
- 27 marca 2020
Jeśli zastanawiamy się nad instalacją fotowoltaiczną, z pewnością dookoła tematu pojawia się w naszej głowie wiele zagadnień, które pragniemy zgłębić jak najdokładniej. Pierwszym ważnym krokiem tuż po wyborze firmy będzie konkretny projekt instalacji fotowoltaicznej. Co taki dokument w sobie zawiera i w jaki sposób wylicza się koszt całego przedsięwzięcia?
Spis treści:
Pierwszy krok: szacunkowa wycena – kalkulator fotowoltaiczny
Bardzo wstępnej wyceny projektu możemy dokonać samodzielnie za pomocą kalkulatora fotowoltaicznego dostępnego online. Przy takich wyliczeniach nie trzeba dysponować żadną skomplikowaną wiedzą. Przez cały proces zostaniemy przeprowadzeni „jak po sznurku”, podając absolutnie podstawowe dane. Zwykle nie musimy też specjalnie wgłębiać się w kłopotliwe szczegóły oparte na konkretnych deklaracjach.
Wystarczy, że wiemy jakie jest nasze miesięcznie zapotrzebowanie na energię elektryczną, co zwykle wynika z płaconych przez nas rachunków przyporządkowanych do indywidualnego gospodarstwa domowego. Należy jednak pamiętać o tym, że przy ostatecznym sporządzaniu finalnego projektu, profesjonaliści będą musieli podejść do tematu dokładniej i uwzględnić znacznie więcej detali.
Wstępnie jednak możemy ogólnie określić wymiary i koszty całego przedsięwzięcia, korzystając kalkulatora Stilo Energy. Zostaniemy zapytani o koszt realnych faktur i po chwili otrzymamy wstępne wyliczenia: z ilu ogniw będzie składać się nasza instalacja i ile na nią wydamy oraz jaką przestrzeń na dachu zajmą panele.
Projekt instalacji fotowoltaicznej: zawartość
Dostępny online kalkulator ma jednak bardzo ogólny charakter. Dobry projekt, sprzężony z odpowiednią umową powinien zawierać znacznie więcej szczegółów, które ułatwią potencjalnemu klientowi działanie i pozwolą jeszcze bardziej cieszyć się z darmowej energii słonecznej.
Cały proces składa się na następujące elementy:
Konsultacja i projekt techniczny
Klient powinien być potraktowany kompleksowo. Przedstawiciel firmy przyjeżdża na spotkanie do klienta, podczas którego wykonywany jest audyt. Profesjonalne badanie powierzchni, na której będzie założony system, to zaawansowane wyliczenia. Możliwe jest ono nawet przy nieobecności klienta na miejscu. Raport z wyliczeń i tak zostanie wdrożony do ogólnego projektu. Poza tym przedstawiciel firmy powinien dokładnie zbadać lokalne warunki, upewnić się, czy instalacja będzie w odpowiedni sposób wystawiona na działanie promieni słonecznych, a może stwierdzić, że istnieje lepsze miejsce do montażu niż sam dach. Konsultacja dotyczy także pomocy przy szukaniu dotacji oraz całego szeregu podpowiedzi i sugestii.
Monitoring
Należy zaznaczyć, że nie chodzi jedynie o sprawdzenie dachu przed instalacją systemu, ale również o regularne monitorowanie go przy funkcjonującej fotowoltaice.
Zestaw fotowoltaiczny
W dużym skrócie składa się on z ogniw, inwertera (lub mikroinwerterów wpinanych bezpośrednio w każdy panel), systemu montażowego i okablowania.
Transport
Zwróćmy uwagę, czy należy on do umowy. Zdarzają się bowiem firmy, które zapewniają wszystko, prócz samego dostarczenia sprzętu. Tak nie powinno być i nie można się na to godzić. Częstokroć bowiem jakiekolwiek uszkodzenia wiążą się z utratą gwarancji lub odpowiedzialnością klienta. Profesjonalna firma powinna zająć się wszystkim od a do z.
Montaż
W żadnym wypadku nie powinniśmy podejmować prób samodzielnego montażu, gdyż wiąże się to z utratą gwarancji. Powinniśmy bezwzględnie egzekwować od firmy nie tylko ostrożnego i zabezpieczonego transportu, ale również profesjonalnej instalacji całego systemu.
Pomoc w uzyskaniu dofinansowania
Jak już wspomniano wyżej, profesjonalny dostawca podpowie nam, jakie są możliwości w ramach pozyskania dofinansowania.