
- 25 czerwca 2021
Tylko w 2020 roku w Polsce aż 56 500 osób zdecydowało się zainwestować w pompy ciepła. Nie ma już żadnych wątpliwości. Popularność zielonej energii w naszym kraju wyraźnie rośnie wraz ze zwiększającą się świadomością ekologiczną Polaków. Coraz więcej Polaków przekonuje się, że wykorzystanie OZE w codziennym życiu to nie chwilowy trend, a rozwiązanie przyszłości. Czy warto wyposażyć dom w pompę ciepła?
Zdecydowanie warto. Nowoczesne systemy ogrzewania pozwalają żyć w zgodzie z naturą i generować naprawdę pokaźne oszczędności. Aby jednak inwestycja w pompę ciepła miała sens, przed podjęciem decyzji warto sprawdzić jej efektywność i klasę energetyczną. Czytaj dalej i dowiedz się, jak mierzyć efektywność pompy ciepła, jak konstrukcja urządzenia oraz warunki zewnętrzne wpływają na skuteczność jej pracy, a także co to jest współczynnik COP.
Spis treści:
Co to jest współczynnik COP?
COP (ang. Coefficient of Performance) to współczynnik efektywności pompy ciepła. Bardziej po polsku? To stosunek wygenerowanego ciepła do wykorzystanego prądu.
Jak to działa? Im mniej energii elektrycznej pobiera pompa ciepła i im więcej ciepła oddaje do ogrzania np. domu jednorodzinnego lub firmy, tym większa wartość COP. Im wyższy wskaźnik COP, tym lepiej – montaż pompy ciepła bardziej Ci się opłaca. Jeśli do tego cały domowy system energetyczny uzupełnia instalacja fotowoltaiczna, to okazuje się, że ogrzewamy dom prawie za darmo. A do tego zyskujemy czas i pieniądze.
Wartość COP zależy od kilku czynników – przede wszystkim od elementów konstrukcji pompy ciepła. O tym za chwilę.
Jak zmierzyć współczynnik COP?
Współczynnik COP można opisać wzorem: COP = QHP / EEL, gdzie QHP to ilość ciepła, oddawana przez pompę, podzielona przez ilość energii elektrycznej, której pompa potrzebuje do wygenerowania ciepła. Im wynik jest wyższy, tym lepiej. Im bliższy wyniku “1”, tym mniej się to opłaca. COP na poziomie “5” to już naprawdę bardzo rentowna pompa ciepła.
Jak porównać ze sobą kilka modeli pomp ciepła? Zrób dobry research i sprawdź, która z nich ma najwyższy poziom COP, a także porozmawiaj z ekspertem ds. OZE.

Uwaga: w Stilo Energy audyt energetyczny dla Twojego domu lub firmy otrzymasz za darmo bez żadnych zobowiązań. Napisz do nas i umów się na konsultację z ekspertem Stilo Energy. |
Klasa energetyczna pompy ciepła a komponenty
Co ma największy wpływ na efektywność pompy ciepła i jej klasę energetyczną? Komponenty pompy ciepła. Przede wszystkim sprężarka, dzięki której możesz regulować moc grzewczą pompy. Do tego zawór rozprężny i wymiennik płytowy. Im mniej energochłonne są te komponenty, tym wyższa klasa energetyczna i tym niższe koszty eksploatacji.
Jaka klasa energetyczna dla pompy ciepła?
Klasa energetyczna to znacznik, który otrzymuje każde urządzenie elektryczne. Znasz go z pewnością i nieraz widziałeś etykiety z klasą energetyczną na nowo kupionym telewizorze, czy lodówce. Tutaj jest podobnie. Klasa energetyczna A to absolutne minimum, jeśli chodzi o zamówienie pompy ciepła.
Pompy ciepła Stilo Energy
Wysoka klasa energetyczna A++, najwyższej jakości komponenty, wysoki poziom COP (5,33), możliwość zasilania z fotowoltaiki i dotacje na pompy ciepła nawet do 13 500 PLN. O połowę niższe koszty ogrzewania domu niż w przypadku ogrzewania domu gazem. Ekologiczne ciepło zamiast wysokich rachunków za prąd i gaz. Brzmi jak plan? To możliwości i wskaźniki, które zapewniają pompy ciepła od Stilo Energy.
Jeśli chcesz wykorzystywać naturalne, odnawialne źródła energii w Twoim domu lub firmie, kliknij i dowiedz się więcej o możliwościach, jakie dają pompy ciepła Panasonic i Immergas, które montujemy każdego roku w tysiącach domów w całej Polsce.