
- 25 listopada 2020
Program Mój Prąd jest ogólnopolskim programem dofinansowującym zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. W ramach tego programu osoby fizyczne mogą złożyć wniosek o wsparcie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Kwota dofinansowania, którą można uzyskać to ok. 5 tys. zł na instalację. Program ma działać w latach 2019-2025, a jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Spis treści:
Czy w 2021 roku nastąpi III nabór do programu MÓJ PRĄD?
Mimo, że drugi nabór zaplanowano do 18 grudnia, pula środków skończyła się już na początku listopada bieżącego roku. Jednak NFOŚiGW zamiast zamknąć nabór postanowił powiększyć pulę o dodatkowe 100 milionów. Co jednak z osobami, które nie zdążą złożyć wniosku w tym terminie? Fundusz potwierdził, że będą kontynuować program w 2021 roku.
Co z wnioskami, które nie zakwalifikują się do dofinansowania jeszcze w tym roku?
Według wypowiedzi Rzecznika Prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wnioski nie zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru. Prawdopodobnie wniosek będzie można złożyć w kolejnym naborze. Zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie programu Mój Prąd, okres kwalifikowalności kosztów to 23.07.2019r – 31.12.2025 r., przy czym data przyłączenia instalacji do sieci nie może być wcześniejsza niż 23.07.2019 r.
Podejrzewamy, że każda osoba inwestująca w fotowoltaikę do końca roku, która nie załapie się na obecny nabór, a spełni wymagania kolejnego, otrzyma dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd.
Warunki przystąpienia do III naboru programu Mój Prąd
III nabór programu został zapowiedziany na pierwszą połowę 2021 roku, jednak jego warunki nie zostały jeszcze określone. Według wypowiedzi Rzecznika Prasowego NFOŚiGW rozpoczęły się już prace nad wyznaczeniem zasad kolejnej edycji programu. Brane są również pod uwagę możliwości uatrakcyjnienia dotychczasowej oferty, tak by zachęcić prosumentów do stosowania rozwiązań hybrydowych takich jak montaż paneli fotowoltaicznych wraz z magazynem energii.
Zasady obowiązujące w II naborze
Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób fizycznych, które wytwarzają energię na własne potrzeby i mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z oddaniem do sieci energii elektrycznej, która tworzy się w mikroinstalacji. Dotacja, czyli bezzwrotna pomoc, może objąć do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na instalację. W celu uzyskania dotacji na kolejną, odrębną, instalację należy złożyć kolejny wniosek.
Podstawowym warunkiem, który pozwala skorzystać z tego dofinansowania jest to, że koszty związane z zakupem instalacji musimy ponieść po 23 lipca 2019 r. Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić przy ubieganiu się o dofinansowanie – instalacja nie mogła zostać przyłączona do sieci przed 23 lipca 2019 r. Instalacja nie można równocześnie finansować z innych programów. Dofinansowanie obejmuje instalacje od 2 kW do 10 kW.
Aktualnie wnioski można składać na dwa sposoby. W wersji papierowej, wyłącznie przez pośrednika sprzedaży jakim jest Stilo Energy, bądź indywidualnie w formie elektronicznej przy użyciu podpisu zaufanego lub e-dowodu.
We wniosku o dofinansowanie należy uzupełnić:
- Dane wnioskodawcy (dane identyfikacyjne, adres zamieszkania, dane rachunku bankowego na który ma być przekazane dofinansowanie).
- Dane instalacji (informacja o własności instalacji, lokalizacja instalacji, dane techniczne instalacji).
- Oświadczenie o zgodności beneficjenta z programem priorytetowym.
- Informacje o załącznikach (podać liczbę złożonych załączników do wniosku).
Pomoc przy procedurze składania wniosku o dofinansowanie można uzyskać w różnych organizacjach. Możesz ją uzyskać w firmie Stilo Energy, która zajmuje się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych.
Wnioski przyjmują w trybie ciągłym. Aktualny, II nabór, trwa do 18 grudnia 2020 roku.
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
Fotowoltaika to technologia, która w ostatatnich latach stała się bardzo popularna. Coraz więcej osób fizycznych decyduje się na produkcję własnej, zielonej energii elektryczne. Z pewnością zakup instalacji fotowoltaicznej to pierwszy krok w kierunku uzyskania niezależności energetycznej.
Zalety fotowoltaiki
Zakup i montaż własnej instalacji fotowoltaicznej generuje dwie, główne zalety. Przede wszystkim jest to rozwiązanie ekologiczne – nie ma elektrowni czystszej niż słoneczna. Ogniwa zawarte w panelach zamieniają promienie słoneczne w 100% zieloną energię elektryczną – to zdecydowanie krok milowy w kierunku ochrony środowiska.
Drugą zaletą inwestycji we własną elektrownię słoneczną są wysokie oszczędności. Wraz z zamontowaniem paneli fotowoltaicznych znikną wysokie rachunku za prąd. Jest to zdecydowanie odpowiedni krok, aby uchronić się przed nieuniknionymi podwyżkami cen energii elektrycznej.
Pewna inwestycja w niepewnych czasach
Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która jest korzystna zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Inflacja, czyli malejąca wartość pieniądza sprawia, że warto inwestować. Własna elektrownia fotowoltaiczna to pewna inwestycja, która potrafi zwrócić się nawet w ciągu 5 lat! Po tym okresie, w każdym kolejnym roku, nasze panele generują nam czyste oszczędności.