
- 24 stycznia 2020
Na rynku istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych. Wszystkie rodzaje mają różne zastosowania i charakteryzują się różnym stopniem zaawansowania. Przy wyborze paneli na własną instalację, wymagania zdecydowanie rosną, więc nie możemy iść na skróty Do najpopularniejszych rodzajów ogniw na tym polu należą panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Czym się od siebie różnią i na które stawiamy w Stilo Energy?
Spis treści:
Panele monokrystaliczne
Jeśli widzimy ogniwa w czarnym kolorze, najprawdopodobniej oznacza to, że mamy do czynienia z najbardziej zaawansowanymi i nowoczesnymi panelami monokrystalicznymi. W chwili obecnej są one bez wątpienia najlepszą z dostępnych opcji. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się one największą efektywnością. Stawiając na właśnie te panele, możemy liczyć na najbardziej wydajną produkcję energii elektrycznej przy wykorzystaniu jak mniejszej powierzchni.
Innymi słowy dają one najwięcej mocy, więc będziemy potrzebowali mniej paneli do wytworzenia większej ilości energii. Jeśli więc dysponujemy niewielkim dachem lub mniejszą powierzchnią działki, zainwestowanie właśnie w panele monokrystaliczne będzie najlepszym z dostępnych rozwiązań. W tej chwili panele monokrystaliczne są najbardziej nowoczesne, a z czasem jednak wyprą wszystkie inne i staną się jedynym powszechnym standardem. Ich sprawność to około 15% – 19%.
Panele polikrystaliczne
Niebieski kolor, oznacza niemal na pewno, że mamy do czynienia z ogniwami polikrystalicznymi. „Niemal” dlatego, że znane od lat kolektory solarne również mają podobną barwę, dlatego niezorientowana osoba może pomylić te dwa różne systemy.
W porównaniu z ogniwami monokrystalicznymi, te polikrystaliczne charakteryzują się zdecydowanie niższą sprawnością. W praktyce są nieco tańsze od monokrystalicznych, ale również mniej efektywne. Oznacza to, że musimy zastosować więcej ogniw, jeśli chcemy uzyskać taką samą moc. Ogniwa tego typu wytwarzane są z kryształów krzemu. Ich sprawność to około 14%-16%. Panele monokrystaliczne zaczynają powoli zastępować polikrystaliczne i są już popularniejsze.

Monokrystaliczne i polikrystaliczne: różnice
Ogniwa monokrystaliczne są zdecydowanie lepszym wyborem od polikrystalicznych. Ich zaawansowana i bardziej nowoczesna struktura sprawia, że (jak już wspomniano powyżej) możemy zamontować mniejszą ilość i liczyć na lepszy stosunek wytworzonej energii do powierzchni. Choć z całą pewnością, oba systemy mają swoje wady i zalety. Na przykład fotowoltaika oparta na ogniwach polikrystalicznych będzie zauważalnie tańsza.
W ostatecznej ocenie najważniejsza jest jednak wydajność. Na tym polu, zdecydowaną przewagę zyskują ogniwa monokrystaliczne.
Stilo Energy – jakich paneli używamy?
W pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie od jakości wybieranych komponentów zależeć będzie ogólna wydajność całej instalacji. Im lepiej przydomowa elektrownia będzie działać, tym szybciej jest w stanie się zwrócić.
W Stilo Energy stawiamy przede wszystkim na ogniwa monokrystaliczne. Są one gwarancją odpowiedniego funkcjonowania systemu, nawet przy niezbyt słonecznej pogodzie. A jeśli o gwarancji mowa – dajemy 25 lat na efektywność dostarczanych przez nas modułów. W praktyce oznacza to, że po tym okresie efektywność ich pracy nie będzie niższa niż 80% pierwotnej mocy. Warto również podkreślić, że są one bezobsługowe i niemalże niezniszczalne.
Inne rodzaje paneli fotowoltaicznych:
– Panele z ogniw CIGS
Nazwa tych ogniw pochodzi od pierwiastków, które zostały użyte do ich produkcji: miedzi, indu, galu i selenu. Choć ich nazwa brzmi bardzo technicznie, w znaczny sposób ustępują ogniwom polikrystalicznym, nie mówiąc już o monokrystalicznych. Ich sprawność wynosi 12%-14%.
– Panele z ogniw CdTe
Poznamy je po charakterystycznym, czerwonym kolorze. Zbudowane głównie z tellurku kadmu, stanowiącego półprzewodnik. Sprawność modułów CdTe oscyluje w granicach 10-12%.
– Panele z krzemu amorficznego
Najsłabsze spośród paneli słonecznych pierwszego typu są amorficzne. Wytwarzane z krzemu amorficznego (niekrystalicznego) osiągają sprawność jedynie na poziomie 6-10% i również mają kolor niebieski.

Ważne – o czym jeszcze należy wiedzieć?
Bardzo istotny w kontekście wydajności paneli jest ich właściwy montaż, który powinien być poprzedzony solidnymi obliczeniami oraz gruntownym przygotowaniem projektu instalacji. Pod uwagę powinny być wzięte wszystkie czynniki, rozkładanie się światła słonecznego w różnych porach dnia i roku, uwzględnienie kierunków świata, a nawet dostępu powietrza. Wszak system musi być nieustannie wentylowany. Ale o tym i o wielu innych rzeczach dowiemy się przed podjęciem ostatecznej decyzji o instalacji. Wszak nawet najlepsza inwestycja powinna być dobrze przemyślana.