
- 10 maja 2019
Współczesne domy zaczynają różnić się od tych, w których mieszkali nasi rodzice i dziadkowie. Jeszcze sto lat temu niemal wszystko funkcjonowało na przysłowiową „korbkę”. Później wynalazek elektryczności sprawił, że życie ludzi stało się o wiele łatwiejsze. Woda bieżąca, prąd w gniazdkach, ogrzewanie, to standardy bez których nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania. Jednak dziś, na rynku pojawia się coraz więcej nowości. Jesteśmy zalewani informacjami o kolejnych innowacjach. W jaki sposób odróżnić to, co naprawdę potrzebne od tego, co stanowi jedynie marketingowy zbytek? Poznaj konieczne nowoczesne rozwiązania dla Twojego domu!
Spis treści:
Ergonomia, ekonomia, ekologia
Nowoczesny dom, czyli jaki?
Nim zaczniemy myśleć o nowinkach technicznych, na poziomie ciekawych gadżetów, zadbajmy najpierw o podstawy. Zadajmy sobie pytania:
- Czy nasz dom ma dobrą izolację? Wszak to bardzo istotne, by ciepło jakie produkujemy nie uciekało. Dodatkowym atutem może być rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Mówiąc inaczej rekuperacja to system służący do wymiany zużytego, zanieczyszczonego powietrza w Twoim domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonej już energii cieplnej. Stwarzając tzw. „dom pasywny” sprawiamy, że wszelkie energie są w nim wykorzystane optymalnie i bez większych strat.Czy nasz dom jest skonstruowany tak, by był dobrze wentylowany? Czy nasz dom oparty jest o nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, ergo oszczędza nasze pieniądze i nie dołącza się do puli smogowej. Oczywiście nie każdy, kto wykorzystuje konwencjonalne metody ogrzewania musi zaraz palić plastikowymi butelkami, ale stosunek trucicieli do obywateli nowoczesnych, świadomych i postępujących proekologicznie jest obecnie przytłaczający, a zatem cokolwiek zrobimy dobrego dla naszej planety będzie istotne. Dlatego montaż paneli fotowoltaicznych, które wykorzystują energię ze słońca i przerabiają ją na klasyczny prąd w gniazdku to bardzo dobry pomysł. Inwestycja zwraca się szybko, a my cieszymy się elektrycznością za darmo, dodatkowo dbając o środowisko.
Monitoring przez internet
Jeszcze do niedawna sam monitoring wydawał się luksusem przeznaczonym raczej dla ekskluzywnych rezydencji i obiektów militarnych. A monitoring przez internet jawił się jako futurystyczna wizja i coś, czego raczej nie uświadczymy za naszego życia. Dziś technologia staje się jednak prosta i dostępna dla regularnego użytkownika.
Można nabyć naprawdę niedrogą kamerkę (lub kilka) która działa w technologii HD i przekazuje obraz z wybranego miejsca prosto na nasz telefon. Urządzenia są proste w obsłudze i działają z większością systemów. Cena takiej kamerki, na przyzwoitym poziomie, to około 200-300 zł.
Przeczytaj również: Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę?
Jest to bardzo przydatna innowacja, gdyż dzięki temu, przebywając na wakacjach możemy być spokojni, mając pieczę nad naszymi dobrami. Wyobraźmy sobie sytuację, że schodzimy ze stoku i spoglądamy przez specjalną aplikację, czy wszystko jest w porządku. Pod domem kręci się podejrzany typ w kominiarce. Telefon na policję, lub do współpracującej agencji ochrony i interwencja udaremnia włamanie. Możemy także zamontować zdalnie sterowany alarm, który uaktywniamy, gdy widzimy, że coś jest nie tak.
Domowa chmura
Trzymanie zgranych z DVD i Bluraya filmów na centralny dysk o dużej pojemności, który posiada wi-fi sprawi, że nie będziemy musieli biegać z pendrive’ami, a wszystko będzie dostępne na każdym urządzeniu po zalogowaniu, z każdego miejsca w domu. Podobnie możemy zrobić z muzyką. Wspólna biblioteka multimedialna to bardzo dobry pomysł. Szczególnie jeśli nie jesteśmy zwolennikami platform streamingowych.
Wypożyczalnia filmów bez wychodzenia z domu
Jeśli jednak jesteśmy w stanie zaakceptować fakt, iż dostęp do dóbr kultury może odbywać się wirtualnie – zainwestujmy w miesięczny abonament do wybranej platformy streamingowej. Jeszcze dziesięć lat temu funkcjonowały ostatnie fizyczne wypożyczalnie filmów na DVD. A dziś żeby wypożyczyć film nie musimy nawet wychodzić z domu.
Wiele osób traktuje tę innowację jako coś oczywistego, co od dawna funkcjonuje na poziomie oczywistego standardu. Jednak część społeczeństwa podchodzi do zjawiska platform strumieniowych nieufnie. Niesłusznie, bo miesięczny abonament za taką usługę kosztuje mniej niż wypożyczenie pięciu płyt z filmami i to biorąc pod uwagę skalę cen sprzed 10-15 lat.
Dom inteligentny
Jeśli lubimy mieć na wszystkim kontrolę, warto pomyśleć o spiętym systemie wybranych urządzeń, którymi będziemy mogli sterować przez smartfona. Również zdalnie, pod naszą nieobecność. Jakie pomysły z tej dziedziny mogą przydać się najbardziej?
- Zdalne sterowanie ogrzewaniem. Wyobraźmy sobie, że wyjeżdżamy na zimowe wakacje. W naszym domostwie nie trzeba utrzymywać wówczas wysokich temperatur. Wystarczy 12 stopni Celcjusza, by mury nie przesiąkły wilgocią, nie popękały i by sprzęty były bezpieczne. Gdy jednak będziemy wracać z wyjazdu możemy zdalnie zaprogramować wzrost temperatury. By system nie doznał szoku, a nasz portfel nie opustoszał, możemy robić to stopniowo, każdego dnia dodając 1 stopień, aż np. do 20.
- Zdalne sterowanie oświetleniem i roletami. Leżymy już w łóżku i nie okazuje się, że nie wyłączyliśmy światła w którymś pokoju? No cóż. Nie musimy już wstawać.
- Kontrola żywności w lodówce, sterowanie pralką, zmywarką i innymi urządzeniami.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainteresować się fotowoltaiką?