
- 3 czerwca 2019
Wielu ludzi narzeka na zbyt wysokie rachunki za energię elektryczną często nie zdając sobie sprawy, że można je w łatwy sposób zmniejszyć i obniżyć koszty utrzymania domu. Aby oszczędzać prąd wystarczy zastosować kilka metod.
Spis treści:
Odpowiednie zaplanowanie instalacji elektrycznej
Już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania można od razu zaplanować oszczędności. Należy wtedy rozplanować dokładną ilość urządzeń elektrycznych w poszczególnych pomieszczeniach. Wtedy będzie można dobrze zaplanować instalację elektryczną, która pozwoli na mniejsze zużycie prądu w przyszłości.
Wyłączanie z kontaktu sprzętów elektronicznych
Urządzenia znajdujące się w „stanie uśpienia” również pobierają prąd. Wyciągnięcie wtyczki z gniazda, jeżeli takie urządzenie nie jest używane, pozwoli na wprowadzenie oszczędności. Można również większą ilość urządzeń z taką funkcją podłączyć do listwy antyprzepięciowej, która posiada kilka gniazdek. Pozwoli to na szybsze i wygodniejsze odłączanie od prądu urządzeń za pomocą jednego przycisku znajdującego się na takiej listwie co pomoże Ci oszczędzać prąd każdego dnia.
Wymiana żarówek na energooszczędne
Takie żarówki są droższe od zwykłych żarówek jednak pozwalają oszczędzić na oświetleniu przy dłuższym okresie ich użytkowania. Zużywają one 5 razy mniej prądu niż standardowe żarówki. Należy jednak pamiętać, że takie energooszczędne żarówki pobierają najwięcej energii przy włączaniu, dlatego też w przypadku opuszczania pomieszczenia na krótki czas, nie należy ich gasić.
Ważne jest również, aby dbać o czystość żarówek. Jeżeli są zakurzone dostarczają one mniej światła.
Wymiana sprzętów domowych na energooszczędne
W domu należy wymienić przestarzały sprzęt na nowy, energooszczędny (o wysokiej klasie energooszczędnej – A++ lub A+++). Trzeba też pamiętać, aby dbać o ich stan techniczny, konserwować je, naprawiać oraz czyścić, ponieważ to też w dużym stopniu wpływa na wysokość rachunków.
W przypadku lodówki i zamrażalki należy pamiętać o ich regularnym rozmrażaniu, ponieważ warstwa lodu zwiększa pobór prądu. Ważne jest też ustawienie odpowiedniej temperatury – czyli 7°C dla lodówki i -18°C dla zamrażarki.
Używanie naturalnego światła
Nie należy zastawiać okien dużymi rzeczami, kwiatami ani zasłaniać ich w ciągu dnia, aby móc jak najdłużej korzystać ze naturalnego światła. Należy też pamiętać o ich regularnym myciu, ponieważ kiedy są brudne to przepuszczają mniej promieni słonecznych do wnętrza.
Używanie oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem
Zamontowanie instalacji reagującej na ruch pozwoli na duże oszczędności prądu. Taki system zapala się tylko wtedy kiedy ktoś przechodzi, a po kilku sekundach gaśnie.
Zmiana dostawcy energii lub negocjowanie aktualnej umowy
Sposobem na oszczędności może być zmiana oferty na lepsze warunki. Należy przy tym uważać na wszelkie oferowane promocje. Najczęściej proponowana jest niższa stawka za 1 kWh, ale przesył energii, czyli dystrybucja, może być wyceniona na więcej. Wtedy może okazać się, że rachunek wcale nie będzie niższy.
Czajnik elektryczny
Jeżeli w domu do gotowania wody jest używany czajnik elektryczny, to należy pamiętać, aby wlewać do niego tyle wody, ile akurat potrzebne. Im więcej wody znajduje się w czajniku, tym więcej energii musi on zużyć, żeby ją podgrzać.
Wyłączanie ładowarki z prądu
Ładowarka do telefonu czy do laptopa pobiera prąd nawet wtedy, gdy nie jest podłączona do urządzenia, a znajduje się w kontakcie. W związku z tym, aby zaoszczędzić na prądzie wystarczy ją odłączyć na czas kiedy nie jest potrzebna.
Mycie naczyń w zmywarce jako sposób na oszczędzanie prądu
Zmywanie naczyń w zmywarce pozwala na oszczędności nie tylko wody i detergentów ale również prądu. Podczas użytkowania zmywarki zużywane jest o 50% mniej prądu niż podczas ręcznego zmywania.
Kuchenka i naczynia
Zainstalowanie w domu kuchenki indukcyjnej pozwoli na oszczędności prądu. Indukcja wytwarza ciepło wyłącznie na dnie garnka, dzięki temu skraca się czas gotowania i stygnięcia. Do takiej kuchenki należy też zakupić naczynia, które dobrze przewodzą ciepło np. ze stali szlachetnej i są idealnie dopasowane do pola grzewczego płyty. Odpowiedni dobór garnków pozwoli na szybsze podgrzewanie i dłuższe utrzymanie ciepła. Najlepiej też, aby garnki miały również szklane przykrywki, ponieważ widać przez nie co się dzieje w garnku bez podnoszenia przykrywki. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekało z naczynia i potrawa szybciej osiągnie właściwą temperaturę.
Przechowywanie ciepłych posiłków
Lodówka jest urządzeniem, które pobiera największe ilości energii elektrycznej w całym domu. Poprzez wkładanie do niej ciepłych, niewystudzonych potraw można jeszcze bardziej zwiększyć pobór prądu przez nią.

Ogrzewanie elektryczne, ciepła woda
Jeżeli w domu musi być ogrzewanie elektryczne, to najlepiej zastosować piece akumulacyjne. Można też zamontować kolektory słoneczne do wytwarzania ciepłej wody oraz ogniwa fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej. Zainwestowanie w takie instalacje bardzo szybko się zwróci dzięki oszczędnościom w rachunkach, a jednocześnie przyczyni się do ochrony środowiska. Przeczytaj więcej o różnicach między panelami słonecznymi a fotowoltaiką.
Przeczytaj również: Mikroinstalacja fotowoltaiczna – jak ją założyć?
Termoizolacja – oszczędności w prądzie
Utratę ciepła przez dach i ściany można ograniczyć za pomocą odpowiedniej termoizolacji. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 25%.
Okna i drzwi
W domu należy sprawdzić szczelność okien i drzwi, ponieważ przez nie potrafi uciec bardzo dużo ciepła. Podczas ich kontroli należy sprawdzić czy nie wieje przy zawiasach oraz czy uszczelki nie są uszkodzone. Również ich odpowiednia regulacja pozwoli na ograniczenie strat ciepła.
Obniżenie temperatury w domu
Warto rozważyć obniżenie temperatury o 1°C w niektórych pomieszczeniach – np. sypialni i kuchni. Pozwoli to na niewielkie oszczędności zużywanej energii.
Jeśli wychodzimy z domu na dłużej, w ramach oszczędności, można ustawić temperaturę na 16°C we wszystkich pomieszczeniach.
Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją
W domach jednorodzinnych można zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła czyli rekuperacją. Pozwoli to na odzyskiwanie energii z powietrza za pomocą rekuperatora. Wymiana powietrza w domu, dzięki takiemu urządzeniu, następuje przez cały rok bez konieczności otwierania okien. Obniża to koszty ogrzewania nawet o 50%.
Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii w postaci fotowoltaiki, które pomogą zaoszczędzić prąd to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.
Przeczytaj również: Instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych