
- 20 sierpnia 2019
Fotowoltaika zgłoszenie do sieci – to prostsze niż może się wydawać. W tym artykule opiszemy schemat podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci. Trudno się dziwić temu, że coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiki. Stają się niezależnymi energetycznie producentami i odbiorcami jednocześnie. Jak jednak dokonać zgłoszenia naszej mikroinstalacji do przyłączenia jej do sieci energetycznej? Co należy wiedzieć i jakie dokumenty przygotować?
Spis treści:
Kto i w jakim celu może zgłosić mikroinstalację fotowoltaiczną?
Jak wygląda zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej? Zacznijmy od tego, co uznawane jest za mikroinstalację. Jak sama nazwa sugeruje, jest to mała instalacja zasilana odnawialnym źródłem energii, której łączna moc jest nie większa niż 50kW. Przyłączona może być do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym mniejszym niż 110kW.
W jakim celu zgłaszamy mikroinstalację? Przyłączenie do sieci energetycznej i podpisanie z nią odpowiedniej umowy, umożliwi nam przekazywanie do sieci nadwyżek wyprodukowanego przez nas prądu. Bez zgłoszenia jest to niemożliwe.
Kto może zgłosić chęć przyłączenia? Odpowiedź jest prosta: prosument. Prosument to osoba, która wytwarza energię z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby dzięki posiadaniu mikroinstalacji, ale również mogąca magazynować jej nadwyżki i przekazywać je do sieci energetycznej z możliwością późniejszego odbioru. Może to być zarówno osoba prywatna nie posiadająca działalności gospodarczej, jak i osoba, która prowadzi działalność. W czerwcu 2019 roku rozszerzono definicję prosumenta o małe i średnie firmy, spółdzielnie energetyczne gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
Fotowoltaika i zgłoszenie do sieci – schemat podłączenia paneli
Kiedy już nasza mikroinstalacja fotowoltaiczna jest poprawnie zamontowana przez wykwalifikowanych i uprawnionych pracowników, możemy rozpocząć procedurę przyłączenia jej do sieci. Oto, jak to się odbywa:
- Zgłoszenie instalacji do sieci
Cała procedura zgłoszenia trwa około 30 dni, więc musimy to wziąć pod uwagę, wybierając moment zgłoszenia. Jak to zrobić? Każdy operator może mieć odrobinę inne wymagania dotyczące dokumentów, jednak zwykle poprosi o wypełnienie wniosku, w którym będziemy musieli podać między innymi:
– dane właściciela mikroinstalacji
– określenie rodzaju obiektu i źródła energii pierwotnej (w tym przypadku: fotowoltaika, energia słońca)
– dane techniczne mikroinstalacji
– szacowane obliczenia dotyczących planowanej produkcji energii elektrycznej
Na naszej stronie www znajdziecie stosowne wnioski o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci. Dotyczą one wszystkich najpopularniejszych firm energetycznych: INNOGY, ENEA, TAURON, ENERGA, PGE.
- Weryfikacja zgłoszenia i montaż licznika dwukierunkowego
Po tym jak zakład energetyczny zweryfikuje nasz wniosek, ma on obowiązek nieodpłatnej wymiany licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy. To taki licznik, który nie tylko będzie w stanie wskazać poziom zużytej przez nas energii, ale również tej, którą „oddajemy” do sieci, dzięki czemu możemy na niej dodatkowo zarobić. Więcej o tym, jak działa licznik dwukierunkowy znajdziecie TUTAJ.
- Otrzymanie certyfikatu przystosowania sieci do przyłączenia mikroinstalacji
To etap, w którym operator oficjalnie potwierdza, że wszystko jest w porządku i można dokonać przyłączenia naszej instalacji. To dokument, który będzie potrzebny w następnym kroku.
- Oświadczenie o przekazywaniu informacji do sieci
Zwykle informacje te dotyczą kwartalnych sprawozdań z nadwyżek energii, informowaniu o wszelkich modernizacjach dotyczących naszej mikroinstalacji.
Przyłączenie mikroinstalacji do sieci – czy warto?
Podłączenie paneli fotowoltaicznych to proces, który może wydawać się skomplikowany. Opisany powyżej schemat przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci w praktyce jest jednak dość prosty. Na każdym etapie możemy liczyć na pomoc operatora sieci, a całość nie powinna zająć więcej niż 30 dni. Warto pamiętać, że procedury mogą się nieco różnić w zależności od tego, jaką sieć wybierzemy- może się od nas wymagać mniej lub więcej potrzebnych dokumentów, ale o wszystkim zostaniemy dokładnie poinformowani. Wybrany operator jest zobligowany prawem do bezpłatnego przyłączenia nas do sieci i zainstalowania licznika dwukierunkowego na własny koszt. A co otrzymujemy w zamian?
Fotowoltaika zgłoszenie do sieci a niezależność energetyczna
Jako właściciele rozwiązania fotowoltaicznego możemy nie tylko być niezależni energetycznie, produkując własną energię, żyć ze świadomością tego, że w jakimś stopniu przyczyniamy się do dbania o kondycję naszej planety, ale otrzymujemy również możliwość przekazywania tej energii, której i tak nie bylibyśmy w stanie zużyć, jeśli nie jesteśmy na przykład przygotowani na jej magazynowanie. W efekcie na całości możemy zarobić.
O czym jeszcze należy pamiętać? Jeśli jesteśmy właścicielami instalacji fotowoltaicznej, ale oprócz tego posiadamy turbinę wiatrową i ją również chcielibyśmy podłączyć do sieci energetycznej, należy złożyć osobny wniosek, bowiem jeden wniosek dotyczy tylko jednego rodzaju odnawialnego źródła energii.