
- 18 listopada 2021
Sukcesywnie zwiększamy nasz udział w rynku B2B! Właśnie podpisaliśmy umowę na realizację dużej elektrowni fotowoltaicznej o mocy ponad 1.000 kWp. Inwestycję zrealizujemy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wartość zlecenia to 2,7 mln zł netto.
Elektrownia fotowoltaiczna Stilo Energy
Zamawiającym jest jeden z największych europejskich producentów specjalistycznych materiałów dedykowanych segmentowi upraw florystycznych i botanicznych. Przewidywana łączna powierzchnia zastosowanych w instalacji modułów to 1,4 ha. Realizacja projektu potrwa ok. 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy, w zależności od przebiegu procedur administracyjnych związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Udzielimy także 12-letniej gwarancji produktowej na zrealizowaną instalację.
– Pozyskanie kontraktu na realizację elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MWp jest potwierdzeniem rozpoczęcia stopniowego zwiększania udziału Stilo Energy w rynku klientów z segmentu B2B. Dodatkowo, zakres tego konkretnego zlecenia jest nie tylko ciekawy, ale także pomoże nam zbudować dodatkową przewagę rynkową. Oprócz tradycyjnych prac projektowych, montażowych czy tych związanych z uruchomieniem instalacji oraz przeszkoleniem personelu, w naszych rękach będą również czynności formalne związane z uzyskaniem stosownych zgód i pozwoleń urzędowych. Dodatkowo, w ciągu kolejnych 12 lat Stilo Energy będzie realizować roczne przeglądy serwisowe wykonanej instalacji. Choć jest to nasz pierwszy projekt tego typu, widzę w jego realizacji istotny potencjał, który z pewnością wpłynie na dalszy rozwój Spółki. Szczególnie w obecnej sytuacji rynkowej – mówi Jarosław Król, Prezes Zarządu Stilo Energy S.A.
Farma fotowoltaiczna, a przydomowa instalacja
Farma fotowoltaiczna (inaczej elektrownia fotowoltaiczna lub elektrownia słoneczna) to wydzielona strefa terenu, na której znajduje się dużej wielkości gruntowa instalacja fotowoltaiczna. Od zwykłej przydomowej instalacji zamieszczonej na gruncie różni się przede wszystkim skalą działania. Żeby lepiej zrozumieć różnice wystarczy, że weźmiemy pod uwagę, że przydomowe instalacje zazwyczaj mieszczą się w zakresie 4-7 kW i składają się z 10-16 paneli. Największa farma w Polsce posiada moc 70 MW, czyli 70 000 kW i zbudowana jest z 155 000 paneli fotowoltaicznych.