
- 2 lutego 2022
Przyszły prosumencie, jeśli planujesz montaż fotowoltaiki w kolejnych miesiącach lub latach, zrób wszystko, aby zdążyć z uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej do końca marca 2022 roku. Masz już instalację PV, ale planujesz jej rozbudowę? Sprawdź, czy Ciebie też to dotyczy! Dowiedz się kto skorzysta na odpustach!
Kto będzie mógł korzystać z korzystniejszego systemu opustów po 01.04.2022 roku? Oficjalny głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Oto pigułka wiedzy o zmianach w fotowoltaice A.D. 2022 od ekspertów Stilo Energy.
Spis treści:
Nowy system rozliczeń fotowoltaiki: jak to działa?
O nowych zasadach rozliczeń prosumentów piszemy już na naszym blogu od wielu miesięcy. Zmiany miały wejść w życie już na początku stycznia 2022 roku, ale ustawodawca dał wszystkim chętnym czas do 31.03.2022 r. na uruchomienie i rozliczanie fotowoltaiki “na starych zasadach” przez pierwsze 15 lat. Zostały 2 miesiące, więc warto się pospieszyć.
Stare zasady, czyli… jakie?
Działający od 2016 roku system opustów w rozliczeniach rachunków za prąd był dosyć prosty. To tzw. net-metering. Każda kilowatogodzina, wyprodukowana przez Twoją instalację fotowoltaiczną i niewykorzystana w danym miesiącu (np. latem), trafiała do wspólnej sieci przesyłowej. Z takich nadwyżek można było korzystać np. zimą, gdy zużycie prądu było większe.
Firma energetyczna zabierała od 20 do 30% prądu (w zależności od mocy mikroinstalacji) na rzecz kosztów dystrybucji i utrzymania sieci przesyłowej. Jasne i łatwe do obliczenia? Owszem. A do tego całkiem korzystne dla prosumenta, szczególnie, gdy spojrzymy na…
Nowe zasady rozliczeń dla prosumentów
Nowi prosumenci, którzy uruchomią instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku, zaczną swoją przygodę z systemem PV od nowej formuły rozliczeń nadwyżek energii. Chodzi o tzw. net-billing. Od tej pory nadwyżki energii należy odsprzedać firmie energetycznej w cenie hurtowej, aby następnie odkupić je od niej np. w sezonie grzewczym po cenie… detalicznej.
Net-metering a net-billing: jakie było założenie zmian?
Intencją Ministerstwa Klimatu było zmniejszenie obciążenia operatorów sieci energetycznych przesyłaniem nadwyżek i niedoborów energii elektrycznej “w tę i z powrotem” w ciągu roku. Nowe rozwiązanie ma sprawić, że prosumenci chętniej zainwestują we własne przydomowe banki i magazyny energii.
Harmonogram zmian w rozliczeniach dla prosumentów
Najnowsza wersja ustawy zakłada, że wdrożenie nowego systemu rozliczeń dla prosumentów, którzy założą fotowoltaikę po 1 kwietnia br.m będzie miało trzy etapy:
- 01.04. – 30.06.2022 r.: okres przejściowy – nowi prosumenci mogą jeszcze rozliczać się na dotychczasowych zasadach
- 01.07.2022 – 30.06.2024 r.: nowe zasady rozliczeń w oparciu o ceny rynkowe miesięczne
- od 01.07.2024 r.: net-billing w oparciu o wyznaczone ceny prądu w poszczególnych okresach roku
Czy na fotowoltaice da się zarobić? Kto skorzysta na zmianach?
Obecnie ceny prądu na rynku hurtowym są bardzo wysokie, więc:
- z domowym bankiem energii, w którym zgromadzisz odpowiednie zapasy prądu na zimę,
- z wyższą niż niezbędne minimum mocą instalacji fotowoltaicznej,
- dzięki odsprzedaży wyprodukowanych nadwyżek bez konieczności odkupowania ich potem po cenach detalicznych,
da się zarobić. Ile? Niestety, nie wiadomo, jak długo utrzymają się wysokie hurtowe ceny energii, więc potencjalny zysk w perspektywie dekad może być jedynie szacunkowy.
Fotowoltaika 2022: co zrobić, aby rozliczać się po “staremu” i kto skorzysta na opustach?
Obecni prosumenci nie muszą się o to martwić przez najbliższe 15 lat. U nich metoda opustów pozostanie “z automatu” w rolizczeniach na ich fakturach prosumenckich. Nie muszą oni przygotowywać żadnych oświadczeń ani dodatkowych dokumentów. A co z osobami, które dopiero myślą o założeniu fotowoltaiki?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że nowi prosumenci, którzy zdążą do 31 marca br. ze zgłoszeniem do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) przyłączenia i uruchomienia mikroinstalacji do sieci będą rozliczani “na starych zasadach” również przez 15 lat.
Kto skorzysta na odpustach? To właśnie te dwie grupy.
Co z rozbudową instalacji fotowoltaicznych?
Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej (np. o dodatkowe panele lub mikroinwertery) zarówno przed, jak i po 01.04.2022 r., nie sprawia, że tracisz dostęp do opustowego systemu rozliczeń. Dalej możesz rozliczać się w ten sposób. Musisz jedynie zgłosić rozbudowę do operatora sieci energetycznej w ciągu 14 dni. Brak takiego zgłoszenia to nawet 1000 PLN kary.
Czy można zrezygnować z systemu opustów?
Tak, jeśli obliczysz, że w przypadku Twojej instalacji fotowoltaicznej (np. z bankiem energii) net-billing będzie dla Ciebie korzystniejszy niż net-metering, możesz złożyć specjalne oświadczenie u dostawcy prądu i przejść na lepszy dla Ciebie system.
Gdzie zamówić fotowoltaikę przed 31.03.2022 r.?
Stilo Energy pomoże Ci uruchomić fotowoltaikę jeszcze przed zmianami w rozliczeniach – jeśli się pospieszysz, w skali 15 lat zaoszczędzisz kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Napisz do nas, poznaj ostatnie wolne terminy na montaż instalacji fotowoltaicznej i produkuj prąd ze Słońca!