
- 30 listopada 2020
Jednym z ważnych elementów instalacji PV są kable. Nie jest wcale bez znaczenia to, jakie zostaną użyte. Nieprzypadkowo w takich instalacjach używa się specjalnie do tego przeznaczonych kabli fotowoltaicznych, a nie zwykłych. Inwestor, który zdecyduje się na te ostatnie, może mieć poważny problem z bezawaryjnym działaniem instalacji PV.
Jakość okablowania i odpowiedni jego rodzaj mają niebagatelne znaczenie w każdej instalacji PV bez względu na jej moc. Renomowani monterzy paneli fotowoltaicznych doskonale o tym wiedzą i rekomendują użycie odpowiednich kabli. Tak samo jest w przypadku Stilo Energy. O tym, jak dużą wagę przywiązujemy do okablowania w instalacji PV, świadczy fakt, że podjęliśmy współpracę z firmami, które produkują dla nas kable do paneli fotowoltaicznych na zamówienie. To elementy odpowiedniej długości, służące do zoptymalizowania wielkości instalacji PV. Nie trzeba wówczas ciągnąć kabli przez całe połacie, aby w dziwnych kombinacjach łączyć ze sobą panele. W naszym artykule wyjaśniamy, dlaczego okablowanie jest tak istotne w przypadku instalacji fotowoltaicznej i jakimi parametrami powinny charakteryzować się kable w takich układach.
Spis treści:
Dlaczego kable w instalacji fotowoltaicznej są tak ważne?
Kable są przeważnie niedocenianym przez inwestorów elementem instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej uwaga skupiana jest na panelach i falowniku. To oczywiście dobrze, ale dużą rolę odgrywają w instalacji PV także kable, a ich uszkodzenie to dodatkowy koszt i problem dla inwestora.
Kable w instalacji fotowoltaicznej są istotne, ponieważ:
- Bez kabli nie będzie działała żadna instalacja.
- Kable łączą panele fotowoltaiczne z inwerterem (falownikiem), a ten z kolei łączy się z wewnętrzną instalacją elektryczną w budynku.
- Dobrej jakości kable pozwalają uniknąć poważnych awarii instalacji PV, a więc chronią przed dodatkowymi kosztami.
Jakie wymagania muszą spełniać kable?
Kable używane w instalacjach PV powinny spełniać wymagania, które są zawarte w normie PN-EN 50618:2015.03 „Kable i przewody elektryczne do systemów fotowoltaicznych”. Należy pamiętać, że kable są narażone przede wszystkim na różne czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać niekorzystnie na okablowanie:
- Zmiana temperatur – wraz z tym czynnikiem może zmieniać się długość kabli. Pod wpływem ciepła kabel będzie się wydłużał, a pod wpływem zimna będzie się skracał.
- Wilgoć i woda – mogą przedostać się do kabla przez uszkodzoną izolację, doprowadzając do zwarcia.
- Promieniowanie UV.

W związku z tym, że okablowanie instalacji fotowoltaicznej musi zmagać się z dużym wpływem środowiskowym, wymagania wobec nich są zdecydowanie większe niż w przypadku zwykłych kabli:
- Podwójna izolacja – podstawowa i dodatkowa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i ochronę przed zwarciem oraz porażeniem.
- 5 lub 6 klasa giętkości żyły i duży promień zgięcia przewodów – pozwala uniknąć uszkodzeń wewnętrznych kabla i ułatwia jego montaż. Taki kabel jest bardzo giętki.
- Trwałość kabli powinna odpowiadać co najmniej okresowi bezawaryjnej pracy instalacji fotowoltaicznej. Wielu producentów określa trwałość swoich kabli na 30 lat.
- Kable fotowoltaiczne nie mogą być wrażliwe na promieniowanie PV.
- Kable muszą być ognioodporne i bezhalogenowe – to pozwoli uniknąć zagrożenia podczas pożaru. Nie będą także wydzielać się szkodliwe związki halogenowe z chlorowcami.
- Żyłę kabli powinno się wykonać z miedzi ocynkowanej, co gwarantuje dużą odporność na utlenianie.
Osobne wymagania dotyczą temperatury pracy kabli fotowoltaicznych i nad tą kwestią zatrzymamy się na chwilę.
Zakres temperatury pracy kabli
Kable, których używa się w instalacji PV muszą być odporne na wysokie i niskie temperatury. Wszystko dlatego, że zakres pracy takiego okablowania jest bardzo szeroki. Najczęściej temperatura żyły kabla w czasie pracy wynosi +90 °C, ale dobrej jakości kable fotowoltaiczne są w stanie wytrzymać nawet temperaturę +120°C przez 20 tys. godzin (temperatura otoczenia +90 °C). Do tego instalacja musi pracować również przy niskich temperaturach. Kable używane do fotowoltaiki powinny zatem również wytrzymać -40 °C, chociaż niektórzy producenci deklarują nawet temperaturę -50 °C.

Odpowiednie zabezpieczenie prowadzonych kabli
Oprócz tego, że kable, które wykorzystuje się w instalacjach fotowoltaicznych powinny być bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż standardowe przewody. Dlatego konieczne jest ich poprowadzenie przy użyciu odpowiedniego zabezpieczenia. Nie można zapominać, że kable są prowadzone od paneli PV najczęściej po dachu i elewacji. Są to miejsca najbardziej narażone na wysoką i niską temperaturę, promieniowanie UV i działania wody. Dlatego chowane w specjalnych rurach (peszel). Natomiast już wewnątrz budynków używa się standardowych rurek elektroinstalacyjnych, które są zwykle używane w instalacjach elektrycznych.
Nie oszczędzaj teraz, żeby zaoszczędzić w przyszłości
Wybór najtańszych kabli, a więc siłą rzeczy również gorszej jakości, nie zawsze przystosowanych do wymagającej pracy w instalacji fotowoltaicznej, jest tak naprawdę pozorną oszczędnością. Co z tego, że teraz inwestor wyda mniej pieniędzy, jeśli za jakiś czas poniesie wysokie koszty naprawy instalacji PV. Niskiej jakości kable z dużym prawdopodobieństwem ulegną bowiem uszkodzeniu, a może przyczynią się nawet do awarii innych elementów instalacji. Aby tego uniknąć, należy wybierać te o najlepszych parametrach, najlepiej wykonane w standardzie HD 605/A1.
Kable używane w instalacjach fotowoltaicznych często są niedocenianym elementem przez inwestorów – to poważny błąd. Dobrej klasy okablowanie zapewnia bezawaryjną i wydajną pracę całej instalacji. Nie wolno o tym zapominać.