
- 23 lipca 2021
Pożary fotowoltaiki – realny problem, czy mit? Zdecydowanie to drugie. Konkretne statystyki pokazują, że pogłoski o licznych pożarach domów posiadaczy instalacji fotowoltaicznych to klasyczny fake news. Nie ulega jednak wątpliwości, że takie sytuacje się zdarzają. To marginalne przypadki, ale możesz im zapobiec. Eksperci Stilo Energy podpowiedzą Ci, co zrobić, aby ograniczyć to ryzyko do minimum.
Spis treści:
Pożary fotowoltaiki w Polsce i w Europie
W całej Polsce rocznie Straż Pożarna przyjmuje ponad 150 000 zgłoszeń pożarów. Tylko niewielki promil z nich jest wywołanych przez zwarcie w instalacji fotowoltaicznej. Większość pożarów to sprawka złych warunków atmosferycznych np. wyładowań elektrycznych.

Podobnie jest w innych krajach Europy. W Niemczech tylko 0,016% przypadków pożarów wystąpiło w domach jednorodzinnych z fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii ten wskaźnik wynosi jeszcze mniej – 0,0058%. Kilkadziesiąt pożarów w milionach budynków rocznie? Wygląda na to, że przyszli i obecni prosumenci mogą spać spokojnie. Także w naszym kraju.
5 sposobów na zmniejszenie ryzyka pożaru fotowoltaiki
Już wiesz, że pożary fotowoltaiki to niezwykle rzadkie zjawisko, które zdarza się raz na kilkanaście tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Oczywiście należy zadbać, żeby zminimalizować zagrożenie i ograniczyć ryzyko pożaru przez fotowoltaikę. Jak to zrobić?
1. Nie montuj fotowoltaiki samodzielnie
Fotowoltaika DIY? To zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Lat doświadczenia, szkoleń i znajomości technologii OZE wśród profesjonalnych monterów instalacji fotowoltaicznych nie zastąpi filmik instruktażowy z YouTube lub wsparcie szwagra, który “kiedyś coś tam majsterkował”. Błędy w projekcie systemu PV – źle dobrane lub podłączone kable, złączki, panele – oraz niedociągnięcia montażowe mogą pogrążyć całą inwestycję w fotowoltaikę. 18% pożarów fotowoltaiki jest spowodowanych właśnie takimi błędami w montażu. Warto ryzykować?
2. Fotowoltaika: najtaniej nie znaczy najlepiej
Dokładnie zweryfikuj kompetencje, referencje i uprawnienia dostawcy fotowoltaiki, którego planujesz wybrać do montażu instalacji fotowoltaicznej na Twoim dachu lub podwórku. Najtańsze elementy składowe instalacji i najniższa oferta na rynku? Nie tędy droga.
Niewłaściwie przygotowany projekt fotowoltaiki i awarie komponentów to 27% przyczyn pożarów instalacji. Inwestycja we własną przydomową farmę fotowoltaiczną to decyzja na lata. Całe dekady. Wybierz materiały i specjalistów, projektantów i monterów, na których naprawdę możesz liczyć.
3. Postaw na mikroinwertery zamiast inwerterów stringowych
Inwertery, czyli serca instalacji fotowoltaicznej, to urządzenia, które przetwarzają pozyskaną przez panele energię słoneczną na prąd, który następnie trafia do gniazdek elektrycznych. Im wyższe napięcie, tym wyższa temperatura i poważniejsze zagrożenie.
Napięcie w popularnych w Polsce inwerterach stringowych może wynieść nawet 1000 woltów – przy tak wysokim napięciu łatwiej o pożar. Dlatego my polecamy instalacje niskonapięciowe, w których wykorzystujemy mikroinwertery, które generują napięcie na poziomie 60 woltów. Do tego mikroinwertery są ok. 20% bardziej efektywne od typowych inwerterów centralnych lub stringowych. Brzmi dobrze?
4. Ubezpiecz fotowoltaikę
Nie zawsze się o tym pamięta, ale w razie awarii lub pożaru możesz liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Bez tego zostajesz z tym problemem zupełnie sam. Właśnie dlatego w Stilo Energy nowym prosumentom zapewniamy 1 rok ubezpieczenia fotowoltaiki za darmo.
5. Zadbaj o regularny serwis instalacji fotowoltaicznej
Nawet najlepiej zaprojektowany system w końcu się zużywa. Szczególnie, jeśli chodzi o wysokie napięcie i temperaturę pracy. Regularnie prowadzone przeglądy i eksperckie pomiary instalacji elektrycznej minimalizują prawdopodobieństwo pożaru. Zaniedbana instalacja fotowoltaiczna pracuje mniej efektywnie, a do tego jest bardziej podatna na awarie i zwarcia.
Pożary fotowoltaiki: prawda, czy fałsz?
To prawda. Pożary fotowoltaiki się zdarzają. Przykładowo w Wielkiej Brytanii przez 7 lat odnotowano tam 58 pożarów budynków z instalacją fotowoltaiczną. 7 lat. Miliony budynków w tysiącach miast. Nie wierz plotkom i mitom przeciwników OZE.
Jeśli jednak zastosujesz chociaż kilka z powyższych wskazówek, zminimalizujesz już i tak niewielkie ryzyko pożaru wywołanego przez instalację fotowoltaiczną. Mikroinwertery, profesjonalna ekipa specjalistów, regularny serwis, ubezpieczenie oraz rzetelny wybór najlepszej, a nie najtańszej, oferty to pierwsze 5 kroków w stronę bezpieczeństwa Twojej rodziny.