
- 25 marca 2019
Spis treści:
Fotowoltaika w Polsce w 2020 – charakterystyka
Jak poradziła sobie fotowoltaika w 2020 roku? Ile jest instalacji fotowoltaicznych w Polsce? Jak wygląda rynek fotowoltaiki w naszym kraju? Zawsze dobrze jest prześledzić bieżące statystyki, zarówno te dotyczące wzrostu cen energii, jak i powstawania nowych mikroinstalacji i farm fotowoltaicznych. Pozwalają one zauważyć trendy, nie tylko światowe, ale także lokalne.Inwestycje te wzrastają nieprzerwanie od kilku lat, a eksperci potwierdzają, że fotowoltaika w najbliższych dekadach będzie miała się dobrze. Znaczy, że zdecydowanie warto zastanowić się nad instalacją fotowoltaiczną u siebie w domu.
- Powstawanie nowych mikroinstalacji
- Rynek fotowoltaiki w Polsce i na świecie
- Liderzy fotowoltaiki na świecie
Rynek fotowoltaiki – nowe mikroinstalacje
Jak wygląda rynek fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku? Dotychczasowa dynamika powstawania w Polsce nowych mikroinstalacji PV była średnia, w ostatnim czasie można zaobserwować wyraźny wzrost tego typu inwestycji. Warto wspomnieć, że pierwsze mikroinstalacje fotowoltaiczne (w liczbie 40) pojawiły się w Polsce zaledwie w 2013 roku. W przeciągu zaledwie pięciu lat dokonał się jednak wyraźny rozwój rozwiązań, mających na celu pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Na koniec 2017 roku liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych wynosiła niemal 28 000, co przekładało się na moc rzędu niemal 180 MW. Pewne jest również to, że w najbliższym czasie tempo nowych inwestycji nie spadnie, co potwierdzają zresztą dane.
Na przykład pod koniec listopada zeszłego roku portal „Gram w zielone” informował, że drugi kwartał 2018 okazał się rekordowy pod względem przyłączeń nowych mikroinstalacji OZE. O ile cały 2017 rok, a także pierwszy kwartał 2018 roku były do siebie pod tym względem podobne (średnio na kwartał podłączano około 3,5 tysiąca nowych mikroinstalacji OZE), to w drugim kwartale 2018 roku do sieci głównych operatorów dystrybucyjnych przyłączono aż ponad 5 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 32 MW. W ogromnej mierze odpowiedzialna za ten skok (i za optymistyczne perspektywy na przyszłość) jest właśnie fotowoltaika.
Fotowoltaika 2020: rynek w Polsce i na świecie
Polski rynek fotowoltaiki jest wciąż relatywnie nieduży, choć jego udział sukcesywnie wzrasta. Trend wzrostowy jest po części wynikiem zobowiązań międzynarodowych, jakie nasz kraj przyjął na siebie, przede wszystkim w ramach Unii Europejskiej. W związku z nimi w 2020 roku udział OZE w zużyciu energii ma wynosić 15 procent. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2018” łączna moc zainstalowana wynosiła w maju zeszłego roku około 300 MW (i około 30 tysięcy systemów fotowoltaicznych, w tym w ogromnej mierze mikroinstalacji nieprzekraczających 40 kW), co stanowiło niemal 3,5 procent miksu odnawialnych źródeł energii.
Nie jest to wciąż tak wiele, a na pewno dużo mniej niż państwach zachodnioeuropejskich, takich jak na przykład Niemcy. Jednak autorzy raportu przewidują, że fotowoltaika – dzięki systemowi aukcyjnemu oraz konieczności wywiązania się ze wspomnianych zobowiązań międzynarodowych – „wyjdzie z niszy”.
Fotowoltaika 2020 – Polska, Europa, Świat
Liderzy fotowoltaiki na świecie
Choć rynek fotowoltaiki na świecie sukcesywnie rośnie, to rozkłada się on oczywiście nierównomiernie. Polska – jak widzieliśmy – znajduje się póki co w końcu peletonu tego wyścigu, choć ma zamiar przyspieszyć w najbliższych latach. Niektórych państw inwestujących gigantyczne sumy w pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych nie będzie niestety nigdy w stanie dogonić. Wystarczy prześledzić statystyki dotyczące możliwości poszczególnych farm fotowoltaicznych w takich krajach, jak: Chiny, Indie, USA czy w ostatnim czasie nawet Arabia Saudyjska. Farmy PV w tych krajach potrafią osiągać około 1500 MW mocy i zajmować powierzchnię kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, a ponadto przyjmować wyjątkowe kształty, doskonale widoczne z lotu ptaka (na przykład Walt Disney World Solar Faiclity w Orlando na Florydzie w kształcie głowy – a jakżeby inaczej – Myszki Mickey).
Jednak i w mniej nasłonecznionych regionach świata fotowoltaika odgrywa już teraz dużą rolę. Przykładem niech będą Niemcy, które w związku z rewolucją energetyczną (Energiewende) zainwestowały ogromne sumy również w fotowoltaikę, w najcieplejszych miesiącach odpowiadającą nawet za 15 procent produkcji energii w tym kraju.
Jeśli zainteresował Państwa temat rynku fotowoltaiki w 2020 roku zachęcamy do kontaktu ze Stilo Energy.