
- 5 lipca 2021
W Polsce działa już kilkaset tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Większość z nich to przydomowe systemy PV małych inwestorów, którzy znaleźli prosty i bezpieczny sposób na efektywne oszczędzanie i ulokowanie dodatkowych środków. I mieli rację. Dziś inwestycja w fotowoltaikę to świetny sposób na zwrotem na poziomie kilkunastu procent rocznie.
Ale, ale! Minimum 50% z nich nie wykorzystało wszystkich możliwości, jakie dobrze zna mądry inwestor. Poznaj 5 punktów, które powinny znaleźć się na Twojej inwestycyjnej check liście, jeśli planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej.
Spis treści:
1. Skorzystaj z dotacji na fotowoltaikę Mój Prąd 3.0
Dotychczas z programu Mój Prąd skorzystało 220 tysięcy prosumentów. Tylko i aż. To mniej niż połowa wszystkich producentów – konsumentów energii elektrycznej. Dotacje na fotowoltaikę naprawdę istnieją i warto z nich korzystać.
Od 1 lipca 2021 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór zgłoszeń do trzeciej edycji programu Mój Prąd. Do zdobycia jest 3000 złotych. Taka kwota z pewnością sprawi, że inwestycja w fotowoltaikę szybciej się zwróci, więc nie odpuszczaj i działaj.
2. Połącz instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła
Inwestycja w fotowoltaikę to pierwszy krok, ale prosumenci bardzo często zapominają o pompach ciepła i innych urządzeniach, które generują ogromne oszczędności. Dopiero kompletny system PV z panelami fotowoltaicznymi na dachu, pompą ciepła wewnątrz domu i ładowarką do samochodu elektrycznego w garażu lub na podwórku naprawdę zmienia oblicze domowego budżetu. Prąd, światło, ogrzewanie, ciepła woda, “paliwo” do samochodu – i to wszystko za darmo? Tak, to możliwe!
3. Pamiętaj o uldze podatkowej na fotowoltaikę
Ulga termomodernizacyjna na zakup instalacji fotowoltaicznej to kolejne narzędzie finansowe mądrego inwestora. Jako właściciel domku jednorodzinnego możesz liczyć nawet na 53 000 złotych odliczenia od podatku dochodowego. Ulga na fotowoltaikę to tylko potoczna nazwa tego rozwiązania. W ramach poniesionych na termomodernizację domu kosztów mogą pojawić się m.in. wymiana okien, czy pompy ciepła.
4. Podpisz umowę z dystrybutorem prądu “na starych” zasadach do końca 2021 roku
Wciąż zastanawiasz się, czy warto inwestować w instalację fotowoltaiczną? Jeśli tak, to zdecydowanie warto się pospieszyć. Już niedługo wejdą w życie nowe zasady rozliczania prosumentów. W skrócie: do tej pory nadwyżki prądu wyprodukowane latem, gdy słońca jest więcej, można było wykorzystywać np. zimą, gdy zużycie jest bardzo wysokie, a energii słonecznej jest zdecydowanie mniej. W nowym systemie rozliczeń trzeba będzie odsprzedawać na bieżąco nadwyżki dystrybutorowi po cenach hurtowych, a następnie odkupić je w razie potrzeby w cenie detalicznej.
Nie jest to dobra zmiana. Jak jej uniknąć? Zamów projekt, montaż i uruchomienie fotowoltaiki przed wprowadzeniem zmian, a przez najbliższe 15 lat możesz dalej rozliczać się “po staremu”. Jest o co walczyć. Według obliczeń ekspertów zaoszczędzisz rocznie nawet 1000 złotych.
5. Znajdź dobrego, merytorycznego partnera technologicznego
Wszystkie cztery powyższe punkty wymagają odpowiedniego wsparcia. Zarówno od strony formalnej, jak i technicznej. Dotacje na fotowoltaikę i ulga termomodernizacyjna to spora porcja “papierologii”. Podstawą dobrze zaprojektowanej, sprawnej, bezawaryjnej instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła jest dokładny audyt energetyczny, indywidualny projekt fotowoltaiki i najwyższej jakości komponenty.
Inwestorze! Jeśli myślisz o fotowoltaice jak o sposobie na oszczędności i efektywną lokatę kapitału? Dobrze trafiłeś! Jako Stilo Energy chętnie pomożemy Ci we wszystkich pięciu krokach.
Napisz do nas, a otrzymasz:
- audyt energetyczny,
- projekt instalacji fotowoltaicznej, dopasowany do Twoich potrzeb i historii zużycia energii elektrycznej,
- szybki, profesjonalny i terminowy montaż fotowoltaiki przed końcem 2021 roku i wsparcie w zakresie podpisania umów z dystrybutorem “na starych”, lepszych zasadach,
- dostęp do eksperta, który pomoże Ci w pozyskaniu dotacji na fotowoltaikę z programu Mój Prąd 3.0.
Dobry pakiet? Jeśli tak to nie zwlekaj i porozmawiajmy o tym, czy inwestycja w fotowoltaikę w Twoim przypadku ma sens. 🙂