
- 4 czerwca 2019
Montaż paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania instalacji. Należy podjąć kilka istotnych decyzji takich jak to czy zamontować panele na dachu, ścianie czy na gruncie. Na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ wiele czynników, takich jak: odpowiednie miejsce montażu, dobór właściwych elementów i parametrów paneli fotowoltaicznych czy odpowiedni montaż. Ich uwzględnienie przy planowanej inwestycji pozwoli na osiągnięcie dużej wydajności instalacji, co zaowocuje w przyszłości dużymi oszczędnościami.
Spis treści:
Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne mają nieograniczone możliwości zastosowania. Można je montować praktycznie w każdym miejscu, do którego dociera promieniowanie słoneczne (dach, ściany), a najczęściej stosowane są:
- w postaci dachówek, elementów zadaszeń, dodatkowych elementów budynku,
- jako obudowa ścian zewnętrznych, elewacja budynku,
- w przeszklonych fasadach i dachach.
Montaż paneli fotowoltaicznych – gdzie najlepiej?
Kiedy idea zastosowania paneli fotowoltaicznych w obrębie naszego gospodarstwa domowego jawi się nam jako rozwiązanie konkretne, a realizacja planu powoli zaczyna być wcielana w życie, jedno z podstawowych pytań zwykle wiąże się z lokalizacją owego systemu. Zastanawiamy się, czy lepsze będzie umiejscowienie ich na dachu czy na działce obok domu. Przy montażach gruntowych stosuje się specjalne stelaże, tak by umożliwić idealny kąt nachylenia i zoptymalizować położenie instalacji względem nasłonecznienia. Nie da się umiejscowić ogniw bezpośrednio na gruncie. Istnieje też inne rozwiązanie, stosowane w sytuacjach, gdy np. dach jest zbyt zacieniony, a na działce nie ma miejsca. Panele montuje się, pod odpowiednim kątem, na ścianie budynku. Takie rozwiązanie jest jednak dość rzadkie. Najczęściej system montuje się na wyżej wspomnianym dachu lub na działce. Czasem jednak ostateczna decyzja jest dość trudna. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych?
Czynniki atmosferyczne
Najczęstszy kierunek wiania wiatru, na której części dachu najbardziej zalega śnieg podczas zimy. Istotna jest też ochrona odgromowa, czyli zabezpieczenie systemów przed uderzeniem pioruna.
Chłodzenie paneli
Może dojść do przegrzania paneli jeżeli nie będą miały odpowiedniego dopływu i przepływu powietrza z każdej strony.
Nasłonecznienie terenu
Dobrze jest wybrać opcję zwyczajnie optymalną nie tylko dla fotowoltaiki, ale również dla nas. Bardzo mała działka, na środku której umieścimy centralnie system to nie jest dobre połączenie. W takim razie może dach? Oba rozwiązania mają, rzecz jasna, plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku najważniejszy będzie jednak kompromis pomiędzy naszą wygodą, a ekspozycją na słońce.
Zacienienie terenu
Panele muszą być w całości odsłonięte, nie należy ich instalować w pobliżu np. wysokich drzew, które mogą rzucać cień na panel. Wobec powyższego nie umieścimy paneli pod drzewami, dlatego odpowiednie nasłonecznienie i brak cienia muszą być brane pod uwagę w każdym przypadku. Jeśli działka jest nasłoneczniona, a nad samym budynkiem wiszą gałęzie – instalacja dachowa jest bezzasadna. Jeśli drzewa są wszędzie, ale nie tuż obok domu – odpowiedź nasuwa się sama.
Estetyka
Mało kto bierze ten aspekt pod uwagę, ale istotną sprawą jest również to, czy panele nam przeszkadzają wizualnie, czy nie. Niektórzy klienci są dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą by było je widać z daleka. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązania.
Rodzaj dachu oraz jego pochylenie – kąt
Nie na każdym dachu da się zamontować panele. I nie chodzi o to, czy dach jest spadzisty, czy nie. Wszak na kompletnie płaskim można zastosować stelaż podobny do gruntowego. Ważna jest przede wszystkim strona świata. Montowanie systemu od północy nie ma sensu. Najodpowiedniejszy kąt nachylenia to 30-40 stopni. Panele można również zainstalować na dachach płaskich za pomocą tzw. ekierek – umożliwiają one ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Odpowiedni kierunek montażu – pozwala na zwiększenie wydajności paneli, w związku z tym najlepiej montować je na kierunku południowym.
Wygoda czyszczenia
Jedynym minusem instalacji dachowej jest trudniejsza dostępność do niej. Panele umieszczone bezpośrednio na gruncie można łatwo przeglądać i konserwować. Z drugiej jednak strony, przez zasadniczą część roku deszcze załatwiają sprawę za nas. Przeczytaj więcej o sposobach mycia paneli fotowoltaicznych.
Zwykle, nim zamontujemy taki system u siebie, zadajemy sobie cały szereg pytań na polu szczegółów technicznych i strukturalnych. Wśród nich pojawia się także bardzo istotne zagadnienie. Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Na dachu czy może na gruncie? Co należy wziąć pod uwagę i jakie są zalety obydwu rozwiązań?
Fotowoltaika na dachu
Ze względu na dobry dostęp do promieniowania słonecznego panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach. Jednak przed montażem paneli fotowoltaicznych w takim miejscu należy uwzględnić jeszcze kilka istotnych elementów.
Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety
Jeśli mamy skośny dach odpowiednio ułożony względem słońca lub z jakiś przyczyn decydujemy się na montaż na płaskim dachu, do zalet takiego rozwiązania z pewnością będą należeć:
- Wydajność instalacji – Jeśli wszystko jest odpowiednio ustawione wówczas wydajność systemu będzie zauważalna.
- Brak mocnej ingerencji w przestrzeń dookoła domu – O panelach dachowych możemy, przez większość czasu, zapomnieć. Instalacja na działce będzie zawsze bardziej widoczna.
- Koszt instalacji – jW przypadku dachu skośnego jest nieco tańsza w przypadku dachu skośnego, nie wymaga dodatkowych rusztowań, etc.
Fotowoltaika na gruncie
Panele fotowoltaiczne można również montować na gruncie, co daje większe możliwości przy wykorzystaniu instalacji. Łatwiej jest je odpowiednio ustawić, ponieważ nie ma ograniczeń ze strony konstrukcji dachowej. Jednak to miejsce montażu nie jest za często wybierane, ponieważ trzeba poświęcić na to część terenu, który można wykorzystać do innych celów.
Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety
Jeśli nasz dach należy do beznadziejnych w kontekście ewentualnego montażu, wówczas nie mamy wyjścia i musimy zdecydować się na instalację działkową. Ma jednak ona konkretne zalety.
- Łatwy dostęp – Dla osób, które lubią mieć wszystko nieustannie pod kontrolą.
- Możliwość dowolnego ustawienia – Dla osób, które lubią mieć poczucie, że lepiej już się nie da.
Istnieje też inny aspekt. Jeśli posiadamy działkę nieco większą i czujemy, że spora jej część bezsensownie się marnuje – koniecznie wykorzystajmy ten fragment.

Przeczytaj również: Wymiary paneli fotowoltaicznych
Dobór elementów i parametrów systemu fotowoltaicznego
Do podstawowych elementów paneli fotowoltaicznych zalicza się:
- falownik – dołącza cały system fotowoltaiczny do sieci, powszechnie stosowany, zamienia napięcie stałe na zmienne, nadaje wymagany kształt wyjściowej fali zmiennonapięciowej, pełni rolę zabezpieczenia w przypadku awarii sieci;
- generator – wytwarzający energię elektryczną;
- łańcuch – elektryczny układ połączonych szeregowo modułów;
- moduł – zestaw mechanicznie i elektrycznie połączonych ogniw fotowoltaicznych, jest to najmniejszy pojedynczy element stosowany do budowy panelu;
- ogniwo, ogniwo słoneczne – element generujący energię elektryczną pod wpływem padającego światła słonecznego;
- panel – wzajemnie połączone ze sobą elektryczne moduły, zamontowane i okablowane.
