
- 12 maja 2020
Rozwój odnawialnych źródeł energii elektrycznej cały czas postępuje. Kolejnym krokiem w pozyskiwaniu zielonej energii jest dachówka fotowoltaiczna.
Chociaż tradycyjne panele fotowoltaiczne nie wpływają znacznie na nasz krajobraz, część osób zainteresowanych odnawialnymi źródłami energii nie chce w taki sposób „przystrajać” swojego dachu. Alternatywą dla paneli może być dachówka fotowoltaiczna. Jest to rozwiązanie, które nie jest zbyt popularne w Polsce jednak przedstawiamy je jako ciekawostkę.
Spis treści:
Skąd wzięły się dachówki fotowoltaiczne?
Dotychczas każdy rodzaj instalacji pozyskującej energię elektryczną prezentował się jak futurystyczny dodatek, który zupełnie nie pasuje do otoczenia. Tego typu niespójność widoczna była zwłaszcza w tradycyjnych, wiejskich gospodarstwach domowych, gdzie panele solarne często kłóciły się z estetyką czerwonej dachówki. Aby zniwelować tę różnicę, powstała idea BIPV (Building Integrated Photovoltaics), czyli kierunek, zgodnie z którym instalacje fotowoltaiczne są zintegrowane z budownictwem. Kolejnym krokiem był pomysł dachówki fotowoltaicznej, gdyż to właśnie na dachach najczęściej montowane są wszelkiego typu instalacje solarne. Celem dachówki fotowoltaicznej jest większa integracja z budynkiem. Panele nie mają wyglądać jak niepożądana narośl na dachu, a powinny stać się jego częścią. Dlatego w odróżnieniu od tradycyjnych paneli słonecznych dachówki fotowoltaiczne instaluje się zamiast tradycyjnych dachówek, a nie na nich. W ten sposób instalacja solarna staje się częścią budynku.
Jak działa dachówka fotowoltaiczna?
Dachówka fotowoltaiczna nie różni się od tradycyjnego ogniwa solarnego. W ten sam sposób absorbuje promienie słoneczne, przetwarzając je następnie na prąd stały. Ten trafia do inwertera, gdzie zamieniany jest na prąd zmienny, jakiego używamy w swoich domach. Połączone w jeden układ, podobnie jak panele, mogą zapewnić wystarczającą ilość energii dla domu. Choć dachówki fotowoltaiczne są mniejsze od niektórych paneli, to jednak każda dachówka jest osobnym ogniwem. Rozmiar dachówek może być różny. Od ogniw zbliżonych wielkością do dachówek ceramicznych (30 × 17 cm) po całkiem pokaźne modele (2,6 × 1 m), przeznaczone do instalacji na dużych obiektach. Przykładem może być stadion piłkarskiego klubu AZ Alkmaar z Holandii, gdzie wykorzystano pokaźną powierzchnię dachu do produkcji zielonej energii.
Wcześniej jedyną różnicą w działaniu dachówki solarnej w porównaniu z tradycyjnym panelem była kwestia nadmiaru produkowanej energii elektrycznej. Otóż mając na dachu zwykłe panele, można podpisać umowę z dostawcą energii i stać się prosumentem, pobierając, ale też oddając nadmiar energii do sieci. W przypadku dachówki solarnej nadwyżki trzeba było przechowywać w specjalnych akumulatorach. Obecnie także ten aspekt uległ zmianie i najnowsze modele dachówek fotowoltaicznych zupełnie nie różnią się w sposobie działania od tradycyjnych paneli solarnych.
Zalety dachówek fotowoltaicznych
Największą zaletą wykorzystania dachówek fotowoltaicznych jest znacząca poprawa estetyczna względem tradycyjnych paneli słonecznych. Ogniwa stają się integralną częścią budynku, nadając mu nowoczesnego wyglądu. Ich forma przypomina tradycyjną dachówkę o charakterystycznym, pofalowanym kształcie.
Dachówki fotowoltaiczne są również elastyczne w kwestii montażu. Nie musimy od razu wymieniać pokrycia całego dachu, zastępując zwykłe dachówki instalacją fotowoltaiczną. Nie ma też wymogu posiadania konkretnej konstrukcji dachu. Dachówki fotowoltaiczne można zamontować niemal na każdym jego rodzaju. Co więcej, ogniwa są lżejsze niż np. dachówki betonowej, więc instalacja będzie także odciążeniem dla więźby dachowej. Dostępne są modele zarówno na dachy spadowe, jak i płaskie. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać część dachu, aby dopasować liczbę ogniw do ilości potrzebnej dla domu energii.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat dachówek fotowoltaicznych?
Oczywiście istnieją też pewne ograniczenia związane z dachówkami fotowoltaicznymi. Jednym z nich jest kąt nachylenia połaci dachu. W przypadku zwykłych paneli słonecznych, możliwa jest do pewnego stopnia regulacja optymalnego kąta, zapewniającego najlepszą wydajność. Z kolei w przypadku dachówki fotowoltaicznej, warto najpierw zweryfikować, czy rozłożone na naszym dachu ogniwa będą produkować maksimum energii elektrycznej.
Dachówki fotowoltaiczne to cały czas niezbyt popularne rozwiązanie w Polsce. W naszym kraju wciąż największym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku lub na gruncie. Zapoznaj się z ofertą STILO ENERGY w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych.