
- 8 maja 2019
Wymiary paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależą od tego jak dużą mamy powierzchnię dachu lub miejsca, na których chcemy je zamontować, a także od naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Istotny jest również rodzaj dachu.
Wymiary paneli fotowoltaicznych
Około 200 cm x 100 cm x 40 mm
Waga paneli fotowoltaicznych
Około 21,00 kg
Liczba ogniw: 72
Moc paneli fotowoltaicznych
Moc modułu fotowoltaicznego to 380-400 W
Kiedy już podjęliśmy decyzję o pozyskiwaniu taniej i ekologicznej energii produkowanej z wykorzystaniem promieni słonecznych za pomocą paneli fotowoltaicznych, przychodzi moment na zadanie sobie kilku bardziej szczegółowych pytań. Na te ogólniejsze, czyli przede wszystkim: po co nam fotowoltaika? – odpowiedzieć jest stosunkowo nietrudno. Choć na początku trzeba ponieść nieco kosztów inwestycyjnych, celem jest oszczędzanie na prądzie w kolejnych latach po zwrocie inwestycji (z reguły po 6-8 latach). Natomiast problem pojawia się wówczas, kiedy trzeba dobrać odpowiednie wymiary paneli fotowoltaicznych, aby z jednej strony pokryć domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, z drugiej zaś nie przeciążyć dachu, na którym najczęściej panele są instalowane (choć nie jest to regułą).
Dlatego najlepszą odpowiedzią na postawione w tytule pytanie będzie: mądrze. W praktyce będzie to wypadkowa wielkości i konstrukcji powierzchni, na których mają być one ułożone, a także mocy, jaką będziemy chcieli uzyskać.
Przeczytaj również: Dlaczego rolnicy inwestują w fotowoltaikę?
Spis treści:
Szacowanie zapotrzebowania domu na energię
Na samym początku przygody z panelami fotowoltaicznymi należy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: jakie jest zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną? Według statystyk, gospodarstwo domowe w modelu 2+2 (rodzice plus dzieci) zużywa rocznie średnio 1900 kWh, a na obszarach wiejskich nawet 2100 kWh. Następnym krokiem, jaki należy przemyśleć, to czy planowana instalacja fotowoltaiczna ma docelowo pokrywać całość zapotrzebowania, czy tylko jego część. Nie do końca zależy to zawsze od naszej decyzji. Duży wpływ na nią będą mieć również możliwości powierzchniowe i konstrukcyjne dachu lub dobrze nasłonecznionych terenów na powierzchni ziemi. Po określeniu rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną można przystąpić do obliczeń związanych z mocą paneli fotowoltaicznych, jakiej będziemy potrzebować, oraz powierzchni, jaką będą one zajmować.

Wymiary paneli fotowoltaicznych
Wymiary paneli fotowoltaicznych z biegiem lat ulegały stopniowej standaryzacji – w przeciwieństwie do początkowego okresu, kiedy ich wielkość w dużej mierze zależała od danego producenta. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych (60 lub 72, w zależności od rodzaju sprzętu). W chwili obecnej wymiary paneli są do siebie zbliżone, ich szerokość wynosi około 100 cm, a długość około 165-170 cm (grubość to około 40 mm), przy mocy ok. 280 W.
Rzeczą niezwykle istotną jest to, aby przy sprawdzaniu wymiarów poszczególnych paneli fotowoltaicznych upewnić się, że są one podane wraz z przestrzeniami montażowymi. Natomiast jeśli chodzi o wagę, to przeciętnie panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów (najczęściej, choć nie jest to regułą). Z kolei wydajność modułów fotowoltaicznych waha się w granicach 15-17 procent, co jest wynikiem bardzo zadowalającym.
Powierzchnia dachu a instalacja fotowoltaiczna
Mamy już mniej więcej określone wymiary paneli fotowoltaicznych oraz roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego. Teraz możemy przystąpić do obliczeń dotyczących powierzchni dachu, jaka będzie potrzebna pod instalację. Nierzadko moduły fotowoltaiczne będą pokrywać całą dostępną powierzchnię dachu, w innych przypadkach tylko jego część. Duże znaczenie ma też to, czy panele układa się na specjalnych konstrukcjach na dachu płaskich, czy będzie to może spadowy. Musimy sobie odpowiedzieć na pytania: Z jaką ilością okien? Jak rozłożonych? Z czy bez „jaskółek”? itd.. W tym pierwszym przypadku potrzeba zachować odpowiednią odległość między modułami związaną z szerokością strefy cienia. Jeśli instalacja odbywa się na dachu spadowym, moduły można ułożyć bardzo blisko siebie, wypełniając niemal całą jego powierzchnię.
Sposób obliczenia powierzchni dachu, jaka będzie potrzebna pod konstrukcję, jest bardzo prosty. Zakładając, że potrzebujemy mocy generatora fotowoltaicznego na poziomie 5 kW, to z modułami o wymiarach 102 cm x 165 cm i mocy 250 W, potrzebujemy około 35 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Wymiary modułu dzielimy przez moc modułu i mnożymy przez moc generatora. Czyli w zasadzie wychodzi nieco więcej. Prostokątne moduły fotowoltaiczne rzadko kiedy idealnie wypełniają dach, zwłaszcza jeśli jest on pocięty oknami czy „jaskółkami”.
Decyzja należy do nas
Koniec końców rozmiar mikroinstalacji fotowoltaicznej będzie zależał od tego, jaką moc będziemy chcieli uzyskać. W przypadku małych czy średnich przedsiębiorstw siłą rzeczy będą one zajmować nieco większą powierzchnię. W przypadku zaś gospodarstw domowych zapotrzebowanie na prąd często spokojnie pokryją instalacje montowane na dachu, ewentualnie na powierzchni ziemi. Co ciekawe, takie naziemne instalacje również stają się coraz popularniejsze. Na przykład w gospodarstwach rolnych (czasem zastępując nawet działalność rolniczą), ale nie tylko. W każdym razie wstępne obliczenia dotyczące tego, jak wiele miejsca będzie zajmowała ewentualna instalacja fotowoltaiczna, możemy wykonać sami. Wystarczy zebrać podstawowe dane, które dotyczą mocy, wymiarów paneli oraz powierzchni, na której zostaną zamontowane.