Taki zestaw paneli fotowoltaicznych zawiera konstrukcję wsporczą, bez fundamentu, aparaturę pomiarową, sterującą.
Co więcej?
Przy instalowaniu systemów fotowoltaicznych często montowany jest system magazynowania energii, którym najczęściej są akumulatory. Dostarczają one energię do zasilanego obwodu, jeśli panel fotowoltaiczny nie dostarcza wystarczającej ilości energii np. z powodu braku promieniowania słonecznego.
Systemy fotowoltaiczne mogą być instalowane autonomicznie (dla określonego budynku) lub mogą być przyłączone do sieci elektroenergetycznej. Wybór rodzaju i parametrów systemu fotowoltaicznego zależy głownie od:
- wymaganego rocznego i dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną,
- sposobu wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej,
- posiadanej powierzchni do montażu.
Do istniejących budynków moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest najczęściej poprzez dopasowanie mocy do średniej wielkości rachunków za prąd. Przy nowych budynkach zużycie prądu szacuje się na podstawie urządzeń elektrycznych, które mają się w nich znajdować.
Ważna jest również wielkość obciążenia instalacji zasilającej. Przyjmuje się, że moc modułów powinna być co najmniej o 30% większa niż sumaryczna moc zapotrzebowania odbiorników. Moc falowników powinna być o minimum 20% większa od mocy obciążenia systemu zasilania.

Montowanie instalacji fotowoltaicznej
Najczęściej instalacje fotowoltaiczne montuje się na dachu, rzadziej fotowoltaikę montujemy na ścianie lub gruncie. Po dobraniu odpowiednich komponentów instalacji montaż paneli fotowoltaicznych na dachu składa się z następujących etapów:
- Należy zamontować specjalny stelaż na dachu (za pomocą odpowiednich haków mocujących i śrub – ze stali kwasoodpornej) lub np. terenie działki.
- W przypadku montażu na dachu haki mocowane są do dachówki i szlifowane w celu lepszego ułożenia profilu (szkieletu).
- Następnie haki łączone są z profilami za pomocą śrub i zostają przeprowadzone przewody elektryczne do falownika.
- Jeżeli falownik znajduje się na parterze to przewody do niego można poprowadzić po elewacji, w specjalnej osłonie.
- Na przygotowanym stelażu są układane panele fotowoltaiczne, połączone ze sobą szeregowo, które zostają podłączone z falownikiem.
Już na etapie projektowania domu można uwzględnić w konstrukcji zainstalowanie systemu fotowoltaicznego, co ułatwi jego późniejszy montaż i obniży jego koszty.
Zakończenie instalacji
Po zamontowaniu paneli należy wykonać pomiary elektryczne w celu sprawdzenia poprawności instalacji. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają zarządzanie produkcją i zużyciem energii. Pozwalają na kontrolę ile energii się wytwarza, ile jest nadwyżki i ile jej zużywa się. Sprzęt może być połączony z aplikacją zainstalowaną na smartfonie lub komputerze. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na naszej stronie na temat domów samowystarczalnych.
Jak nie dać się oszukać?
Nieustannie rosnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że ilość firm oferujących usługi związane z instalacjami rośnie proporcjonalnie do zainteresowania klientów. Ci z nas, którzy chcą obniżyć swoje rachunki, stać się niezależni energetycznie i korzystać z odnawialnych źródeł energii z pewnością zadają sobie pytanie: „Jak nie dać się oszukać i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy i zestawu fotowoltaicznego?” A zatem jak nie dać się oszukać? Oto kilka wskazówek.
