
- 24 listopada 2020
Mikroinwertery zrewolucjonizowały branżę fotowoltaiczną. Instalacje fotowoltaiczne z nimi cieszą się coraz większą popularnością. Są to falowniki stworzone z myślą o współpracy z 1, 2 lub 4 modułami fotowoltaicznymi. Czym się charakteryzują i w jakich przypadkach powinniśmy rozważyć ich wybór?
Mikroinwertery w połączeniu z najwydajniejszymi panelami o największej możliwej mocy to gwarancja stworzenia nawet o kilkadziesiąt procent bardziej efektywnej instalacji fotowoltaicznej. Kluczem do zbudowania wydajnego systemu jest wybór najlepszych komponentów. I tak spośród dostępnych na rynku mikrofalowników najlepsze i najwydajniejsze oferuje firmy APsystems.
Spis treści:
Mikroinwertery APsystems – najważniejsze informacje[1]
Instalacje fotowoltaiczne oparte na technologii mikofalowników firmy APsystems to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą optymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje fotowoltaika.
W systemach, które oparte są o mikroinwertery, panele PV pracują równolegle, a nie jak w przypadku falowników centralnych – szeregowo. Dzięki temu każdy moduł pracuje zawsze zmaksymalną dostępną mocą. A to z kolei sprawia, że łącznie produkują dużo więcej energii. To najważniejsza korzyść, jaką daje zastosowanie mikroinwerterów.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że w typowej szeregowej instalacji zacienienie nawet jednego ogniwa niekorzystnie wpływa na pracę całego systemu, co finalnie wiąże się z obniżeniem produkcji energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. Natomiast w przypadku mikroinwerterów APsystems każdy moduł PV pracuje niezależnie od innych. Dzięki temu zacienienie, uszkodzenie czy inny problem jednego z modułów wiąże się ze spadkiem produkcji energii tylko w tym jednym module, zaś cała instalacja i pozostałe jej elementy pracują w dalszym ciągu z optymalną mocą.
Mikroinwertery APsystems
Mikroinwertery APsystems w połączeniu z dobrej jakości modułami fotowoltaicznymi umożliwiają w warunkach pogodowych panujących w Polsce produkcję energii elektrycznej wyższą nawet o 15%. Każdy z modułów pracuje autonomicznie, dzięki czemu jest on także oddzielnie monitorowany. Dodatkowo specjalna aplikacja pokazuje parametry pracy każdego modułu z osobna, co jest bardzo ważne w kontekście szybkiego reagowania na ewentualne anomalie.
Mikrofalowniki APsystems są małe, wytrzymałe oraz odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne – spełniają tym samym normę IP67. Dzięki temu można mocować na zewnątrz budynku bezpośrednio pod modułami. Takie rozwiązanie sprawia, że można zaoszczędzić miejsce w domu. Ułatwia to także chłodzenie oraz sprawia, że pracujące urządzenie jest oddalone od mieszkańców. Położenie na zewnątrz nie powoduje emisji hałasu ani ciepła. Mikrofalowniki APsystems standardowo mają gwarancje na 10 lat, lecz istnieje możliwość przedłużenia jej do 20 lat.

Najważniejsze zalety mikroinwerterów APsystems[2]
Wśród najważniejszych zalet mikrofalowników należy wymienić:
- możliwość większej produkcji prądu niż w przypadku instalacji z falownikiem centralnym,
- zarządzanie pojedynczymi panelami lub grupą paneli, co rozwiązuje problem dachów wielopołaciowych, skomplikowanych oraz częściowo zacienionych,
- gwarancja bezpieczeństwa dzięki temu, że nie występuje napięcie prądu stałego wyższego niż 60 V,
- możliwość monitoringu pojedynczych modułów – łatwiejsza diagnostyka oraz konserwacja,
- montaż bezpośrednio na dachu – nie zajmują przestrzeni w domu,
- brak uciążliwego hałasu, co ma miejsce przy falowniku centralnym,
- małe rozmiary i waga – mniejsze od kartki papieru A4, ważące mniej niż 4,5 kg,
- łatwa rozbudowa instalacji fotowoltaicznej w przyszłości,
- wieloletnia gwarancja producenta.
Mikroinwerter QS1 od APsystems
Mikroinwerter QS1 od APsystems daje możliwość połączniaaż do czterech modułów, każdy z niezależnym MPPT (Maximum Power Point Tracking). MPPT jest mechanizmem, którego zadaniem jest znalezienie momentu, podczas którego mikrofalownik generuje największą moc. Moment ten nazywany jest punktem mocy maksymalnej (MPP).Położenie tego punktu zależne jest od takich zmiennych jak:
- natężenie promieniowania słonecznego,
- temperatura otoczenia,
- płaszczyzna położenia.
