
- 5 maja 2022
Zastanawiasz się jak działa pompa ciepła? To urządzenie, którego praca opiera się na przepompowywaniu energii cieplnej z dolnego źródła do górnego źródła ciepła. Najprostszym przykładem działania pompy ciepła jest lodówka, urządzenie, które każdy z nas posiada w swoim mieszkaniu. W tym wypadku odparowywanie i chłodzenie cieczy służy do obniżania temperatury w komorze do przechowywania żywności. Ta technologia wykorzystywana jest w pompach ciepła do pozyskiwania, z pomocą energii elektrycznej, potencjalnej energii cieplnej z powietrza, wody czy gruntu, dostarczając ją bezpośrednio do domu, gdzie jest skompresowana i przekazywana do instalacji grzewczej. Pompy ciepła ogrzewają nie tylko sam budynek, ale służą również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, mogą również działać jako klimatyzacja. Poznaj warunki, które trzeba spełnić, żeby zainstalować pompę ciepła.
Najważniejsze zalety pomp ciepła:
- są znacznie bezpieczniejsze niż konwencjonalne systemy oparte na spalaniu,
- są tańsze w eksploatacji od tradycyjnych kotłów na drewno, gaz ziemny czy węgiel,
- systemy te pozyskują energię z OZE (powietrze, woda, grunt), a w połączeniu, np.: z fotowoltaiką są praktycznie zeroemisyjne,
- mogą zapewnić chłodzenie latem, stając się systemem klimatyzacji,
- mają długą żywotność i wymagają mniej działań konserwacyjnych, niż systemy ogrzewania spalinowego,
- nie wymagają monitorowania lub obsługi przez klienta więc pozwalają zaoszczędzać czas.
Spis treści:
Warunki, które wykluczają zamontowanie pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie o dużej mocy, z tego powodu inwestor zobowiązany jest posiadać nowoczesną instalację elektryczną. Przewody o odpowiednich przekrojach, zabezpieczenia elektryczne, moc umowna czy zabezpieczenie przedlicznikowe – wszystko to należy sprawdzić i zestawić z wymaganiami zawartymi w karcie katalogowej danej pompy ciepła. Niespełnienie któregoś z warunków będzie skutkować koniecznością modernizacji, aby urządzenie mogło bezpiecznie pracować.
Urządzenia pomp ciepła w domu generują hałas na poziomie 30-40 db – ich głośność można porównać do wolumenu szeptania, mżawki lub pracy komputera. Brzmi jak nic uciążliwego? W ciągu dnia na pewno, ale spróbujmy wyobrazić sobie ten dźwięk w czasie zasypiania. Dlatego właśnie zaleca się, aby pompy ciepła montować w pomieszczeniach, w których nie przebywa się za często, np.: w kotłowni czy garażu – aby odizolować akustycznie nasz system ogrzewania od pomieszczeń sypialnianych lub pokoi, w których spędza się najwięcej czasu. W przypadku braku pomieszczeń gospodarczych, głośność urządzenia w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się uciążliwa dla mieszkańców domu. Zakup pompy należy poprzedzić sprawdzeniem w karcie katalogowej wymiarów urządzenia, w celu sprawdzenia, czy, np.: pomieszczenie gospodarcze jest odpowiednio wysokie dla danego typu pompy.
Instalacja, którą ogrzewasz dom
Przy doborze pompy ciepła należy również zwrócić uwagę na wymaganą temperaturę zasilania instalacji. Istnieją różne typy instalacji, którymi ogrzewamy nasze domy. W przypadku inwestycji w pompę ciepła najefektywniejszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe/ścienne, w którym temperatura zasilania wody wynosi zazwyczaj 35 stopni Celsjusza i przy którym COP, czyli stosunek dostarczonej energii cieplnej do energii elektrycznej, będzie największy (zwykle około 5,00). Oczywiście pompa ciepła jest w stanie uzyskać wyższą temperaturę zasilania wody (nawet 55-60 stopni) jednak skutkuje to zmniejszeniem COP, czyli większym zużyciem energii elektrycznej. Niektóre, wysokotemperaturowe systemy wykorzystujące, np.: grzejniki żeliwne mogą być zasilane wodą o temperaturze znaczenie przekraczającej możliwości pompy ciepła, np.: 75 stopni Celsjusza. W takim przypadku dobór pompy będzie niemożliwy, a realizację należy poprzedzić, np.: modernizacją grzejników, na takie o mniejszej temperaturze zasilania.
Termomodernizacja – jakie warunki musi spełniać Twój dom?
Dobór pompy ciepła może okazać się problematyczny dla starych budynków o kiepskiej termoizolacji. Koszt mocniejszej pompy ciepła, może znaczenie przekroczyć koszt termomodernizacji i zakupu urządzenia o mniejszej mocy. Dodatkowo mocniejsza pompa ciepła zużyje więcej energii, m.in. przez proces taktowania. Taktowanie to częste włączania i wyłączania się pompy (nawet kilkanaście razy na godzinę). Co więcej, taktowanie działa negatywnie na trwałość urządzenia. Zaleca się, przed realizacją inwestycji, dokonać termomodernizacji, np.: przez docieplenie izolacji warstwą styropianu, wypełnienie poddasza dachowego warstwą wełny, itp. W przypadku, kiedy termomodernizacja może okazać się niemożliwa do wykonania, np.: przez brak zgody konserwatora zabytków, zakup dedykowanej pompy ciepła dla budynku wysoko energochłonnego może okazać się ekonomicznie nieopłacalny, ponieważ koszt przekroczy dalsze używanie paliw konwencjonalnych przez kilkadziesiąt lat. Dlatego montaż zlecony taniemu, niesprawdzonemu fachowcowi może finalnie okazać się bardzo nieopłacalny.
Sprawdź, czy spełniasz warunki
Zakup pompy ciepła to inwestycja na lata, dlatego przed realizacją należy sprawdzić, czy pompa ciepła spełnia nasze oczekiwania. Dzięki temu unikniesz ewentualnego przyszłego rozczarowania. Dokładny audyt i profesjonalny dobór pompy pozwolą cieszyć się ekonomiczną i bezproblemową pracą całego systemu grzewczego przez wiele lat. Jeśli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w pompę ciepła to koniecznie skontaktuj się z naszym Doradcą. Spotkanie nic nie kosztuje, a bezpłatny audyt przeprowadzony przez naszego specjalistę może uchronić Cię przed stratą finansową w przyszłości.

inż. Kamil Krajnik
Specjalista ds. projektowania