
- 30 stycznia 2020
Niby na co dzień spotykamy się z nimi, ale jeśli szkolne lekcje fizyki mamy już dawno za sobą, niekoniecznie te pojęcia dużo nam mówią. Wiemy, że mają związek z elektrycznością, pojemnością baterii w telefonie lub powerbanka, ale przez wzgląd na szum informacyjny dookoła, rzadko zadajemy sobie trud, by weryfikować absolutnie każdą najmniejszą rzecz z jaką się spotykamy. Kiedy mówimy o fotowoltaice owe terminy okazują się jednak być niezbędne. Bez nich nie da się dokładnie zrozumieć wszystkiego tak, jak powinniśmy. Jaka jest jednostka napięcia, mocy energii, natężenia? Czym są wolty, waty albo ampery? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Co to jest wolt, WAT, dżul itp.?
WOLT
symbol: V
Wolt to jednostka napięcia elektrycznego, potencjału elektrycznego oraz siły elektromotorycznej. Jest jednostką układu SI. Jeden wolt to jeden wat podzielony przez jednego ampera. Jak można jeszcze inaczej ująć to pojęcie? Jest to praca o wartości 1J (dżul) wykonana podczas przesuwania ładunku elektrycznego o wartości 1C (kulomb) z jednego punktu do drugiego.
WAT
symbol: W
Wat jest jednostką mocy energii, która również wchodzi w skład układu SI. Jej nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego wynalazcy i inżyniera Jamesa Watta. Jeden W to moc, przy której praca wykonana w czasie jednej sekundy jest równia jednemu dżulowi. W fotowoltaice operuje się wielokrotnością wata, najczęściej kilowatami (kW), przy czym oczywiście jeden kilowat to tysiąc watów.
DŻUL
symbol: J
Dżul to jednostka pracy, energii oraz ciepła w układzie SI. Jego nazwa również pochodzi od nazwiska uczonego, angielskiego fizyka Jamesa Joule’a. Jeden dżul to praca wykonana przez siłę o wartości jednego niutona przy przesunięciu punktu przyłożenia siły o jeden metr.
AMPER
symbol: A
Jest to jednostka natężenia prądu elektrycznego. Tak, jak powyższe, wchodzi w skład układu SI. Jeden amper to oznaczenie, które mówi nam, że w przeciągu jednej sekundy przepływa jeden kulomb ładunku.
AMPEROGODZINA
symbol: Ah
Amperogodzina to miara pojemności, której używa się w stosunku do ogniw galwanicznych, do których zaliczamy między innymi akumulatory elektryczne, w tym także wspomniane wyżej powerbanki. Co nam mówi? Jaka jest zdolność do zasilania przez dany akumulator obwodu elektrycznego prądem o danym natężeniu przez określony czas. Jedna amperogodzina jest w stanie w ciągu godziny być odpowiedzialna za przepływ 3600 kulombów.
KILOWATOGODZINA
symbol: kWh
Kilowatogodzina tak jak dżul, jest jednostką pracy, energii oraz ciepła w układzie SI. Jedna kilowatogodzina odpowiada ilości energii, jaka zostanie zużyta przez godzinę przez urządzenie o mocy 1000 watów (jednego kilowata). Jaki jest jej stosunek do wspomnianego wyżej dżula? Dżul to inaczej watosekunda, a kilowatogodzina jest jej wielokrotnością. To jednostka, z którą spotkamy się najczęściej, mówiąc o panelach fotowoltaicznych, ponieważ jest używana do podawania ilości energii produkowanej przez daną instalację.
Mikroinstalacja fotowoltaiczna do 50kW – co to znaczy
Często spotykamy informacje dotyczące mikroinstalacji fotowoltaicznej do 50kW, czyli teraz wiemy już, że jest to instalacja, która może wytworzyć do 50 kilowatów. Czy to dużo? Jeśli mamy dom jednorodzinny i myślimy o fotowoltaice, to zwykle zapotrzebowanie wynosi w granicach od 10 do 15 kilowatów. Oczywiście wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Niektórzy bowiem mają u siebie niewiele sprzętów, a inni budują nowoczesne domy, w których wszystko sprzężone jest w jeden elektroniczny organizm.
Żeby dobrze obliczyć zapotrzebowanie, musimy wziąć pod uwagę wszystkie urządzenia elektryczne, które mamy zainstalowane w domu lub które w planach mamy kupić. Warto wziąć pod uwagę, że sprzęty, które będą się charakteryzować największym chwilowym poborem prądu to między innymi kuchenka elektryczna, grzejniki, ogrzewanie podłogowe. Z całą pewnością, obliczając ogólny potencjał warto również dodać ewentualny margines błędu. Najlepiej zaokrąglając w górę. Nigdy bowiem nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja za kilka lat.

O czym jeszcze warto pamiętać?
Warto jest być świadomym tego, o czym czytamy, potrafić rozszyfrować symbole, przypomnieć sobie wiedzę z fizyki. Nie musimy jednak martwić się o wszelkie wyliczenia w kwestii fotowoltaiki. Zrobią to za nas specjaliści. Po pierwsze obliczą moc przyłączeniową, której będziemy potrzebować, a także ilość paneli, zaprojektują konstrukcję tak, by panele działały możliwie jak najbardziej wydajnie. Dlatego jeśli planujemy podjąć współpracę z firmą zajmującą się dostarczaniem instalacji fotowoltaicznej, możemy być spokojni o kształt i bezpieczeństwo strukturalne.
Z całą pewnością jednak warto się do wszelkich rozmów przygotować. Wówczas będziemy mieć pewność, że omawiany przez nas temat nie jest nam obcy. Łatwiej sformułujemy stosowne pytania i zrozumiemy odpowiedzi na nie. Jeśli jednak zdarzy się, że o czymś zapomnimy lub coś nie będzie dla nas jasne, wykwalifikowani pracownicy wszystko nam wytłumaczą. W końcu inwestycja w fotowoltaikę nie jest szkolną kartkówką – warto jednak wiedzieć, jaka jest jednostka napięcia i czym różni się wat o wolta.