
- 10 czerwca 2021
Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w instalację fotowoltaiczną? Nie ma na co czekać! Jeśli nie zdecydujesz się teraz, możesz sporo stracić. Od 01.04.2022 r. zasady rozliczania prosumentów mogą zmienić się… na gorsze! Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o prawie energetycznym, którą teraz poddano konsultacjom społecznym. Proponowane przez rząd zmiany mają bezpośredni wpływ na rozliczenia posiadaczy instalacji fotowoltaicznych z dostawcami prądu. Mówiąc wprost: nadchodzące zmiany uderzą w Twój portfel. I to ostro. Jak temu zapobiec? Jak uniknąć nowego systemu rozliczeń odbiorców energii i nadwyżek prądu, jakie generuje fotowoltaika?
Spis treści:
Inne zasady rozliczania fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku – co się zmieni?
Jeśli wspomniana ustawa wejdzie w życie, od 1 kwietnia 2022 roku zostanie zniesiony znany od lat net-metering i system opustów. Oznacza to koniec z magazynowaniem nadwyżki energii latem i wykorzystywaniu jej np. zimą. W nowej rzeczywistości odsprzedasz nadwyżki dystrybutorowi po cenach hurtowych, a w razie braków energii ze słońca odkupisz ją od Twojego dostawcy, ale za o wiele wyższą, detaliczną cenę.
Zmiany w ustawie OZE – o ile drożej?
O ile wyższą? Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl ostrzega, że w skali roku prosumenckie faktury za prąd zwiększą się nawet o 1000 złotych. Według nowej wersji ustawy, sprzedając nadwyżkę prądu, dostawca energii zapłaci Ci 256 PLN / MWh. Jeśli jednak zechcesz dokupić więcej prądu, odsprzeda Ci go za 667 PLN / MWh. Niezły interes, ale niestety nie dla Ciebie… Chyba że na instalację fotowoltaiczną zdecydujesz się do końca tego roku – w dalszej części artykułu wyjaśniamy jak ochronić się przed tymi zmianami.
Nadwyżki prądu od 2022 roku: sprzedasz taniej, kupisz drożej
Jeśli projekt nowelizacji ustawy o OZE z dnia 02.06.2021 r. zostanie zaakceptowany przez Sejm, Senat i Prezydenta RP, po 1 kwietnia 2022 roku każdy, kto zamontuje i uruchomi własną instalację fotowoltaiczną, będzie mógł już tylko sprzedawać nadwyżki energii bez opcji rozliczenia barterowego. W ciągu dnia “sprzedasz” prąd, który wytworzą Twoje panele fotowoltaiczne i mikroinwertery, aby wieczorem, ogrzewając budynek, przygotowując kolację i robiąc pranie, “kupić” go prawie trzy razy drożej.
Ile stracą prosumenci na zmianach w ustawie o OZE?
Lepiej usiądź. Nie biorąc pod uwagę inflacji i rosnących cen kilowatów energii, w dwie dekady stracisz minimum 20 000 PLN. Jak tego uniknąć?
Nowe zasady rozliczania nadwyżek prądu z instalacji fotowoltaicznej – jak tego uniknąć?
Jest na to sposób. Według projektu nowelizacji, wszyscy prosumenci, którzy do 1.04.2022 r. zamontują i uruchomią przydomową instalację fotowoltaiczną lub już na ten moment ją posiadają, będą mogli rozliczać się ze swoim dostawcą energii elektrycznej “po staremu” przez kolejne 15 lat. “Po staremu”, czyli jak?
Barterowo. Dziś najpierw oddajesz nadwyżki prądu do sieci energetycznej do swojego “wirtualnego magazynu” (np. latem), a następnie odbierasz z niego bezpłatnie 80% wyprodukowanej energii (np. zimą, gdy dostęp do energii słonecznej jest ograniczony). W przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy wyższej niż 10kW, możesz liczyć na 70% swoich nadwyżek. Czyli jeśli zdążysz przed zmianami, przez 15 lat masz spokojną głowę i więcej pieniędzy w domowym budżecie.
Wniosek? Zamów projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej teraz, a zaoszczędzisz nawet 20 000 złotych w skali dwóch dekad i będziesz mógł rozliczać się “po staremu”. |
Montaż fotowoltaiki w 2021 roku ma sens
Aby inwestycja w fotowoltaikę wciąż się opłacała, nie zwlekaj i dołącz do grona prosumentów energii elektrycznej przed końcem 2021 roku.
Nie korzystaj z gotowych schematów i ofert “dla każdego”. Sprawdź, czy w Twoim indywidualnym przypadku fotowoltaika naprawdę się opłaca. Umów bezpłatną konsultację z ekspertem Stilo Energy, który niezobowiązująco przygotuje dla Ciebie audyt energetyczny, projekt instalacji i wycenę, dedykowaną Twoim potrzebom i możliwościom, a także przedstawi opcje dofinansowania oraz dotacji na instalacje PV. Całą tę wiedzę uzyskasz zupełnie za darmo i dopiero wtedy zdecydujesz, czy fotowoltaika to coś dla Ciebie.
P.S. Mamy jeszcze wolne terminy na montaż fotowoltaiki w 2021 roku we wszystkich 16 województwach!