
- 16 sierpnia 2021
Nie od dziś wiadomo, że fotowoltaika dla rolnika i nowoczesne technologie OZE realnie poprawiają stan budżetu tysięcy polskich gospodarstw rolnych. Maszyny i urządzenia rolnicze, czy budynki gospodarcze potrzebują ogromnej ilości energii elektrycznej. O wiele więcej, niż zużywa choćby typowy dom jednorodzinny.
Aby promować odnawialne źródła energii oraz zachęcić kolejnych rolników do inwestycji w fotowoltaikę i turbiny wiatrowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nową edycję programu AgroEnergia 2021. Jak działa ten program, kto może otrzymać dotację i na jakie kwoty można liczyć? O tym przeczytasz w najnowszym wpisie na blogu Stilo Energy.
Spis treści:
AgroEnergia – dla kogo dotacje?
Kto może liczyć na dotacje z NFOŚiGW w ramach programu AgroEnergia 2021? Osoby fizyczne lub prawne – właściciele lub dzierżawcy użytków rolnych o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Działalność rolnicza na posiadanym gospodarstwie musi być prowadzona minimum przez 1 rok przed złożeniem wniosku o dotację.
Jeśli chodzi o osoby prawne, ważne, aby główny przedmiot działalności Twojego przedsiębiorstwa stanowił taki kod PKD jak 01.61.Z, 01.62.Z* (*oprócz schronisk dla zwierząt gospodarskich i podkuwania koni) lub 01.63.Z.
AgroEnergia – dodatkowe warunki do spełnienia
Spełniasz powyższe podstawowe założenia? Świetnie! Zatem dodatkowo jako przyszły beneficjent musisz spełnić jeszcze kilka kluczowych warunków, aby zakwalifikować się do programu. Pamiętaj o tym, aby:
- najpierw przystąpić do programu AgroEnergia, następnie podpisać umowę z dostawcą fotowoltaiki, opłacić montaż instalacji i zgłosić się po refundację (dofinansowanie wypłacane jest po zakończeniu inwestycji!)
- wystąpić o dotację na nową instalację fotowoltaiczną, a nie na modernizację lub rozbudowę już istniejącej
- wybierać nowe panele fotowoltaiczne, podzespoły i inne elementy instalacji (nie starsze niż 24 miesiące) – jeśli nie montujesz fotowoltaiki DIY, to dostawca fotowoltaiki powinien zapewnić Ci fabrycznie nowe komponenty
- użytkować nowo powstałą instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła lub magazyn energii minimum przez 3 lata od uruchomienia i podłączenia do sieci energetycznej lub otrzymania protokołu odbioru
- nie korzystać równolegle z innych form dofinansowania fotowoltaiki: ogólnopolskich (np. Mój Prąd 3.0 lub Czyste Powietrze) lub lokalnych programów wsparcia
- wykorzystać ulgę termomodernizacyjną, która nie wyklucza udziału w programie
Na co możemy przeznaczyć dotację z AgroEnergii?
Nabór wniosków do AgroEnergii 2021 podzielono na dwie części, w ramach których możemy zdobyć dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji na:
- przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, wiatrowe i hybrydowe od 10 do 50 kW, pompy ciepła i magazyny energii (część 1),
- biogazownie rolnicze i elektrownie wodne o mocy do 500 kW (część 2).
W tym przypadku dotacja na fotowoltaikę może wynieść od 13% kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 25 000 PLN przy mocy od 30 do 50 kW) do 20% kosztów kwalifikowanych inwestycji (nie więcej niż 15 000 PLN przy mocy od 10 do 30 kW).
Jeśli chodzi o instalacje hybrydowe, łączące np. fotowoltaikę i pompę ciepła, możesz otrzymać nawet 10 000 złotych.
AgroEnergia – koszty kwalifikowane
Co można wliczyć w dotację AgroEnergia? Jako beneficjent od 01.06.2021 r. do 30.06.2027 r. możesz ponosić wydatki w ramach środków z programu na:
- zakup, montaż, uruchomienie i odbiór techniczny instalacji fotowoltaicznej
- komponenty, materiały, narzędzia i wynagrodzenie monterów – ekspertów od dostawcy fotowoltaiki
Uwaga: podatek VAT ani koszt audytu energetycznego nie są kosztem kwalifikowanym w ramach AgroEnergii. Z VAT’em nic nie możemy zrobić, ale audyt energetyczny w Stilo Energy masz za darmo! |
Jak złożyć wniosek o dotację na fotowoltaikę?
Łączna pula środków w ramach programu AgroEnergia 2021 to 200 milionów złotych. Jest o co walczyć. Już niebawem Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomią nabór dla rolników w trybie ciągłym. Nowe szczegóły podamy w tym artykule.
Na razie nie ma jeszcze dokładnych terminów ani wzorów wniosków o dotacje, ale jako Stilo Energy już dziś pomagamy przyszłym inwestorom przygotować się na start naboru – im szybciej się zgłosisz, tym masz większą pewność, że środki w budżecie programu się nie wyczerpią.
Jeśli chcesz uzyskać taką bezpłatną pomoc od naszych ekspertów, napisz do nas. Fotowoltaika dla rolnika to nasza specjalność na terenie całej Polski!