Podczas poszukiwań natkniemy się na czasem bardzo odmienne oferty, spotkamy się z różnymi okresami gwarancji. Zwykle producenci proponują od 5 do 10 lat. Czy to wystarczająco? Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z perspektywą długofalową. System ma nam służyć całe lata, więc im dłuższy okres gwarancji, tym lepiej dla klienta. Pamiętajmy o tym, że większość umów jakie zawieramy ma charakter negocjowalny. Każda firma posiada więc możliwość rozszerzenia gwarancji i zaproponowania opcji, która sprawi, że klient może być spokojny i czuć się bezpiecznie.
W Stilo oferujemy gwarancję rozciągającą się aż na 25 lat na wydajność paneli fotowoltaicznych i 12 lat na mikrofalownik. Dlaczego okres ten jest tak wydłużony? Dlatego, że jesteśmy pewni swego i chcemy tym samym zapewnić klienta, że dostaje produkty najwyższej jakości, wykonane z najlepszych komponentów, które zostały wielokrotnie sprawdzone i przebadane.
Kompleksowa usługa i podejście do klienta
Producenci i dostawcy bardzo różnie podchodzą do zakresu świadczonych przez siebie usług. Często ograniczają się jedynie do sprzedaży i transportu oraz w niektórych przypadkach tylko do montażu. Tak naprawdę zakres kompetencji w firmie zajmującej się fotowoltaiką powinien być tak szeroki jak tylko to możliwe. Klient powinien być potraktowany kompleksowo. W końcu dla większości ludzi sfera Odnawialnych Źródeł Energii jest wciąż nieznana. Dlatego nie każdy musi być ekspertem i ma pełne prawo do zadawania jak najdziwniejszych pytań. Doskonale o tym wiemy. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na oferowanie w cenie usługi takich elementów jak:
- Konsultacja i projekt – Nie jesteś sam. Nim rozpoczną się jakiekolwiek kroki w kierunku sfinalizowania projektu, najpierw wszystko zostanie dokładnie przebadane, umówione i obliczone. Przy pomocy nowoczesnych dronów dach, lub inna lokalizacja zostaną poddane pełnej ekspertyzie, dokładnym kalkulacjom w kontekście zarówno warunków panujących w danym miejscu, jak i chęci oraz możliwości klienta.
- Montaż – Montaż paneli fotowoltaicznych musi być profesjonalny, dokonany przez certyfikowanych monterów. Istota leży w zapisach prawnych oraz gwarancji. Firma dokonując pełnego montażu przy pomocy specjalistów, bierze pełną odpowiedzialność za przedsięwzięcie. Dlatego nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy oczekiwać od firmy, że weźmie ten aspekt na siebie.
- Monitoring – Choć systemy fotowoltaiczne są bezawaryjne i tak warto jest czasem dokonać przeglądu.
- Zestaw fotowoltaiczny – Pełen zestaw powinien składać się nie tylko z samych ogniw, ale również ze stosownych stelaży, umocnień, okablowania oraz inwertera. Zwróćmy na to uwagę jeszcze na etapie umowy.
- Transport – Profesjonalna firma zapewnia nie tylko sprzedaż i montaż, ale również przywiezienie całego zestawu, łącznie ze wszystkimi komponentami w miejsce docelowe.
- Pomoc w uzyskaniu dofinansowania – Profesjonalna firma nie tylko doradzi i zwróci uwagę na wszelkie aspekty prawne, ale również pomoże uzyskać dofinansowanie. Na szczęście dziś funkcjonuje wiele funduszy i środków pomocy, znacznie zmniejszających koszty. A jeśli i tak dla kogoś zmniejszony koszt okaże się na początku zbyt duży, zawsze może liczyć na kredyt na preferencyjnych warunkach. Wiele banków decyduje się na udzielanie pożyczek na cele związane z odnawialnymi źródłami energii na niewielki procent.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Bez wątpienia powinniśmy zwrócić uwagę na tak istotny aspekt jak odpowiednie podejście do klienta. Dlaczego? Dlatego, że w dzisiejszych czasach, przy bardzo gęstej konkurencji rynkowej nie wiąże się już to jedynie z nieobowiązkowymi standardami, świadczącymi o kulturze i jakości, ale wręcz z szeroko pojętym „być albo nie być”. A zatem: kultura obsługi, jakość kontaktu, kompetencja (firma powinna mieć w swoich szeregach specjalistów od OZE, specjalistów technicznych), uprzejmość, profesjonalizm, cierpliwe odpowiadanie na wszelkie pytania i wątpliwości, powinny dziś być punktem wyjścia.
Dlatego pamiętajmy, że mamy prawo czuć się dobrze, na każdym etapie działania, bez wahania pytać o to, co nas interesuje, zyskiwać wiedzę z pierwszej ręki i wiedzieć dokładnie, jak będzie działać nasza mikroinstalacja.
Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych
Wiele osób się zastanawia czy warto podjąć się próby zamontowania paneli fotowoltaicznych na własną rękę?
Tak, jest to możliwe. Jeśli zainteresowany posiada wszelkie niezbędne umiejętności i certyfikaty, jest to również bezpieczne. Jednak w koncepcji samodzielnego montażu istnieje pewne bardzo istotne „ale”. Otóż kupno materiałów na własną rękę oraz ich zainstalowanie w nawet najbardziej odpowiedni sposób, bez stosownego nadzoru, wiąże się z faktem utraty gwarancji. Żaden z profesjonalnych dystrybutorów energii słonecznej nie zdecyduje się na ryzyko powierzenia tego odpowiedzialnego zadania nawet najbardziej uzdolnionej „złotej rączce”.
Warto zaznaczyć, że poważne firmy udzielają na ogniwa aż 25 lat gwarancji. A dodatkowo, w ramach konkretnej umowy, oferują również cały pakiet najróżniejszych usług związanych nie tylko z samym transportem, instalacją i cyklicznym przeglądem. Ponadto kwestię montażu instalacji fotowoltaicznej porusza się w Ustawie o OZE. Osoby montujące muszą posiadać odpowiednie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Oszczędność nie zawsze ma sens
Profesjonalny montaż to nie tylko pojedyncza usługa. W ramach umowy zawieranej z dystrybutorem, możemy liczyć na cały pakiet poszczególnych i istotnych ruchów ze strony sprzedającego. Zanim rozpoczniemy cały proces, na wirtualnym kalkulatorze jesteśmy w stanie, w bardzo wygodny sposób wyliczyć wstępnie projekt, pasujący do naszych potrzeb. W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu i unikniemy ewentualnej pomyłki już na starcie. Dystrybutor zwykle gwarantuje nam w pełni profesjonalną konsultację, ostateczne potwierdzenie wstępnych wyliczeń i finalny projekt, zgodny z lokalnymi warunkami. To jednak nie wszystko.
Jak wiemy z instalacją fotowoltaiki wiąże się także pomoc prawna i doradcza. Nie każdy mu się znać w oferowanych aktualnie programach wsparcia, by mógł na własną rękę dowiedzieć się o wszystkich funkcjonujących. Profesjonalny dystrybutor jest w stanie podpowiedzieć, o jakie dotacje można aktualnie ubiegać się na danym terenie. Obecna polityka Unii Europejskiej mocno wspiera ekologiczne inicjatywy. Ale programy unijne to nie wszystko. Dobrze przeprowadzony proces może znacznie zmniejszyć ostateczną cenę całego przedsięwzięcia. Oczywiście wszystkiego można dowiedzieć się na własną rękę, ale nie każdy jest jednocześnie uzdolnionym monterem i osobą obeznaną w dokumentach.

Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych nie jest też ostatecznym etapem współpracy. Choć to właśnie on sprawia, że nie tracimy gwarancji już na starcie i wszystko odbywa się tak, jak powinno. Oprócz niego możemy także liczyć na stały monitoring instalacji, a w razie jakichkolwiek problemów, odbywa się szybki i sprawny proces naprawczy.
Dlaczego warto zaufać specjalistom od fotowoltaiki?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oczywiście jeśli bardzo mocno postawimy na samodzielne działanie w tym względzie, możemy podjąć się instalacji, jednak wskazane jest by wykonali ją profesjonalni monterzy z certyfikatem. Dlaczego?
Bezpieczeństwo
Mimo wszystko może grozić nam, jeśli się na tym nie znamy, porażenie prądem lub poparzenie przez łuk elektryczny. Z jednej strony zasady ostrożnego postępowania z energią znają wszyscy, z drugiej nie każdy bierze je na poważnie. Co, niestety, często źle się kończy. Dodatkowo montaż instalacji na dachu wiąże się z ryzykiem upadku. Wyspecjalizowani monterzy, przeszkoleni do prac na wysokościach oraz w do pracy z urządzeniami elektrycznymi. Dodatkowo posiadają odpowiedni osprzęt, przypominający ten alpinistyczny.
Gwarancja
Profesjonalny producent, który zapewnia pełny montaż paneli fotowoltaicznych i innych komponentów, zapewnia również gwarancję nie tylko na swój produkt, ale także na całą usługę. Jest to uczciwy układ i powinniśmy w pełni zdawać sobie sprawę z jego zasady. W momencie, gdy sami zdecydujemy się na założenie instalacji, nikt nie udzieli nam na to gwarancji. Ale także stracimy ją względem zakupionego produktu.
Poprawność instalacji
Osoby, dla których montaż jest ich codzienną pracą, doskonale wiedzą, jak zamontować panele, jak odpowiednio ustawić kąt nachylenia, jak zabezpieczyć całość. Chodzi nie tylko o samą świadomość poprawnie zainstalowanych ogniw, ale przede wszystkim o ich wydajność i bezproblemowe działanie.
Zaufaj specjalistom
Wielu dystrybutorów nie bez przyczyny oferuje pełny zakres usług. Stilo Energy w swojej ofercie zawiera:
- doradztwo
- pomoc prawną
- dostarczenie kompletnego produktu
- montaż dokonywany przez certyfikowanych specjalistów
- monitoring
- cykliczne przeglądy
- cykliczne naprawy
Jak więc widzimy, profesjonalny montaż to nie tylko pojedyncza usługa. W ramach umowy zawieranej z firmą dostarczającą instalację, możemy liczyć na znacznie więcej. Na naszej stronie znajdziemy specjalny, wirtualny kalkulator, na którym w bardzo wygodny sposób możemy wyliczyć wstępne koszty projektu, pasującego do naszych potrzeb. To jednak nie wszystko.

Z profesjonalną instalacją fotowoltaiki powinna wiązać się także pomoc prawna i doradcza. Nie każdy klient jest na tyle obeznany w oferowanych aktualnie programach wsparcia, by mógł na własną rękę dowiedzieć się o wszystkich, które funkcjonują w jego regionie. Dlatego właśnie jesteśmy w stanie podpowiedzieć, o jakie dotacje można aktualnie ubiegać i pomóc w kwestii formalności. Obecna polityka Unii Europejskiej mocno wspiera ekologiczne inicjatywy. Ale programy unijne to nie wszystko. Dobrze przeprowadzony proces może w bardzo znaczący sposób zmniejszyć ostateczną cenę całego przedsięwzięcia.
A co po instalacji? Montaż nie jest też ostatecznym etapem współpracy. Choć to właśnie on sprawia, że nie tracimy gwarancji.