
- 30 listopada 2020
Budowa domu – jedna z największych inwestycji w życiu. Większość osób, które decydują się na nią decyduje prawdopodobnie rozważa montaż na dachu nowego domu instalacji fotowoltaicznej. Jak się do tego najlepiej przygotować?
O tym, czy nasz nowy dom będzie miał na dachu panele fotowoltaiczne, należy pomyśleć na długo przed wylaniem fundamentów. Co więcej, warto podjąć tę decyzję jeszcze przed wizytą w banku, jeśli planujemy sfinansować budowę domu kredytem hipotecznym.
Spis treści:
Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?
Oczywiście budowa domu z instalacją fotowoltaiczną zwiększy koszt całego przedsięwzięcia, jednak należy potraktować to jako inwestycję. Najnowsze generacje ogniw fotowoltaicznych zapewniają szybszy zwrot inwestycji, a następnie zupełnie darmową energię elektryczną dla domu. Średni czas, w jaki zwraca się koszt zakupu ogniw, to siedem lat. Tymczasem panele mogą pracować z wysoką wydajnością nawet przez trzydzieści lat.
Decydując się na panele fotowoltaiczne, przyczyniamy się również do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Spalając paliwa stałe w piecach, wypuszczamy do atmosfery wiele szkodliwych substancji, które powstają w tym procesie. Jeśli ogrzewamy dom przy pomocy pompy ciepła, która zasilana jest energią elektryczną generowaną przez instalację fotowoltaiczną, nie zatruwamy środowiska w żaden sposób.
Według statystyk z bazy danych Surface meteorology and Solar Energy, dotyczących wydajności paneli fotowoltaicznych w Polsce, niemal każda instalacja słoneczna zamontowana w dobrych warunkach jest w stanie generować więcej prądu niż potrzebuje nasze gospodarstwo domowe[1]. Zwłaszcza w miesiącach letnich powstają nadwyżki. Można je oddać do sieci energetycznej, a zimą odebrać od 70 do 80% prądu w ramach umowy prosumenckiej. W ten sposób obniżamy swoje rachunki za prąd także w miesiącach, kiedy fotowoltaika nie generuje wystarczającej ilości prądu.
Czy obecność instalacji fotowoltaicznej wpływa na projekt domu?
Instalację fotowoltaiczną można zamontować nawet na starym dachu, a także podłączyć do wiekowych instalacji elektrycznych. Już na etapie projektu wprowadzić zmiany, które zagwarantują optymalny kąt nachylenia dachu czy kierunek jego położenia. Dzięki temu przyszła instalacja fotowoltaiczna będzie pracowała z maksymalną wydajnością. Podczas dobierania mocy instalacji, warto również przemyśleć wykorzystanie generowanej na dachu energii elektrycznej, np. do zasilania pompy ciepła.
Niemal każda konstrukcja dachowa jest gotowa na montaż paneli słonecznych. W zależności od tego, jakie pokrycie dachowe planujemy zastosować, monterzy instalacji wybiorą odpowiednie formy zaczepu ogniw. Część z nich będzie przytwierdzana do stropu, żeby zapewnić optymalną stabilność. Nasi specjaliści Stilo Energy, zajmujący się montażem instalacji fotowoltaicznych, dokładnie sprawdzają, na jakim rodzaju dachu będą montowane ogniwa. Następnie dobierają odpowiednie systemy mocowania, które zapewnią stabilność na lata.

Panele fotowoltaiczne a kredyt hipoteczny na budowę domu
Wiele można zyskać, jeśli decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej podejmiemy jeszcze zanim udamy się do banku, gdzie będziemy starać się o kredyt hipoteczny na budowę domu. Od kilku lat banki posiadają w swojej ofercie specjalne produkty finansowe dla klientów, którzy planują wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w swoich nowych domach. Jeśli spełnimy określone w zasadach promocji warunki, możemy liczyć na atrakcyjne upusty lub korzystne zapisy w umowie kredytowej.
Porównując oferty różnych banków, zyskać możemy m.in.:
- niższą prowizję za udzielenie kredytu, a w niektórych przypadkach nawet jej brak,
- korzystne oprocentowanie, które uzależnione jest od tego, czy nasz nowy dom będzie energooszczędny lub czy będzie produkował własną energię elektryczną dzięki fotowoltaice,
- zwrot prowizji, jeśli przedstawimy dowody zakupu paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła.
W bankach znajdziemy też specjalne ekopożyczki, czyli kredyty gotówkowe na atrakcyjnych warunkach, które przeznaczymy na zakup paneli lub inne działania proekologiczne. Warto więc zapoznać się z ofertami banków, ponieważ inwestowanie w odnawialne źródła energii może być dla nas jeszcze bardziej opłacalne.
Budowa domu to skomplikowany proces, na który składa się wiele elementów. Warto jednak poświęcić trochę czasu i zastanowić się, czy inwestycja w instalację fotowoltaiczną na naszym nowym domu nie będzie właściwym krokiem, którego korzyści będziemy odczuwać już od pierwszych miesięcy mieszkania, kiedy zapłacimy niższe rachunki za prąd.
[1] http://ptes-ises.itc.pw.edu.pl/art/2013_7.pdf