
- 5 sierpnia 2019
Fotowoltaika przepisy 2020, czyli jakie są obowiązujące regulacje prawne w zakresie fotowoltaiki? Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie. Jest to jedno z najbardziej realnych rozwiązań z zakresu produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Nie każdy bowiem ma możliwość wykorzystania siły wiatru, czy ruchu wody. Za to słońce świeci wszędzie, a fotowoltaika działa nawet w pochmurne dni. Jakie przepisy prawne dotyczą paneli fotowoltaicznych i o czym musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na własną instalację?
Spis treści:
Fotowoltaika – nowe przepisy 2020
Każdego roku od siedmiu lat Instytut Energetyki Odnawialnej publikuje raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce„. Jest rezultatem dokładnego badania rynku- zarówno tego, jak wygląda obecnie, jak i trendów, które wyraźnie się klarują w obrębie wykorzystywania tego rozwiązania. Z raportu traktującego o 2019 roku jasno wynika, że sfera fotowoltaiki jest jednym z najszybciej i najprężniej rozwijających się sektorów odnawialnych źródeł energii nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Ponadto wyraźnie zwraca się uwagę na to, że jego niewykorzystany dotąd potencjał jest ogromny. Statystyki dotyczące fotowoltaiki mówią same za siebie.
Moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych w 2018 roku wynosiła około 500 MW, natomiast w maju 2019 roku miała już zbiorczy potencjał na poziomie 735 MW. Specjaliści szacują jednak, że tylko do końca 2019 roku może przybyć nawet 1GW nowych instalacji fotowoltaicznych, natomiast skumulowana moc wszystkich może wynieść nawet 1,5 GW. Co też wydaje się oczywiste, zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi rośnie proporcjonalnie do:
- wzrostu cen za energię elektryczną
- wzrostu świadomości społecznej odnośnie destrukcyjnego wpływu nieodnawialnych źródeł energii na stan naszego zdrowia oraz kondycję planety.
Fotowoltaika – przepisy prawne 2020
Regulacje prawne, które dotyczą instalacji fotowoltaicznych zawarte są w różnych aktach prawnych, dlatego właśnie warto je symbolicznie podzielić.
PRAWO BUDOWLANE
Najważniejsze przepisy z zakresu prawa budowlanego dotyczące fotowoltaiki:
– Jeżeli decydujemy się na mikroinstalację, która nie przekracza 50 kW (szacuje się, że na dom jednorodzinny wystarczy moc ok. 10-20 kW), a całość konstrukcji, którą umieszczamy na budynku nie przekracza 3m, nie musimy zgłaszać instalacji i ubiegać się o pozwolenie.
– Jeśli chcemy stworzyć wolnostojącą instalację fotowoltaiczną, nie musimy ubiegać się o żadne pozwolenie.
– W przypadku chęci zbudowania farmy fotowoltaicznej, czyli większej konstrukcji przekraczającej 50 kW, mamy obowiązek zgłoszenia zamiaru i otrzymania pisemnej zgody na budowę.
USTAWA O OZE
Najbardziej istotne zapisy ustawy o OZE, które dotyczą paneli fotowoltaicznych:
– W ustawie o OZE znajdziemy między innymi szczegółowe zapisy dotyczące opustów dla instalacji prosumenckich. Prosument to osoba lub firma, która wytwarza energię elektryczną z OZE na własne potrzeby, ale jednocześnie w przypadku nadwyżek energii, może ją oddać sieci energetycznej z możliwością późniejszego odbioru w wysokości 80%.
– Ustawa określa również, kto może być prosumentem. W czerwcu 2020 roku postanowiono rozszerzyć definicję prosumenta o osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz o spółdzielnie energetyczne gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
– Wspomniany akt prawny mówi również o braku opłaty przyłączeniowej, wskazuje, że ceny prądu podawane są w wartości netto, określa, że koszt montażu licznika dwukierunkowego leży po stronie zakładu energetycznego i ogólne zasady przyłączenia instalacji do operatora energetycznego.
PRAWO ENERGETYCZNE
– Definiuje odnawialne źródła energii oraz zasady instalowania systemów mających wytwarzać z nich energię.
Fotowoltaika – dlaczego warto?
Inwestorzy myślący o budowanie farm fotowoltaicznych zaobserwowali, że w 2019 roku średni koszt takiej inwestycji wynosi 2,8 mln złotych, podczas gdy jeszcze rok wcześniej był o milion większy (3,8 mln złotych). Do tego dochodzi aspekt ekologiczny. To nie jest tak, że tworząc małą, czy dużą elektrownię fotowoltaiczna nabijamy sobie portfel. Przede wszystkim stajemy się przeciwieństwem naszego sąsiada, który wrzuca do pieca wszystko, co popadnie, nie przejmując się stanem ani ziemskiej atmosfery sensu largo, ani czystości powietrza najbliższej okolicy.
Przeczytaj też: Inwestycja w fotowoltaikę – czy warto?
Zakładając nawet małą, przydomową elektrownię słoneczną, taką tylko na nasze potrzeby, dokładamy swój istotny wkład do walki z zanieczyszczeniem naszej planety. Wynalazki sprzed stu lat napędzane paliwami kopalnymi, takie jak elektrownie węglowe, współczesny transport , czy wiele, wiele innych stały się dla nas czymś przezroczystym. Bo przecież każdy chce mieć prąd w gniazdku i możliwość szybkiego przemieszczania się i mało kto zauważa oraz docenia wygodę dzisiejszych czasów.
Nikt tego nie kwestionuje, ale z pewnością nasze podejście musimy nieco zweryfikować i unowocześnić oraz uczynić bardziej ekologicznym. Jedną z najprostszych metod na zapewnienie sobie wygody posiadania elektryczności w domu, ale bez negatywnego wpływu na środowisko jest właśnie fotowoltaika. To nowoczesny i wspaniały sposób, a dodatkowo posiadający już konkretne wsparcie infrastrukturalne.
Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza.