
- 1 czerwca 2022
Według Licznika Elektromobilności na koniec kwietnia zarejestrowano w Polsce łącznie 46 552 samochody z napędem elektrycznym. Zeroemisyjny transport zyskuje na popularności wśród prywatnych inwestorów, co obserwujemy też wśród klientów Stilo Energy. Domowa ładowarka elektryczna jest idealnym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii. Dlaczego warto zdecydować się na ładowanie samochodu w domu?
Przydomowe ładowarki elektryczne stają się standardem budowlanym. Nie ma jeszcze regulacji wprowadzających obowiązek instalacji punktów ładowania w każdym nowym budynku w Polsce, ale takie rozwiązanie jest już opracowywane m.in. w Wielkiej Brytanii. Domowe punkty ładowania EV zyskują na popularności szczególnie wśród prywatnych inwestorów, którzy zdecydowali się na energooszczędny dom i/lub instalację fotowoltaiczną. A potencjał dla rozwoju ładowarek jest duży. Organizacja branżowa Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wskazuje w badaniach, że ponad 90 proc. użytkowników pojazdów elektrycznej w Polsce chciałoby mieć możliwość ładowania samochodu w miejscu zamieszkania. Nie każdy ma niestety taką możliwość, w szczególności osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych. To może się zmienić dzięki odpowiednim regulacjom. Obecnie właściciele domów mogą zdecydować się na ładowarkę bez żadnego problemu. Według szacunków, potencjał polskiego rynku prywatnej infrastruktury ładowania PSPA szacuje na 80-100 tys. punktów ładowania w 2025 roku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej klientów pyta naszych doradców o możliwość instalacji przydomowej ładowarki EV. Dlaczego warto ładować samochód w elektryczny w domu?
Spis treści:
Ładowarka elektryczna zwiększa efektywność na wielu obszarach
Samochód elektrycznych można zasilić energię ze zwykłego gniazda, jeśli ładowarka znajduje się na wyposażeniu pojazdu. Takie rozwiązanie przydaje się w sytuacji awaryjnej, kiedy możemy podładować się w dowolnym miejscu. Moc domowej ładowarki przeważnie oscyluje w przedziale 7-22 kW i przybiera formę wallboxa (np. w garażu) lub przeznaczonego do tego słupka instalowanego np. pod wiatą). Ładowanie w domu za pomocą przydomowej ładowarki AC jest o wiele bardziej efektywne, i nie chodzi tylko o szybkość ładowania. Według badań opinii publicznej prowadzonych przez PSPA, w miejscu lub pobliżu i miejsca zamieszkania kierowcy powinni mieć do dyspozycji ładowarki AC o mocy do 22 kW. Właściciele pojazdów EV deklarują, że korzystaliby z nich codziennie lub kilka razy w tygodniu. Ładowarki szybkie powinny być instalowane na trasach przelotowych i w miejscach użyteczności publicznej.
Posiadając fotowoltaikę ładujemy samochód elektryczny praktycznie za darmo. W ten sposób oszczędzamy na rachunkach za paliwo, ale także efektywniej wykorzystujemy naszą instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia. Nadwyżki energii, której nie skonsumowały podstawowe urządzenia w domu, może przeznaczyć na darmową, bezemisyjną jazdę samochodem. Inwestując w fotowoltaikę warto poinformować doradcę Stilo Energy o planach zakupu samochodu elektrycznego lub o jego posiadaniu. Wówczas moc instalacji PV zostanie odpowiednio dobrana po przeprowadzeniu audytu energetycznego. Co więcej, koszty ładowania są o wiele tańsze w porównaniu do ładowania w punktach sieci publicznej.
Korzyści dla systemu elektroenergetycznego i oszczędność czasu
Oczywiście, samochód można ładować także w nocy, co najczęściej robią właściciele będący cały dzień w pracy. Nocne ładowanie jest korzystne pod względem ekonomicznym, gdyż nocne taryfy są o wiele niższe. Rano po śniadaniu wsiadamy i ruszamy bez obaw o zasięg jazdy. Co więcej, ładowanie samochodu elektrycznego jest korzystne dla systemu elektroenergetycznego i pracy sieci. W nocy występuje tzw. dolina zapotrzebowania i ładując samochód nie obciążamy systemu.
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu – wady i zalety
Trudno doszukać się minusów ładowania samochodu elektrycznego w domu. Z pewnością w innej sytuacji będzie osoba nieposiadająca fotowoltaiki w domu. Przy obecnych wysokich cenach energii koszty ładowania samochodu mogą znacznie zwiększyć rachunki za energię.
Decydując się na ładowarkę należy oczywiście ponieść koszt inwestycji. W zależności od modelu i mocy, koszty instalacji ładowarki oscylują najczęściej w przedziale 2-5 tys. zł. Koszty w przydomową elektromobilność można oczywiście zmniejszyć dzięki programom dotacyjnym jak Mój Elektryk. Warto dowiedzieć się w lokalnym urzędzie o możliwość dofinansowania.
Jak wybrać domową ładowarkę do auta elektrycznego?
Decydując się na przydomową ładowarkę elektryczną trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, które w trakcie audytu analizują także eksperci Stilo Energy. Są to:
- Stan sieci elektrycznej w domu
- Moc przyłącza dla gospodarstwa domowego
- Rodzaj samochodu elektrycznego tj. kabel, w jaki został wyposażony
Stawiaj tylko na sprawdzone modele
Stilo Energy także pomaga inwestorom w wyborze i montażu przydomowych ładowarek EV. W naszej ofercie postawiliśmy tylko na sprawdzone i bezpieczne modele.
- Ładowarka SMA EV CHARGER zapewnia szybkie ładowanie o mocy do 22 kW. Oferujemy 5 lat gwarancji, aplikację mobilną SMA Energy, różne warianty montażu,
- W przypadku ładowarki Enelion Stilo stawiamy nie tylko na bezpieczeństwo i efektywność, ale także design. Jest wyposażona w aluminiową, elegancką, anodową obudowę. Instalacja o mocy 22 kW zapewnia rożne możliwości montaż. Stilo Energy gwarantuje 3 lata gwarancji.
Masz już fotowoltaikę? Nie ma problemu
Wśród naszych klientów często pada pytanie o to, czy starsza instalacja fotowoltaiczna może z powodzeniem być zintegrowana z najnowszą ładowarką EV. Dlatego idealny rozwiązaniem jest umówienie się na bezpłatny audyt. Pozwoli Ci to zdobyć pewność, że Twoje inwestycje będą współpracować. Skontaktuj się z naszym doradcą i umów się na spotkanie.