
- 24 września 2019
Mycie paneli fotowoltaicznych wspomaga ich konserwację i może mieć pozytywny wpływ na sprawność ich działania, jednak nie jest konieczne – instalacja fotowoltaiczna jest samowystarczalna – oczyszcza się podczas opadów deszczu lub śniegu. Jednak jeśli chcesz dodatkowo zadbać o swoją instalację to dowiedz się jak poprawnie czyścić swoje ogniwa. Coraz więcej ludzi decyduje się na panele fotowoltaiczne. Taka mikroinstalacja fotowoltaiczna sprawia, że nie tylko stajemy się niezależni energetycznie i przyczyniamy się do lepszego funkcjonowania środowiska naturalnego, ale również daje nam możliwość odsprzedania nadwyżki prądu do sieci energetycznej. Tylko od nas zależy na jaki model postępowania się zdecydujemy. Sam zakup i instalacja to jednak nie wszystko. O panele fotowoltaiczne, jak o wszystko w życiu , trzeba należycie dbać, trzeba je regularnie myć i konserwować. Niniejszy tekst rozwiewa pewne wątpliwości na tym polu i odpowiada na podstawowe pytania.
Spis treści:
Mycie paneli fotowoltaicznych – jak czyścić ogniwa?
Panele fotowoltaiczne, to zasadniczy komponent większej instalacji, należącej do szerszego grona koncepcji powiązanych z nowoczesnym pozyskiwaniem energii. W naszych czasach potrzebne są rozwiązania, które nie tylko funkcjonują wedle bardziej logicznego i ergonomicznego modelu finansowego, ale również cechują się mniej inwazyjnym wpływem na środowisko naturalne. Tego typu system jest jednym z popularnych ostatnio odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika opiera się o wyżej wspomniane panele, które zwykle instaluje się na nasłonecznionej części dachu lub wolnym fragmencie działki. System wyłapuje światło słoneczne (działa z różną efektywnością, w zależności od pogody) i przetwarza je na prąd elektryczny. Taki sam, jaki płynie w naszych zwykłych gniazdkach.
Przeczytaj: Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku
Stilo Energy to profesjonalny dostawca takiej usługi jest w stanie pomóc nam od początku, do końca, czyli zarówno na poziomie doradczym, prawnym, jak i praktycznym. Innymi słowy nie tylko zainstaluje nam system, ale również wesprze w każdym najmniejszym szczególe, by zoptymalizować daną opcję pod konkretną sytuację oraz nasze warunki i preferencje.
Na dalszym etapie posiadacz systemu będzie musiał podjąć decyzję, czy samodzielnie zadba o higienę instalacji, czy zleci to profesjonalnej firmie. Wszystko oczywiście zależy od umowy, jaka zostanie zawarta. Prawidłowe dbanie o panele, to nie tylko kwestia estetyczna. Odpowiednia konserwacja ma wpływ na ich wydajność- nawet o ok. 15%! Przyczyn zabrudzeń może być wiele: zadymienie, pyły z pobliskich pól, nieczystości pochodzenia zwierzęcego, czy roślinnego. Dowiedz się jak myć panele fotowoltaiczne!
Czyszczenie paneli – poradnik
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie systemu fotowoltaiki, musimy pamiętać o kilku istotnych aspektach. W ten sposób nie tylko zoptymalizujemy jego wydajność, ale również będziemy mieć pewność, że nie utracimy gwarancji, jaką zapewnia producent. Dlatego część klientów wybiera bardziej wygodną opcję, która polega na opiece nad systemem ze strony dostawcy usługi. Ale istnieje też spora grupa ludzi, która nie boi się fizycznej roboty, dysponuje odpowiednią ilością wolnego czasu, sprzętem oraz smykałką do popularnego znów ostatnio „zrób to sam”, tyle, że występującego pod anglojęzycznym skrótem „DIY”.
Mycie paneli fotowoltaicznych – czego użyć?
– Najlepiej stosować specjalistyczne, dedykowane środki do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, które często polecane są przez samego producenta.
– Jeśli zdecydujemy się jednak na bardziej domową i samodzielną metodę wystarczy ostrożnie przyrządzony, delikatny roztwór wody z octem, którym możemy umyć ogniwa fotowoltaiczne.
– Musimy również pamiętać o dobrze dobranych akcesoriach czyszczących, takich jak miękka gąbka lub miękka szczotka. Dlatego nie oszczędzajmy na tych aspektach i zaopatrzmy się w sprzęty jak najbardziej profesjonalne i odpowiednie. W końcu będą nam one służyć przez wiele lat.
Czego unikać do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?
– Zła wiadomość dla wielu gospodarzy. Nigdy nie myjemy paneli przy pomocy myjki ciśnieniowej, instalacja fotowoltaiczna jest dość delikatna, można ją uszkodzić, na przykład wyrywając kable. Pamiętajmy o tym, że żaden deszcz nie jest tak silny jak myjka ciśnieniowa.
– Dobra wiadomość jest taka, że wyżej wspomniany deszcz często „robi robotę” i jeśli występuje regularnie, dba o naszą instalację „na co dzień”.
– Nie używamy do czyszczenia innych środków niż wymienione poniżej, gdyż to również grozi uszkodzeniem instalacji.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
– Musimy, oczywiście, zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dla osoby myjącej, gdyż zwykle system znajduje się na dachu, więc istnieje ryzyko wypadku. Nie musi być to profesjonalny sprzęt alpinistyczny, ale pamiętajmy o niezbędnych podstawach.
– Postępujemy delikatnie, z zachowaniem wszelkich koniecznych środków ostrożności.
– Wybierzmy również odpowiednią porę doby, starając się nie konserwować paneli w ciągu dnia. Najlepiej jest wybrać wieczorną porę, kiedy panele ostygną, gdyż za dnia się nagrzewają.
Kiedy warto wyczyścić panele?
– Gdy są zauważalnie brudne.
– Rutynowo dwa razy do roku, najlepiej wiosną (po okresie jesienno-zimowym) oraz latem, szczególnie w końcówce lata, zaraz po żniwach.
– Jeśli chcemy cieszyć się pełną mocą instalacji przez długie lata. Dodatkowo istnieje jeszcze jeden walor: dom z czystymi panelami wygląda lepiej niż brudnymi.
Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki to zachęcamy do skorzystania z formularza dostępnego na stronie głównej.
Zobacz też: