
- 4 października 2019
Zabezpieczenie fotowoltaiki ma duże znaczenie z punktu widzenia oczekiwanej wydajności urządzenia, a także jej sprawnego działania. Fotowoltaika staje się z roku na rok coraz bardziej popularna. Wielu z nas decyduje się na małą instalację fotowoltaiczną, która ma zapewnić niezależność energetyczną i zaopatrzyć nasze domostwo w darmowy prąd ze słońca. Jak jednak dbać o panele fotowoltaiczne i jak chronić je przed zniszczeniem?
Spis treści:
Fotowoltaika – najszybciej rozwijający się sektor OZE
Rynek fotowoltaiki jest najszybciej rozwijającym się sektorem Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce i na świecie. Między innymi taka informacja znalazła się w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”, który został stworzony przez Instytut Energetyki Odnawialnej. W tym samym raporcie dowiadujemy się, że znaczna część wszystkich instalacji to mikroinstalacje o mocy do 50kW (ok. 75%), więc takie, na które często decydują się osoby prywatne lub mali przedsiębiorcy.
Szybkiemu rozwojowi fotowoltaiki w Polsce sprzyjały między innymi takie czynniki jak:
- Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa
- Chęć uniezależnienia się od dostawców energii i uniknięcia nieustannych podwyżek cen energii elektrycznej
- Większa dostępność i powszechność rozwiązań fotowoltaicznych (mnogość firm, producentów, informacji)
- Dofinansowania i ulgi (dofinansowania z programów lokalnych, rządowych i unijnych, ulgi podatkowe, korzystne programy kredytowe)
- Możliwość odsprzedawania nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci
- Unormowanie prawne kwestii związanych z fotowoltaiką i odnawialnymi źródłami energii w ogóle
Zabezpieczenie fotowoltaiki – Jak chronić panele fotowoltaiczne przed zniszczeniem?
Z panelami fotowoltaicznymi nie trzeba się obchodzić jak z przysłowiowym jajkiem. W końcu montuje się je głównie na dachach domów, więc muszą wytrzymać całkiem sporo. Codziennie poddawane są różnym warunkom pogodowym, a pod Polskim niebem owe warunki potrafią zmienić się w przeciągu kwadransa. Jednak o czym należy pamiętać, by działały jak najdłużej, najbardziej wydajnie i nie uległy zniszczeniom?
Zabezpieczenie fotowoltaiki gwarancją
Przed zakupem paneli fotowoltaicznych warto zwrócić uwagę na to, jaką gwarancję na nie daje nam producent. W Stilo Energy dajemy gwarancję na 25 lat na panele fotowoltaiczne oraz 20 lat na mikroinwertery. Dlatego, że jesteśmy pewni ich jakości. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że posłużą znacznie dłużej, gdyż wykonane są z najwyższą starannością i przy użyciu najlepszych komponentów.
Odpowiedni montaż paneli
Nie chodzi tu tylko o odpowiedni kąt nachylenia czy umiejscowienie na dachu czy w ogródku, ale również o samą jakość montażu. Dlatego właśnie dokonują go profesjonaliści. Każdy element musi być odpowiednio zamontowany- haki, śruby mocujące, przewody elektryczne do falownika, podłączenie falownika do paneli fotowoltaicznych.
Mycie paneli
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne mycie paneli, pamiętajmy, by nie robić tego w ciągu dnia. Wówczas mogą być zbyt nagrzane, dlatego trzeba poczekać do zmierzchu, aż ostygną. Do procesów oczyszczania nie należy używać żadnych eksperymentalnych chemikaliów. Trzeba korzystać jedynie z dedykowanych środków, choć w większości przypadków zwykła woda powinna wystarczyć. W większości przypadków powinno wystarczyć również samo działanie deszczu. Panele skonstruowane są tak, by być jak najmniej obsługowe. Dlatego potencjalny właściciel nie powinien się specjalnie martwić o ich czystość. Ważne jedynie, by dbać usuwanie liści, czy innych elementów, które mogą zalegać na ogniwach. Jeśli jednak stuprocentową higienę oraz schludność stawiamy na pierwszym miejscu, pamiętajmy by to mycia paneli nie używać ani myjki ciśnieniowej, ani szorstkich narzędzi.
Oczyszczanie paneli fotowoltaicznych
Zimą zrzucamy śnieg, a jak już wspomniano powyżej, gdy nagromadzą się na nich liście, czy pył, również należy go usunąć, bo ma to wpływ na wydajność.
Ubezpieczenie instalacji
Można dodatkowo wykupić ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych. Wówczas jeśli zdarzy się obfite gradobicie, pożar, czy inne zdarzenia losowe, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. Niektórzy oferują również rekompensatę finansową, jeśli instalacja przez jakiś czas nie będzie działać. Zwykle górna granica dni jest określona przez ubezpieczyciela.

Instalacja fotowoltaiczna – instalacja bezobsługowa
Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Przez większość czasu nie musimy się o nic martwić, ani niczego sprawdzać. Kontrolne monitorowanie dostępności światła i bieżące usuwanie ewentualnych zanieczyszczeń, to wszystko, co musimy uczynić w kwestii naszego systemu. Pamiętajmy również, że inicjatywa wspierana jest odgórnie przez liczne programy. Sprytny i czujny właściciel będzie w stanie zredukować koszty w znaczący sposób. Zanim więc zdecydujemy się na montaż ogniw fotowoltaicznych, porozmawiajmy z kompetentnymi osobami, które właściwie doradzą nam w kwestii dotacji. Dzięki temu będziemy w stanie zmniejszyć cenę za instalację nawet więcej niż o połowę.
Jeśli zainteresował Cię temat odnawialnych źródeł energii w postaci fotowoltaiki, które pomogą zaoszczędzić prąd to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.
Przeczytaj też: