
- 29 lutego 2020
Trendy w budownictwie nieustannie się zmieniają. Doskonale widać to po tym, jak budowano kiedyś, jakie bryły wybierano, na czym nam zależało. Nawet średnio zorientowana osoba jest w stanie wskazać, z których lat pochodzi konkretny budynek. Widać to nie tylko po kolorach, które zawsze można zmienić, ale również po np. kształcie, dachu czy oknach. Dziś również możemy mówić o bardzo namacalnych i zauważalnych trendach, pomagającym nam wejść w nowoczesne budownictwo. Współcześnie coraz częściej sięgamy po minimalizm, ale także nie zapominamy o energooszczędności i ekologii. Nie chodzi tu jedynie o wykorzystanie naturalnych materiałów, ale również o udział Odnawialnych Źródeł Energii w kontekście koncepcji nowego domu.
Spis treści:
Nowoczesne budownictwo – trendy
Zmieniają się czasy i myśląc o nowoczesnym domu, bierzemy pod uwagę nie tylko kwestie związane z architekturą, ogólnym wyglądem, otoczeniem, ale również funkcjonalnością, rozwiązaniach technologicznych i… ekologii. Dom na miarę XXI wieku to połączenie odpowiedzialności, wygody, bezpieczeństwa. Liczy się też jednak forma, bo ją dostrzega się jako pierwszą, praktycznie za każdym razem, gdy spojrzymy na budynek.
Do najbardziej widocznych trendów jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo, z pewnością możemy zaliczyć:
- minimalizm
Proste bryły, minimalistyczne, uniwersalne kształty, ponadczasowe, pozbawione zbyt dużej ilości zdobień- to główny kierunek w stronę którego zmierzają współczesne projekty. Zależy nam na efekcie długotrwałym. Mniej liczy się pierwsze wrażenie, a bardziej funkcjonalność i praktyczność.
- naturalne materiały
Coraz częściej wykorzystywane jest drewno, kamień i inne naturalne surowce. Dzieje się tak nie tylko w obrębie wnętrz, ale również na poziomie elewacji. Zależy nam na tym, by dom dobrze wpisywał się w najbliższe otoczenie, by użyte materiały miały sens i stosowne uzasadnienie.
- metraż
W przypadku domów jednorodzinnych nadal chętnie wybieramy metraż w okolicach 100 – 150 m2. Liczy się bowiem praktyczne użytkowanie, a nie ogrzewanie niezagospodarowanych pomieszczeń. Zależy nam jednak na sprytnym, kompaktowym projekcie, w którym każdy członek rodziny znajdzie przestrzeń dla siebie, a jednocześnie wszyscy będą mogli korzystać z części wspólnych.
- ekologia
Zależy nam na tym, by dom był energooszczędny i by zastosowane przez nas rozwiązania nie wpływały negatywnie na środowisko naturalne. Właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie Odnawialnych Źródeł Energii.
- inteligentny dom
Chętnie decydujemy się na inteligentne rozwiązania w naszym domu. One, zintegrowane w jednej sieci domowej, mają nam asystować, ułatwiać aspekty codziennego życia. Do najchętniej wybieranych urządzeń należą inteligentne telewizory, żarówki, zamki, monitoring, urządzenia AGD, rolety, systemy kontrolujące klimatyzację.

Ekologia – największy trend
Coraz częściej mówi się o domach pasywnych i o licznych rozwiązaniach pozwalających na energooszczędność. Wzrasta również, wspomniane już powyżej, zainteresowanie wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Najczęściej decydujemy się na instalacje fotowoltaiczne. To ze względu na fakt, iż właśnie to rozwiązanie jest najbardziej realne, praktyczne i najłatwiejsze w realizacji. O ile nie wszędzie da się postawić elektrownię wiatrową czy wodną, światło ze Słońca jest dostępne w odpowiednim natężeniu niemal przez cały rok. W naszej szerokości geograficznej działa naprawdę ono optymalnie. Paradoksalnie, niejednokrotnie o wiele wydajniej w kontekście instalacji fotowoltaicznej, niż na południu Europy. Ludzie zdają sobie sprawę, że tego typu rozwiązania są korzystne nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska naszej planety.
Rośnie również ilość firm oferujących kompleksowy zakres usług związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Nic dziwnego- z roku na rok zainteresowanie fotowoltaiką sukcesywnie rośnie. Profesjonaliści ze Stilo Energy pomogą nie tylko w kwestii samego projektu, doradzenia, jaka moc i ilość paneli będzie dla nas wystarczająca, ale również doradzą, jak zdobyć środki z programów dotacyjnych, dostarczą panele, zamontują je, zapewnią monitoring i konserwację, dając 25 lat gwarancji na panele.
W kwestii ekologii, bardzo popularne są również ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Szczególnie w miejscach gdzie nie dociera kanalizacja i w sytuacji, gdy inwestor zwyczajnie nie chce być posiadaczem szamba. W obrębie naszych gospodarstw coraz częściej decydujemy się na rekuperację, pompy ciepła, odpowiednim miejscu na kompostownik. Te wszystkie koncepcje i zwyczaje są jak najbardziej wskazane, jednak jeśli chcemy działać naprawdę realnie, powinniśmy pomyśleć o własnej elektrowni fotowoltaicznej. Już przy projektowaniu ustawienia domu warto wziąć pod uwagę odpowiednio nakierowany dach i inne ważne aspekty.
Inteligentny dom a nowoczesne budownictwo
Nowoczesny dom to także dom inteligentny. Oczywiście istnieją przeciwnicy rozwiązań, które towarzyszą nam coraz częściej w obrębie gospodarstw domowych. Jednak fakty są takie, że dom inteligentny to wygoda. Nie musimy od razu każdego pomieszczenia spinać w jeden system. Możemy pomyśleć o pewnych pomysłach stopniowo i wdrażać je z czasem. Pewne podstawy, jak solidny monitoring, który działa nawet zdalnie (przez smartfona możemy podglądać, czy wszystko jest w porządku), czy światło sterowane telefonem, to naprawdę wygodne i bezpieczne rozwiązania, których nie powinniśmy się obawiać. Przeczytaj więcej na temat nowoczesnych rozwiązań w domu.
Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki lub chciałbyś uzyskać pomoc przy pozyskaniu dofinansowania do instalacji zachęcamy do kontaktu.