
- 24 marca 2022
Odnawialne źródła zapewniają niskie ceny energii nie tylko gospodarstwom domowym, ale także rolnikom. To oni coraz częściej zgłaszają się do instalatorów, w tym Stilo Energy, o przeprowadzenie audytu energetycznego i montaż dopasowanej instalacji fotowoltaicznej. Wieś posiada duży potencjał rozwoju fotowoltaiki dachowej i gruntowej. Jeśli chcesz obniżyć koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego, nie wahaj się – fotowoltaika chroni skutecznie przed wysokimi cenami energii elektrycznej. Fotowoltaika dla rolnika – to się opłaca.
Rolnictwo w pełni zmodernizowane i zelektryfikowane, bezemisyjne oraz proekologiczne – to wizja wsi przyszłości. W zależności od profilu gospodarstwa rolnego, już dziś rolnicy korzystają z coraz większej liczby urządzeń bazujących na energii elektrycznej, a zapotrzebowanie na energię będzie stale rosło. Tak, rolnicy też odczuwają podwyżki cen energii, co przekłada się na wyższe ceny np. produktów mlecznych czy zbóż. Nie bez powodu w centrum zainteresowania rolników stają się instalacje w OZE, w tym fotowoltaika.
Drugim koronnym argumentem przemawiającym za inwestycją w OZE na wsi jest bezpieczeństwo energetyczne oraz zabezpieczenie się na wypadek przerw w dostawach energii. Osoby mieszkające na wsiach spotykają się często z sytuacjami, kiedy po gwałtownych zjawiskach pogodowych przez kilka godzin lub nawet dni brakuje energii. Przestarzałe sieci elektroenergetyczne nie zdają egzaminu w trakcie ekstremalnych zjawisk. Dlatego fotowoltaika w połączeniu np. z magazynem energii może zabezpieczyć rolnika przed niedoborami energii.
Obecnie prowadzone są dyskusje w UE nad Wspólną Polityką Rolną po 2020 roku (PWR), której celem jest rozwój rolnictwa rentownego oraz przyjaźniejszego środowisku. Wśród celów jest rozwój zrównoważonej produkcji energii elektrycznej oraz wspieranie wdrażania nowych technologii. W Polsce prowadzone są konsultacje publiczne tego dokumentu. PWR na lata 2023-2027 zakłada m.in. wsparcie inwestycji w OZE na rzecz poprawy efektywności gospodarstw rolnych.
Spis treści:
Dofinansowania w programie Agroenergia
Potencjał rozwoju OZE na wsi dostrzega przede wszystkim Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który uruchomił program Agroenergia. Od 1 października w ramach pierwszej części rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy 10-50 kW. Ponadto można starać się o dofinansowanie magazynów energii, ale działających hybrydowo z instalacją OZE. W drugiej części rolnicy mogą starać się o dofinansowanie biogazowni rolniczych do 500 kW, małych elektrowni wodnych oraz magazynów energii.
Ulga inwestycyjna
Warto także wiedzieć, że płatnicy podatku rolnego mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej. Oznacza to, że właściciel gospodarstwa rolnego może odliczyć koszty inwestycji np. w fotowoltaikę od podatku. Ulga jest przyznawana na koniec inwestycji w wysokości 25 proc. kosztów inwestycji, które muszą być udokumentowane (np. fakturami). Ulga może być zastosowana w ciągu maksymalnie 15 lat. Wniosek z odpowiednimi załącznikami należy złożyć do gminy, na terenie której zostały zrealizowane inwestycje. Warto pamiętać, że nie wolno łączyć ulgi z dofinansowaniem z programu Agroenergia.
Instalacje dachowe w pełni bezpieczne dla rolnika i jego majątku
Rolnicy mogą przeznaczyć nieużytki rolne pod instalację farmy fotowoltaicznej w ramach umowy dzierżawy lub postawić na instalację dachową. Ta ostatnia opcja jest najczęściej rozważaną, gdyż rolnik wykorzystuje dużą powierzchnię istniejących już hal, magazynów czy innych pomieszczeń gospodarczych. Obecnie instalowane systemy fotowoltaiczne są w pełni bezpieczne. Stilo Energy montuje instalacje bazujące na mikroinwerterach. Te rozwiązanie w porównaniu do falowników centralnych gwarantuje w pełni bezpieczeństwo przeciwpożarowe, co jest w szczególności kluczowe dla rolników. Niskonapięciowe instalacje to przyszłość fotowoltaiki, którą już dziś zapewnia Stilo Energy, wraz z dedykowanymi rolnikom ubezpieczeniami systemów fotowoltaicznych.
Inwestycja zwraca się już w ciągu 5 lat!
Dla inwestora, którym w tym przypadku jest rolnik, kluczowy jest zwrot inwestycji. Po uwzględnieniu ulgi inwestycyjnej lub dotacji oraz wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych, inwestycja może się zwrócić w ciągu minimum 5 lat. Obecnie Stilo Energy oferuje gwarantowany okres zwrotu z inwestycji. Co to oznacza? W ramach pełnego procesu instalacji paneli, licząc od bezpłatnego audytu po fizyczny montaż. Co więcej eksperci obliczają gwarantowany okres zwrotu z inwestycji, a następnie uwzględniają ten zapis w umowie. Gwarantowany okres zwrotu od Stilo Energy to jedyna tego typu oferta na rynku.
Źródła informacji:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/agroenergia–nowy-nabor-wnioskow