
- 4 marca 2020
Nieustannie rośnie popularność fotowoltaiki. Nic w tym dziwnego. Po pierwsze ceny za tradycyjny prąd z elektrowni galopują w górę. Po drugie własna instalacja czerpiąca energię ze słońca jest rozwiązaniem mądrym i ekologicznym. Dlatego coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych zastanawia się, czy takie rozwiązanie miałoby rację bytu i u nich. W końcu dzięki fotowoltaice można nie tylko wyprodukować prąd potrzebny do zasilania urządzeń elektrycznych, ale także ogrzać cały dom i podgrzać wodę. To wszystko brzmi rozsądnie i bardzo ergonomicznie. Ale jak w praktyce wygląda grzanie wody dzięki panelom fotowoltaicznym?
Spis treści:
Grzanie wody dzięki mikroinstalacji fotowoltaicznej
Kiedyś bardzo popularne było montowanie kolektorów solarnych (gromadzących ciepło słoneczne) właśnie do ogrzewania wody. System jednak był bardzo skomplikowany, miał wiele awaryjnych elementów, urządzenia mechaniczne, sterowniki, pompki. Dodatkowo wiele z nich wymagało również osobnego zasilania z sieci oraz zawierało dość drogie akumulatory żelowe.
W przypadku ogrzewania wody panelami fotowoltaicznymi, mamy do czynienia z prostym układem składającym się z instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła.
Zwykle panele montuje się na dachu. „Zwykle” dlatego, że nie zawsze występują sprzyjające ku temu warunki. Wówczas instalację stawia się bezpośrednio na ziemi. Warto nadmienić, że ta koncepcja nie wymaga skomplikowanych montaży związanych z hydrauliką. Wszystko jest bardzo proste, bezobsługowe i bezawaryjne. Zdarza się, że gwarancja na panele, które montujemy to aż 25 lat.
Zalety grzania wody dzięki fotowoltaice
- Darmowy prąd ze słońca
Przekonywać do koncepcji generowania prądu nie tyle ekonomicznego, co całkowicie darmowego, a dodatkowo ekologicznego, chyba w dzisiejszych czasach nikogo nie trzeba. Argumentów przemawiających „za” jest zbyt dużo, jednak gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, niech w pierwszej kolejności, wyobrazi sobie koniec klasycznych faktur ze strony elektrowni. A także koniec dokładania się do śladu węglowego.
- Bezawaryjność
Jak już wspomniano wyżej, kolektory solarne okazały się z czasem bardzo awaryjne przez dużą ilość elementów mechanicznych oraz obecny w układzie glikol. Konstrukcja z paneli fotowoltaicznych jest bezawaryjna, bardzo prosta i możliwa do realizacji niemal w każdych warunkach.
- Ogrzewanie nawet w zimę
Nawet jeśli nie ma słońca, promienie UV docierają do powierzchni paneli, więc woda ogrzewana jest także zimą. Nie musimy się zatem martwić o ten aspekt.
- Bezobsługowość
Porównując omawianą metodę z ogrzewaniem wody za pomocą pieca, jest ona całkowicie bezobsługowa. Poza kontrolą od czasu do czasu i drobnymi pracami konserwacyjnymi nie trzeba nic przy panelach robić.
- Bezawaryjność
W porównaniu do większości tradycyjnych metod, w tym przypadku nie musimy się o nic martwić. Prosta konstrukcja nie generuje żadnych problemów.
Inne zastosowania fotowoltaiki
Wraz z rozwojem rynku, zwiększała się ilość pomysłów na wykorzystanie fotowoltaiki. Do najpopularniejszych należą:
- Produkcja prądu w domu – To oczywiste, że zaopatrujemy w prąd wszystkie urządzenia domowe całkowicie za darmo. Nie musimy liczyć się już z wyłączaniem światła, pilnowaniem by telewizor nie czuwał w trybie „stand by”, możemy dowolnie dogrzewać się termowentylatorem, gotować bulion na kuchence elektrycznej przez całą noc. Jeśli jednak jest w nas już zakorzenione ekologiczne gospodarowanie prądem, nie musimy zmieniać naszych zwyczajów. Nadwyżki zawsze możemy bowiem odsprzedać, stając się tym samym prosumentami.
- Ogrzewanie domu – Grzanie elektryczne, które jest najwygodniejsze w użytkowaniu, jednak najdroższe przez wzgląd na ceny energii, tutaj za to odbywa się za darmo. Dodatkowo nie występują tak zwane straty kominowe. Zwykle bowiem ciepło wychodzi z podłogi, a droga od jego źródła jest tak krótka jak to tylko możliwe.
- Zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy – Jeśli mamy firmę, możemy znacznie obniżyć koszty jej prowadzenia, poprzez zdecydowanie się na nowoczesne rozwiązania, takie jak właśnie fotowoltaika. Każdy przedsiębiorca wie, jak dużo prądu potrafi skonsumować biuro, nie mówiąc już o zakładzie produkcyjnym.
- Wiaty fotowoltaiczne – Każdy kto posiada auto elektryczne, miewa czasem wątpliwości, czy aby na pewno postępuje w stu procentach ekologicznie. Wszelkie tego typu dylematy powinny być całkowicie rozwiane, z momentem, gdy zdecydujemy się na wiatę fotowoltaiczną. To bardzo sprytne rozwiązanie, polegające na własnej ładowarce dla silnika elektrycznego, która energię czerpie ze słońca. Genialny, ekologiczny wynalazek, który całkowicie obala wszelkie mity i podkreśla słuszność istnienia nowoczesnych samochodów na prąd.
Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki lub chciałbyś uzyskać pomoc przy pozyskaniu dofinansowania do instalacji zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem poniższego formularza.