W tradycyjnych falownikach występuje jeden MPPT na cały łańcuch, natomiast w przypadku mikrofalowników APsystems każdy panel ma swój własny MPPT. Dzięki temu może działać z maksymalną mocą i w pełni niezależnie od warunków zewnętrznych oraz od innych paneli. Aby mikrofalowniki działały efektywnie montuje się waz z nimi moduł komunikacji. Do mikrofalownika APsystemsQS1 dołączany jest moduł komunikacji ECU-C. W instalacjach z mikroinwerterami, podobnie jak w innych w rozproszonych instalacjach do generowania prądu, stosowane są także profile SUNSPEC. Zawierają one obszerny rekord wartości pomiarowych i parametrów.
Pod względem bezpieczeństwa APsystems również należą do światowej czołówki. Wszystko za sprawą braku wysokiego napięcia DC, co znacząco wpływa na zminimalizowanie ryzyka awarii.
Wraz z wyborem mikroinwerterów APsystems właściciele instalacji fotowoltaicznych zyskują też dodatkowe narzędzia do monitoringu działania całej sieci. Kontrola wydajności jest bardzo dokładna, ponieważ mikrofalowniki odpowiadają za poszczególne moduły lub ich grupy. Co ważne, monitoring możliwy jest z każdego miejsca na ziemi, ponieważ do mikrofalowników APsystems można zainstalować w smartfonie aplikację, dzięki której gdziekolwiek jesteśmy, widzimy aktualną wydajność instalacji. Dodatkowo producent daje dziesięcioletnią gwarancję na swoje produkty, którą opcjonalnie możemy wydłużyć do nawet dwudziestu lat. To solidna ochrona naszego sprzętu na lata.

Poniżej najważniejsze dane techniczne mikrofalownika APsystems QS1:
Sygnał wejściowy (DC):
- zakres napięć MPPT – 22 V – 48 V,
- zakres napięć roboczych – 16 V – 55 V,
- maksymalne napięcie wejściowe – 60 V,
- napięcie startowe – 20 V,
- maksymalny prąd wejściowy – 12 A × 4,
- maksymalny prąd powrotny do sieci – 0 A.
Sygnał wyjściowy (AC):
- maksymalna ciągła moc wyjściowa – 1200 W,
- nominalne napięcie wyjściowe / zakres – 30 V / 184-253 V,
- regulowany zakres napięcia wyjściowego – 160 V – 278 V,
- maksymalny ciągły prąd wyjściowy – 5,22 A,
- prąd rozruchowy – 12,5 A,
- nominalna częstotliwość wyjściowa / zakres – 50 Hz / 48–51 Hz,
- regulowany zakres częstotliwości wyjściowej – 45,1 Hz – 54,9 Hz,
- współczynnik mocy – > 0,99,
- całkowite zniekształcenia harmoniczne – < 3%.
Wydajność:
- wydajność szczytowa – 96,5%,
- nominalna wydajność MPPT – 99,5%,
- nocne zużycie energii – 30 mW.
Dane mechaniczne:
- zakres temperatur otoczenia podczas pracy – -40°C do +65°C,
- zakres temperatur otoczenia podczas przechowywania – -40°C do +85°C,
- wymiary (SZ × W × G) – 281 mm × 231 mm × 41,3 mm,
- waga – 4,5 kg,
- maksymalny prąd magistrali AC – 20A,
- miejsce montażu – na zewnątrz – IP67,
- stopień klasyfikacji zanieczyszczenia – PD3,
- chłodzenie – konwekcyjne – bez wentylatorów,
- operacyjny zakres wilgotności względnej – 4%~100%,
- maksymalna wysokość – < 2000 m,
- kategoria przepięcia – OVC II dla fotowoltaicznego obwodu wejściowego, OVC III dla obwodu zasilania.
Funkcje:
- komunikacja – bezprzewodowa,
- typ transformatora – transformator wysokiej częstotliwości, izolowany galwanicznie,
- monitoring – online, za pośrednictwem portalu EMA*,
- gwarancja – 10 lat – standardowa, 20 lat – opcjonalna.
Certyfikaty i normy:
- Normy bezpieczeństwa oraz EMC – EN 62109-1, EN 62109-2, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61000-6-4,
- Zgodność z normami sieci – VDE0126-1-1/A1 VFR2014, ERDF-NOI-RES_13E, UTE C15-712-1, EN50549-1: 2019.
Mikrofalowniki firmy APsystems to bezpieczne i efektywne rozwiązanie, które będzie służyć przez wiele lat. Zaawansowana, wydajna technologia mikroinwerterów fotowoltaicznych APsystems to optymalne rozwiązanie dla domowych i komercyjnych instalacji PV.
[1] Źródło: /poznaj-przewagi-mikrofalownikow/?gclid=Cj0KCQjwoJX8BRCZARIsAEWBFMLbJUFcx-ojICAWAe_kyYfyhZkhfSLDI7P9qsJEi0KGKGf1unIuLBgaAgG5EALw_wcB
[2] Źródło: /poznaj-przewagi-mikrofalownikow/?gclid=Cj0KCQjwoJX8BRCZARIsAEWBFMLbJUFcx-ojICAWAe_kyYfyhZkhfSLDI7P9qsJEi0KGKGf1unIuLBgaAgG5EALw_wcB