynku rodzaje paneli fotowoltaicznych i czym się od siebie różnią?
Spis treści:
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Miejsce Pierwsze: panele monokrystaliczne
Rozpoznamy je przede wszystkim po charakterystycznym czarnym kolorze. Bez wątpienia są najlepszą z dostępnych opcji. Charakteryzują się największą efektywnością. Stosując właśnie te panele możemy liczyć na najbardziej sprawną produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni. Jakie to ma znaczenie w praktyce? W praktyce dają one najwięcej mocy, więc będziemy potrzebowali mniej paneli do wytworzenia większej ilości energii. Jeśli więc dysponujemy niewielkim dachem, albo zwyczajnie lubimy kompaktowe i profesjonalne rozwiązania, zainwestowanie właśnie w panele monokrystaliczne będzie najlepszym z możliwych pomysłów.
Dodatkowo warto dodać, że jest to rozwiązanie najbardziej nowoczesne, które wcześniej czy później stanie się powszechnym standardem. Nie ma bowiem rozwiązań, które przewyższały by jakością właśnie ten rodzaj ogniw. Ich sprawność to około 15% – 19%.
Miejsce Drugie: panele polikrystaliczne
Często mylone z kolektorami solarnymi, ze względu na charakterystyczną, niebieską barwę. Ogniwa polikrystaliczne charakteryzuje zdecydowanie niższa sprawność. Dotychczas były one jednak najpopularniejsze na rynku. W obecnym czasie ogniwa monokrystaliczne zaczynają je z powodzeniem zastępować. A jak to wygląda w praktyce? W praktyce są nieco tańsze od monokrystalicznych, ale również mniej efektywne. Oznacza to, że musimy zastosować więcej ogniw, jeśli chcemy uzyskać pożądany skutek. Ogniwa tego typu wytwarzane są z kryształów krzemu. Ich sprawność to około 14%-16%.
Miejsce Trzecie: panele z ogniw CIGS
Nazwa tych ogniw pochodzi od pierwiastków, które zostały użyte do ich produkcji: miedzi, indu, galu i selenu. Dzięki takiemu składowi mogą absorbować więcej promieniowania słonecznego. Dlatego też w znakomity sposób sprawdzają się na elewacjach budynków, do których słońce dociera bezpośrednio. Choć ich nazwa brzmi dość zagadkowo i technicznie, w znaczny sposób ustępują ogniwom polikrystalicznym, nie mówiąc już o monokrystalicznych. Ich sprawność wynosi 12%-14%.
Miejsce czwarte: panele z ogniw CdTe
Poznamy je po charakterystycznym, czerwonym kolorze. Zbudowane głównie z tellurku kadmu, stanowiącego półprzewodnik. Najważniejszą cechą tych paneli stanowi fakt, że najczęściej zbudowane są one z jednego ogniwa. Sprawność modułów CdTe oscyluje w granicach 10-12%.
Miejsce piąte: panele z krzemu amorficznego
W naszym skrótowym i uproszczonym rankingu najsłabiej wypadają panele z krzemu amorficznego, czyli niekrystalicznego. Osiągają sprawność jedynie na poziomie 6-10%. Najsłabsze spośród paneli słonecznych pierwszego typu są amorficzne. Wytwarzane z krzemu amorficznego (niekrystalicznego) osiągają sprawność jedynie na poziomie 6-10% i również mają kolor niebieski.
Co jest istotne podczas wyboru paneli i dostawcy usług?
Okres gwarancyjny to pewien bardzo istotny czynnik, który może sporo powiedzieć już na samym początku. Producenci i dostawcy podchodzą do tego bardzo różnie. Niekiedy taka gwarancja udzielana jest przez firmy, które zajmują się dystrybucją i montażem. W Stilo gwarancja efektywności paneli fotowoltaicznych wynosi 25 lat, co daje nam jasny komunikat, że jest to zakup, którego możemy być pewni przez bardzo długi czas. Warto skonsultować się ze specjalistą, pozwolić mu nie tylko obliczyć, jaka moc generowana przez panele będzie dla nas odpowiednia, ale również przygotuje projekt, pomoże w odpowiednim ustawieniu instalacji, przetransportuje, zamontuje i sprawi, że będziemy mogli cieszyć się odpowiednim efektem.
Oczywiście panele monokrystaliczne, które wygrały niniejszy ranking są rozwiązaniem najbardziej profesjonalnym, nowoczesnym i zaangażowanym, ale nie wszędzie znajdą uzasadnione zastosowanie. Jeśli potrzebujemy jedynie oświetlić ogródek, wystarczą panele niższego typu. Jeśli jednak poważnie myślimy o dostarczeniu naszemu gospodarstwu domowemu prawdziwej energii elektrycznej, w tym również energii cieplnej i utrzymania wszystkiego na najwyższym poziomie, musimy zdecydować się na jak najlepsze rozwiązanie. Z pewnością początkowo poniesione koszty zwrócą się szybciej niż zakładamy.
Zobacz też: Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2020 roku?