
- 18 lutego 2021
Przydomowa instalacja fotowoltaiczna generuje mnóstwo energii ze słońca. W wielu przypadkach na Twoim dachu powstaje o wiele więcej prądu, niż jesteś w stanie w ogóle wykorzystać. Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej? Jak rozliczać nadwyżki prądu z fotowoltaiki? Czy da się je sprzedać?
Spis treści:
Nadwyżki prądu w instalacji fotowoltaicznej – co zrobić?
Panele fotowoltaiczne w Twoim budynku generują największe nadwyżki prądu w lato i w południe. Ty zaś największej mocy potrzebujesz zimą, a do tego o poranku i wieczorem, gdy większość czasu spędzasz z rodziną w domu. Jak pogodzić te różne pory roku i dnia w taki sposób, aby maksymalnie efektywnie wykorzystać prąd z instalacji fotowoltaicznej? Tu przydadzą Ci się nadwyżki energii, które zgromadzisz w okresie słonecznej hossy i wykorzystasz w dobie zimowej bessy.
Do tematu nadwyżek prądu z fotowoltaiki trzeba podejść z rozwagą. Z założenia instalację PV powinno się projektować w taki sposób, aby idealnie i optymalnie wypełniała zapotrzebowanie energetyczne w domu lub w firmie. Przez całą dobę i przez cały rok. Ma produkować nie za dużo, ale i nie za mało prądu. To najprostsze i idealne rozwiązanie, o które powinno się zadbać jeszcze na etapie projektowania i wyceny instalacji fotowoltaicznej. Im lepiej dostosowana jest instalacja do Twoich potrzeb, tym mniej strat energii. To punkt nr 1. A inne? Co zrobić, jeśli jednak nadwyżki prądu występują, a nawet są mile widziane?
Sposoby na nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej
- Więcej energii ze słońca? No to czas na większe zużycie na to, co jest Ci naprawdę potrzebne – duże nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej możesz wykorzystać i w domu i w firmie na wiele sposobów. Dostosuj zużycie energii do ilości, które generuje Twoja instalacja PV. Podłącz do instalacji domową klimatyzację, system podgrzewania wody lub pompę ciepła. Zmień auto na samochód elektryczny i ładuj go w domu praktycznie bez dodatkowych kosztów.
- Instalacja fotowoltaiczna on-grid – za sprawą net-meteringu, odpowiedniego podłączenia instalacji PV do zewnętrznej sieci energetycznej i dobrze skonstruowanej umowy z dostawcą możesz wprowadzać nadwyżki prądu do sieci. System ogniw fotowoltaicznych ma najpierw zaspokoić potrzeby Twojego gospodarstwa, a resztę prądu odesłać do wspólnej sieci. Licznik dwukierunkowy przez cały rok monitoruje, ile prądu wykorzystałeś, a ile “oddałeś” do wspólnego użytku. Potem, już jako prosument, możesz odebrać 80% przesłanej do sieci energii np. zimą lub wieczorami, gdy zużycie jest o wiele większe. Nadwyżki prądu mogą maksymalnie obniżyć Twoje rachunki za energię elektryczną do niezbędnego minimum.
Dlaczego tylko 80%? W instalacjach fotowoltaicznych o mocy poniżej 10 kWp (czyli większości przydomowych instalacji w Polsce) za jedną kilowatogodzinę nadwyżki energii przesłanej do sieci możesz odebrać w ostatecznym rozrachunku 0,8 kWh. Gdzie podziało się 20%? Zakład energetyczny ponosi dodatkowe koszty, związane z obsługą całej instalacji, serwisem, czy opodatkowaniem sprzedaży prądu. Z tego powodu od 2016 roku wprowadzono system opustów, aby dystrybutorom energii ułatwić rozwój instalacji energetycznych i zwiększenie mocy OZE w całym kraju. |
- Magazynowanie energii elektrycznej w akumulatorach litowo-jonowych to dosyć kosztowny sposób na wykorzystanie nadwyżek energii – pierwsza inwestycja jest znacząca. Takie rozwiązanie ma jednak wiele zalet. Przybliża Cię do pełnej niezależności energetycznej. Pozwala Ci uniknąć 20% “marży” zakładów energetycznych. Wykorzystujesz wtedy 100% energii elektrycznej, pozyskanej wprost z Twojego dachu lub podwórka.
Czy nadwyżki prądu da się sprzedać? Niestety, JUŻ nie i JESZCZE nie. Ustawa z 2016 roku zablokowała taką możliwość, ale wszystko wskazuje na to, że to się zmieni. Oby! Dlatego trzymamy kciuki za dobrą legislację w duchu OZE.
Nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej krok po kroku
Uzyskaną za pomocą ogniw fotowoltaicznych energię można zużywać na bieżąco, magazynować lub oddawać do wspólnej sieci energetycznej. Jak ten proces wygląda krok po kroku?
- Panele fotowoltaiczne pozyskują energię z promieni słonecznych (prąd stały), która następnie jest przetwarzana przez falownik (inwerter) centralny lub system mikrofalowników na prąd zmienny, który trafia do Twoich gniazdek.
- Tak powstałą energię elektryczną wykorzystujesz w domu i w ogrodzie lub w firmie, a zapasy możesz magazynować w specjalnych akumulatorach.
- Nadmiar energii możesz także oddać do sieci energetycznej, aby potem odebrać ją np. w sezonie zimowym, gdy słońce nie świeci już tak intensywnie, jak latem. Licznik dwukierunkowy sprawdza na bieżąco, ile prądu wykorzystałeś, a ile przekazałeś do systemu energetycznego. A w ramach systemu opustów odbierasz potem 70 – 80% z każdej przekazanej kilowatogodziny.
Fotowoltaika a nadmiar energii – co zrobić?
Przede wszystkim postaw na instalację fotowoltaiczną, dedykowaną Twojemu gospodarstwu domowemu. Ustal, jakie potrzeby ma Twój dom lub firma i doprecyzuj swoje oczekiwania z wykonawcą instalacji. Zostań prosumentem lub stwórz własny magazyn energii w postaci systemu akumulatorów i wykorzystuj do maksimum darmową energię ze słońca.
Chcesz dowiedzieć się, która instalacja fotowoltaiczna będzie najbardziej rentowna dla Twojego domu lub biznesu? A może chcesz uniknąć strat energii, lub wręcz przeciwnie, produkować nadwyżki i maksymalnie obniżać swoje rachunki za prąd? W takim razie napisz do nas i umów się na konsultację z ekspertem Stilo Energy.